Karen Gladysz-Gryff napisaÅ‚: Czy mogę zapytać, jaka była funkcja EKONOM w XIX wieku? Dziękuję Ci.
1. W Rzeczpospolitej - witryk, prowizor - osoba sprawująca pieczę nad zaopatrzeniem parafii. Składał sprawozdanie rządcy parafii. Zajmował w kościele pierwsze miejsce po kolatorze. Zaliczani do dobrodziejów kościoła. Zazwyczaj wywodzili się z mieszczan lub chłopów.
2. Osoba zarządzająca zaopatrzeniem sprawami bieżącymi dóbr, wykonywał polecenia rządcy majątku. W XVII i XVIII w zarządzali pojedynczymi folwarkami mając do pomocy podstarościch, których potem zwano ekonomami. W XIX wieku były to osoby raczej z warstwy chłopskiej, choć z racji na utrudnienia zaborców mogła się tym trudnić też pozbawiona majątków szlachta. Ekonom powinien umieć pisać i rachować, choć nie zawsze miało to miejsce.
Ekonomowie zazwyczaj nie wchodzili w zażyłość z właścicielami. Jako niżsi oficjaliści byli też traktowani niechętnie przez mieszkańców wiosek. Stąd najczęściej śluby brali w obrębie swojej wąskiej grupy.
Witam,
W jaki sposób był "rekrutowany" taki ekonom? Są jakieś dokumenty o które możnaby bylo się ubiegać?
Czy ponizszy zapis wskazuje że osoba to była ekonom? ( zmarly 02 czerwca Jan Królicki )
Załącznik JanKrlicki2czerwca1818.jpg nie został znaleziony
Tak, Jan Krulicki/Królicki był ekonomem - po łacinie (o)economus. Przypuszczam, że byli polecani przez jednych właścicieli majątków innym, częściej w formie ustnej niż pisemnej. Z moich obserwacji sytuacji z majątków między Lwowem i Tarnopolem w pierwszej połowie XIX wieku wynika, że ekonomowie (tam wszyscy byli drobnymi szlachcicami, nie odnotowałem żadnego chłopa w tej roli) dość często zmieniali miejsce pracy. Natomiast karbowymi bywali zarówno szlachcice, jak i chłopi.