Szlachta okolic Częstochowy (uzupełnienie do XVIII w.)

Więcej
12 lata 4 miesiąc temu #3081 przez Andrzej Kuśnierczyk
Szlachta okolic Częstochowy (uzupełnienie do XVIII w.) was created by Andrzej Kuśnierczyk

Od p. Maćka Domagały, aktywnego członka naszego towarzystwa, otrzymałem jego pracę licencjacką "Między Śląskiem a Małopolską. Historia rodu Domagała z Żerkowic od 1678 roku do 1945 roku". Dostałem też zgodę na publikację, więc poniżej prezentujemy pierwszą pracę dyplomową na temat genealogii naszego regionu.

Podejmując badania nad historią rodzin chłopskich, często nasuwają się wątpliwości, czy jest to przedsięwzięcie sensowne. Przecież chłopi w zdecydowanej większości nie potrafili czytać i pisać, nie studiowali na uczelniach wyższych, rzadko zostawiali po sobie pamiętniki. Skąd możemy się czegoś o nich dowiedzieć, skoro nic po nich nie zostało? Ot tak, byli i minęli. Jednak niniejsza praca ma za zadanie pokazać, że wcale tak nie jest. Historia naszych przodków, czyli nasza historia, jest na wyciągnięcie ręki. I nie stanowi to większego problemu, aby poznać się z praprapra…dziadkiem żyjącym 100, 200 czy nawet 300 lat temu. Przedstawiana tu praca – próba rekonstrukcji dziejów rodziny - jest owocem niemal 6 lat poszukiwań informacji wśród rodziny oraz w archiwach państwowych i kościelnych. Badając historię danej rodziny, nie sposób nie pokusić się o pewne spojrzenie na nią od strony demografii, spróbować zbadać dzieje rodzinne w kontekście demograficznym. Badając urodzenia, małżeństwa oraz zgony występujące w ubiegłych pokoleniach, możemy poznać historię od strony niezwykłej, bo osobistej. Tak jest w przypadku rodziny Domagała. To stary, chłopski ród mieszkający na terenie Jury Krakowsko – Częstochowskiej. Przez wiele dziesięcioleci mieszkali na terenie dzisiejszego powiatu zawierciańskiego. Żerkowice, Skarżyce i Morsko to miejscowości, w których Domagałowie rodzili się i mieszkali, żenili się, umierali, pracowali, kochali, cierpieli. W tym miejscu należy podkreślić, że miejscowości te nie doczekały się jeszcze niestety solidnych opracowań. Jedynie sołectwo Skarżyce na swojej stronie internetowej przedstawia krótką historię wsi oraz parafii . Siedziba rodu, Żerkowice, należy dziś administracyjnie do miasta Zawiercie jako jego dzielnica. Protoplastami rodu są Mikołaj Domagała i jego małżonka Elżbieta, którzy żyli na przełomie XVII i XVIII wieku. Najstarszy zachowany dokument mówiący o rodzinie, to akt małżeństwa Mikołaja i Elżbiety z 1678 roku. Przedstawiona praca, która chciałbym aby była niejako pomnikiem ku pamięci moich przodków, składa się z trzech części.
(fragment wstępu)

Praca w formacie Word i załącznik z tablicami genealogicznymi do pobrania tutaj: http://www.genealodzy.czestochowa.pl/pl/zasoby/biblioteka/Referaty/Prace-dyplomowe/

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
12 lata 3 miesiąc temu #3087 przez Paweł Molendowski
Replied by Paweł Molendowski on topic Szlachta okolic Częstochowy (uzupełnienie do XVIII w.)
Dziekuję za kolejną cegiełkę.Michał Bontani i Zofia jasińska 1766-czy to spis czy mozna przeczytać treść aktu?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
11 lata 6 miesiąc temu #4437 przez Andrzej Kuśnierczyk
Replied by Andrzej Kuśnierczyk on topic Odp: Szlachta okolic Częstochowy (uzupełnienie do XVIII w.)
Czy genealodzy dokonają dzieła, którego nigdy nie podjęli się częstochowscy historycy regionu ( z pewnymi wyjątkami) ?
Indeksacja jest znakomitym sposobem osiągnięcia celu.
Zachęcam wszystkich do stosownego przeglądania "dokumentów metrycznych" - jak mawiał ks.dr Stefan Mizera.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
11 lata 5 miesiąc temu - 11 lata 5 miesiąc temu #4809 przez Tomasz Krzywanski
Ksiadz Zaborowski, dlugoletni probosz parafii w Wiewcu, wymienia jeszcze nastepujace osoby ze stanu szlacheckiego (na podstawie dokumentow jasnogorskich):
St. Dobrzylowski, St. Roksicki, Elzbieta Sklimczowska, Krzysztof Silnicki, Dorota Maczynska, Jakub Blizniewski, Melchior Silnicki,Jan Kruszewski, Elzbieta Koszlakowska, Jadwiga Wylezinska, Florian Kobielski, Adam Dobrzylowski, Andrzej, Jan ,Baltazar Zamojski, Barbara Jedlinska, Dembowscy, Greccy, Trepkowie, Widawscy, Wolscy, Spytek z Wiewca, Marcisz z Krzywanic, Barbara Zaborska, Gomolinska, Tworowska, Mikolaj Trepka Nekanda, Poliksena i Katarzyna Mroczkowskie, Elzbita Rupniewska, Agnieszka Kiedrzynska, Katarzyna Grot, Jadwiga Maslomiecka, Dorota Jarocka, Andrzej Sarnowski,
Anna Lubnicka, Wojciech Zabokrzecki, Stobieccy, Katarzyna Gorecka, Gluszczynski, Adam Kamocki, Andrzej Tyminski, Wolscy z Woli Blakowej, St.Sobiekurski, Marcin Skrzynski, Jan Dzwonkowski, Marcjan Krzywanski, Aleksander Wolski, St.Lyszkowski

Nazwiska z okolic Brzeznicy, Wiewca.
Ostatnia11 lata 5 miesiąc temu edycja: Tomasz Krzywanski od.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
10 lata 3 miesiąc temu #7897 przez Andrzej Kuśnierczyk
Replied by Andrzej Kuśnierczyk on topic Szlachta okolic Częstochowy (uzupełnienie do XVIII w.)
Co prawda Pilica, ale Bontaniowie siedzieli w Pińczycach a panna młoda z matki Stojowskiej:
Ślub 28 lipca 1833 r.
Wincenty Bontani, ur. w Warszawie , syn Tomasza i Bogumiły z Rudzkich 32 -letni z panną Michaliną Gaszyńską ur. we wsi Szyce w Wolnym Okręgu [Krakowa] córką Antoniego i Franciszki z Stojowskich, 19-letnią.
Świadkowie: Onufry Koźmiński z Wojkowic Kościelnych i Jan Stojowski dziedzic dóbr Pińczyce, Pradła i in. (zapowiedzi w parafii pileckiej i ciągowickiej)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
10 lata 3 miesiąc temu #7899 przez Tomasz Krzywanski
Replied by Tomasz Krzywanski on topic Szlachta okolic Częstochowy (uzupełnienie do XVIII w.)
Krzepice i okolice pocz XV wieku. Od szlachetnego Mroczka kawelaek gruntu kupili rycerze, bracia Krzywania (wg danych pana Henryka Gierlika)

Czy ma pan doktor moze wiecej danych o Kozminskich z Wojkowic?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie