Pochodzenie nazwiska Torbus

Więcej
10 lata 11 miesiąc temu #9126 przez Witold Mizerski
Replied by Witold Mizerski on topic Pochodzenie nazwiska Torbus
Bardziej prawdopodobne, że Chrząszczyk/Krząszczyk był z parafii. Akurat przy ślubach ksiądz niemal zawsze wymieniał miejscowość (luk jest mniej niż przy chrztach). Z grubsza policzyłem: na około 640 ślubów z lat 1684-1730(7) w około 540 aktach wymienia się tylko miejscowości (jedną lub dwie) z własnej parafii, w około 60 przypadków mąż jest spoza par. Koziegłówki, w około 40 przypadkach - przypuszczalnie żona spoza parafii (a może oboje), w 5-10 na pewno oboje są spoza. Czyli prawdopodobieństwo, że konkretny parafianin (np. którakolwiek Dorota) z parafii Koziegłówki brał ślub poza własną parafią wynosi średnio około 8%. I tego się można spodziewać po XVII-XVIII wieku. W 92% każdy brał ślub we własnej parafii. I na 92% potem w niej mieszkał. W miarę szybko udaje się powiązać rodziców dzieci z nowożeńcami może w 50-60%; reszta - jak przypuszczam - to zmiany przezwisk i niestaranności w zapisie imion przy chrztach. Jak mocno popracujemy, to może dojdziemy do 75%. To też by było coś.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
10 lata 11 miesiąc temu #9157 przez Mateusz Torbus
Replied by Mateusz Torbus on topic Pochodzenie nazwiska Torbus
Damian,

Mam jedno pytanie, napisałeś:

"Przy narodzinach Mariny - córki Jakuba Gruby i Mariny chrzestną była Dorota Torbußowna z Markowic."

Czy w aktach to nazwisko też było zapisane z użyciem "ß" - sharfes S ?

Jeśli tak, to byłby to niemiecki ślad pasujący do legendy.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
10 lata 11 miesiąc temu #9168 przez Damian Jureczko
Replied by Damian Jureczko on topic Pochodzenie nazwiska Torbus
Celowo zostawiłem taką pisownie. Dokładnie tak było napisane. Jednak pamiętajmy, że dokonujący wpisu mógł właśnie takim językiem się posługiwać.
Damian

Ciekaw jestem od kogo autor książki zasłyszał te legendę. Może w Koziegłówkach mieszka jakaś Rodzina o tym nazwisku która zna tę opowieść?

Zastanawiam się nad dokładnym spisaniu Rodzin z Koziegłówek do początku XVIII wieku-może to nam wszystkim pomoże w określeniu zależności pomiędzy konkretnymi nazwiskami. Może nazwiska takie jak Młynarz, Niemiec, Kowal, Nowak faktycznie są tylko przezwiskami - które dotyczyły więcej niż jednej Rodziny( Tu idę w ślad za myślą Pana Witolda). Są już indeksy, ale to tylko "kropla w morzu potrzeb" aby dokładnie zbadać tę parafię.

Damian

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
10 lata 11 miesiąc temu #9170 przez Jacek Obałek
Replied by Jacek Obałek on topic Pochodzenie nazwiska Torbus
Ja też sprawdzałem pisownię litery "s" w nazwisku Torbusówna w aktach urodzenia z listopada i grudnia 1683 i porównywałem z literami "s" na tych stronach.
Wg mnie "s" w nazwisku Torbusówna jest napisane
jako "ß" - sharfes.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
10 lata 11 miesiąc temu #9172 przez Tomasz Krzywanski
Replied by Tomasz Krzywanski on topic Pochodzenie nazwiska Torbus
mam wrazenie, ze tak wowczas pisano, wiec to falszywy trop

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
10 lata 11 miesiąc temu #9174 przez Sławomir Worwąg
Replied by Sławomir Worwąg on topic Pochodzenie nazwiska Torbus
To nie jest "scharfes s" tylko "sz". W XVII wieku często tak zmieniano końcówki. Pisano sz zamiast s, cz zamiast c. Niektóre z tych zmian pozostały do dnia dzisiejszego, a niektóre zanikły. Romek Wierus mógłby co nieco powiedzieć na ten temat :)

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie