Szlachta okolic Częstochowy

Więcej
13 lata 3 miesiąc temu - 13 lata 3 miesiąc temu #3010 przez Paweł Molendowski
Replied by Paweł Molendowski on topic Odp: Szlachta okolic Częstochowy
Zainteresował mnie ten artykuł z powodu koligacji rodzinnych.Chciałbym zapytać,czy w materiałach do artykułu natknął się Pan na nazwiska rodzin pochodzących albo ze szlachty siewierskiej albo nobilitowanych w Księstwie,potem częściowo legitymowanych w Królestwie.Chodzi mi o Lochmanów-dziedziców Mzurowa, Rogowskich z Chruszczobrodu(Wincenty+Franciszka z Marsów-dziedzice 1/3 Chruszczobrodu,oraz Wojciech z Góry Siewierskiej,ojciec)Zakrzewskich(Kordula z Zakrzewskich córka Anny Bontaniównej)
Pozdrawiam
Paweł Molendowski
Ostatnia13 lata 3 miesiąc temu edycja: Paweł Molendowski od. Powód: błąd

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
13 lata 2 miesiąc temu #3083 przez Honorata HUK/SKĄPSKA
Replied by Honorata HUK/SKĄPSKA on topic Odp: Szlachta okolic Częstochowy
Witam Panie Andrzeju. Pana zestawienia to przeogromna pomoc w poszukiwaniach. Ja jestem ciekawa, czy ukażą się jakieś zestawienia szlachty pochodzącej z Wielgomłyn ( czy ten teren też jest w Pana zainteresowaniach ). Nie ukrywam, że interesują mnie te tereny, bo tam są korzenie moich przodków. Przede wszystkim interesuje mnie rodzina Skąpskich ( mam akty, że mieli pochodzenie szlacheckie ) i byli między innymi dziedzicami wsi Zalesie ( parafia Wielgomłyny ). Pozdrawiam i czekam na następna porcję wykazu. Może będa moi. Honorata

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
13 lata 2 miesiąc temu #3084 przez Jacek Tomczyk
Replied by Jacek Tomczyk on topic Odp: Szlachta okolic Częstochowy
Witam!

na stronie Małopolskiego Towarzystwa Genealogicznego w bibliotece elektronicznej ukazała się wspaniała pozycja dotycząca tego tematu:

HEROLD POLSKI Czasopismo naukowe ilustrowane poświęcone heraldyce polskiej. ROK 1906" Franciszek Piekosiński, Kraków 1906.

....a tam na stronie 172 - Powiat Lelowski ze wspaniałymi wykazami zarówno szlachty jak i jej posiadłości. Sprawa dotyczy XVI wieku.

tu jest odnośnik:

www.mtg-malopolska.org.pl/images/skany/h...old_polski_1906.djvu



pozdrawiam

Jacek Tomczyk
The following user(s) said Thank You: Michał Sikora

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
13 lata 2 miesiąc temu #3094 przez Honorata HUK/SKĄPSKA
Replied by Honorata HUK/SKĄPSKA on topic Odp: Szlachta okolic Częstochowy
Witam Panie Jacku. Na Pana zawsze można liczyć. Oczywiście przejrzałam ta publikację i znalazłam tam Skąpskiego. Na razie nie mogę go powiązać z moimi ale to dobra wiadomość, bo to znaczy, że występowali już w tamtych rejonach w wieku XVII. B ardzo dziękuję. A tak poza tym to nazwisko Tomczyk znalazłam w parafii Wielgomłyny. No ale może już Pan o tym wie. Honorata

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
13 lata 2 miesiąc temu #3143 przez Andrzej Kuśnierczyk
Replied by Andrzej Kuśnierczyk on topic Odp: Szlachta okolic Częstochowy
Z racji więzi historycznych i kulturowych Kamienica [mniej więcej od lat. 500 XVIII w. Kamienica Polska] związana była z obszarem koziegłowskim i księstwem siewierskim, zaś w mniejszym stopniu z Częstochową, stąd krąg poszukiwanych nazwisk to tylko południowe rubieże szeroko rozumianego obszaru częstochowskiego.
Interesowały mnie głównie rody chłopskie. Oczywiście trudno pominąć w czasie kwerend przedstawicieli rodzin szlacheckich. Stąd owo zestawienie, z wiadomych względów fragmentaryczne ale dla genealogów wszystkie zestawienia mogą być przydatne. Zatem ktoś inny musi zacząć myśleć o zestawie nazwisk szlacheckich części północnej subregionu częstochowskiego.A materiału nie brak.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
13 lata 2 miesiąc temu #3144 przez Andrzej Kuśnierczyk
Replied by Andrzej Kuśnierczyk on topic Odp: Szlachta okolic Częstochowy
od lat.50 XVIII w.
Przykazanie internauty: "napisałeś coś? przeczytaj nim klikniesz "wyślij". Mea culpa.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie