Pochodzenie nazwiska Torbus

Więcej
10 lata 2 miesiąc temu #12252 przez Mateusz Torbus
Replied by Mateusz Torbus on topic Pochodzenie nazwiska Torbus
W sprawie Nowak i Nowaczyk rzeczywiście może to oznaczać kogoś nowego. Potwierdzeniem tej tezy moze być informacja,która znalazłem na malgorzata-przodkowie.blogspot.com/2011/...eki-i-kraje.html?m=1

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
10 lata 2 miesiąc temu #12473 przez Mateusz Torbus
Replied by Mateusz Torbus on topic Pochodzenie nazwiska Torbus
Ponownie wpadła mi na chwilę w ręce książka Stanisława Jędrzejka p.t. "Nad Brynicą i dwiema Przemszami", której fragmenty dotyczące pochodzenia nazwiska Torbus na forum już cytowałem.

Okazało się, że w nieco innej części książki znajduje się niezauwżony przeze mnie opis wspomnianego uprzednio herbu Torbusów:

"Ale, ale - przerwał mu Mieroszewski. - Słyszałem, że ze szlachty pochodzisz - jakiż herb mopanie jeśli wolno wiedzieć?

Herbem naszego rodu - zaczął Jan - jest brama na niebieskim tle, nad nią krzyż a u góry hełm. Nazywa się tak jak my, to jest Torbus, co znaczy brama pokutna"
The following user(s) said Thank You: Tomek Janas

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
10 lata 2 miesiąc temu #12476 przez Damian Jureczko
Replied by Damian Jureczko on topic Pochodzenie nazwiska Torbus

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
10 lata 2 miesiąc temu - 10 lata 2 miesiąc temu #12499 przez Tomek Janas
Replied by Tomek Janas on topic Pochodzenie nazwiska Torbus
Myślę, że to było by stanowczo za proste ;). Ciekawe od kogo autor książki zasłyszał tę legendę.
Ostatnia10 lata 2 miesiąc temu edycja: Tomek Janas od.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
10 lata 2 miesiąc temu #12516 przez Damian Jureczko
Replied by Damian Jureczko on topic Pochodzenie nazwiska Torbus
Dokładnie. zamieściłem ten link trochę w formie żartu wskazując na ilość tych herbów. Odnośnie całej historii rozpisywaliśmy się już wcześniej. Źródła nie udało się ustalić . Legenda jak legenda ,ziarno prawdy może zawierać. Pierwsze co należałoby ustalić to głównych bohaterów i spróbować powiązać ich życie z wydarzeniami w których brali udział, ale i to jest bardzo trudne. Na chwilę obecną pierwszych Torbusów wiąże z Nowaczykami. Może po skończeniu indeksacji tej pierwszej księgi coś wyjdzie. A jeśli chodzi o herb to chyba tylko znawca może się wypowiedzieć-wyszukiwanie podobnego byłoby bardzo trudne. Zastanawiam się czy także nad samym nazwiskiem- Torbus czyli Tor der Buße ( z niemieckiego brama pokutna). Od wydarzeń związanych z nadaniem herbu minęło wiele czasu. Potomków tego pierwszego sługi było zapewne wielu i być może mieli nowe , inne nazwiska- przypisane do herbu-podobnie jak w Polsce. Tymczasem tak naprawdę herb Torbuße raczej nie istnieje(ja takiego nie znalazłem) a dodatkowo w Niemczech brak takiego nazwiska a przecież potomków ów sługi powinno być znacznie więcej niż osób z tym nazwiskiem w Polsce. Będę oczywiście nadal interesował się tą sprawą i szukał- jak by nie było to moi Przodkowie- miło by było mieć taką historię, ale na chwilę obecną Wszyscy musimy traktować ją z przymrużeniem oka ....
Napiszę o ustaleniach dotyczących Torbusów-Nowaczyków gdy skończę z Dawidem Machurą indeksację.
Damian

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
9 lata 11 miesiąc temu - 9 lata 11 miesiąc temu #13934 przez Damian Jureczko
Replied by Damian Jureczko on topic Pochodzenie nazwiska Torbus
Od czasu do czasu wracam do tematu związanego z Torbusami. Indeksując najstarszą księgę z Koziegłówek (już niedługo wyślę opracowanie) zwracałem uwagę na to czy pojawi się jeszcze to nazwisko. Jak się okazało w Koziegłówkach najstarszymi Torbusami są Szymon i jego żona Dorota, która potem przejęła to nazwisko po zmarłym mężu (wyszła ponownie za mąż za Mateusza Brytana) oraz bliżej nieokreślony Andrzej Torbus. Zatem nie ma innej możliwości jak szukać tej rodziny po innym nazwisku-prawdopodobnie Nowak-Nowaczyk. Z drugiej strony w tym okresie mamy także Torbusów w Siemoni, ale mając tylko indeksy mogę tylko stwierdzić że to pewnie krewni.
Jeśli chodzi o herb podany w legendzie to znalazłem tylko jeden, który odpowiada opisowi; "brama na niebieskim tle, nad nią krzyż a u góry hełm" -jest to herb Brama, czyli Oginiec. Różnice są dwie: pierwsza-brama w przypadku herbu Oginiec to brama obozowa (powinna być jak wiemy miejska-pokutna), druga-Oginiec to herb pochodzenia ruskiego. W załączniku jest wersja którą znalazłem w internecie pod tym adresem:http://strony.toya.net.pl/~mc_herbarz/herbarz_MC/Brama.htm

W załączniku jest także moje wyobrażenie na temat herbu Torbus(taki żarcik).

Szukając Torbusów natknąłem się w Siemoni na jeszcze jedno nazwisko, które przez ślub wspomnianej Doroty ściśle mi się z nimi kojarzy- Brytan (Zresztą drugi mąż Teresy - Mateusz Brytan także jest moim przodkiem). Utwierdziło mnie to w przekonaniu, że faktycznie Torbusy z parafii Koziegłówki są związani z tymiSiemońskimi. Brytan to bardzo rzadkie nazwisko, a raczej przezwisko (dziś nawet ta forma nie występuje w Polsce). Etymologia mówi: "Brytan-pochodzący z Brytanii". Byłoby to niezwykle ciekawe... W najstarszej księdze z Koziegłówek tylko raz występuje forma Brytan.
11 października 1641 roku-Osiek- przychodzi na świat Maximilian -syn Mathiasa Kołodziej alias Brytan i Mariny( Chrzestni to Mathias Młynarz i Gertruda Kołodziejka).
Trudno mi w tej chwili powiedzieć czy to ten sam Mateusz Brytan za którego potem wyszła Dorota Mężyk-Torbus(byłby wtedy już wiekowy) czy może jego ojciec. Pewne jest to, że u schyłku XVII wieku w parafii Koziegłówki żył kołodziej przezywany Brytanem- ciekawi mnie jakie było jego faktyczne nazwisko. Mam nadzieję , że analiza wszystkich urodzeń pozwoli to stwierdzić.

Podsumowując- parafia Koziegłówki potrafi zaskoczyć. Był już wpis o Węgrach z miejscowości Rudna pod Temeswarem (dziś Rumunia),niesamowita legenda o niemieckich? Torbusach, teraz być może i człowiek "pochodzący z Brytanii" oraz osoby o nazwiskach takich jak Moskwa czy (wspominany już kiedyś przeze mnie) Andrzej Wichry Południa.
No i oczywiście związany także z tymi terenami Aleksander Denis, który był ponoć "ciemnoskóry".
Pozdrawiam świątecznie
Damian Jureczko
Załączniki:
Ostatnia9 lata 11 miesiąc temu edycja: Damian Jureczko od.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie