Pochodzenie nazwiska Torbus

Więcej
3 lata 3 miesiąc temu #41454 przez Patryk Brytan
Replied by Patryk Brytan on topic Pochodzenie nazwiska Torbus
Dzień dobry,
interesują mnie posiadane przez Państwa materiały dotyczące Mateusza Brytana z miejscowości Koziegłówki. Staram się znaleźć możliwie jak najwięcej tropów z okresu XVI i XVII wieku o swoim nazwisku. Nie udało mi się jeszcze połączyć wszystkich faktów i osób z tego okresu i nie wiem czy będzie to osoba, która znajdzie miejsce w moim drzewie genealogicznym ale z doświadczenia staram się sprawdzać wszystkie tropy. Prosiłbym o przeslanie wszelkich ksiąg dot. chrztów i ślubów to prosiłbym o przesłanie na adres mailowy patryk.brytan@gmail.com

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
3 lata 2 miesiąc temu #41733 przez Marzena Gajdziak
Replied by Marzena Gajdziak on topic Pochodzenie nazwiska Torbus
Witam Serdecznie
Jestem potomkiem
Grzegoża Torbusa męża Weroniki Kacuga / Kandzionki / Kaim którzy w 1803 roku biorą ślub numer aktu 3 mieli córkę Magdalenę która w 1838 roku ma 27 lat i jest żoną Ignacego Walo który w dniu ślubu ma 19 lat .
Ktoś mi powie kim byli rodzice Grzegoża i kiedy się urodził ?

Marzena A. M.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
3 lata 2 miesiąc temu #41746 przez Marzena Gajdziak
Replied by Marzena Gajdziak on topic Pochodzenie nazwiska Torbus
To jeszcze nic u mnie jest troche dziwniejsza sytuacja otóż kobieta , matka i żona ma takie nazwiska 
akt ślubu syna : Budoszka 
akt urozin dzieci : Cebulonka , Michalczona 
akt urodzin Michalczyk 
po innych danych dotarłam do odpowiedniego aktu 

tak samo inne nazwiska przeszły repolonizacje a podczas moich poszukiwań dotarłam że w Koziegłowach i Koziegłówkach osoedlali się osadnicy z innego miasta wsi województwa czy państwa , ale tez inny powód był bo jak w 1 wsi było wiele spokrewnionych osób to rodzice szukali małżonków dla dzieci daleko od rodzinnego domu . 

Marzena A. M.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
3 lata 1 miesiąc temu #41904 przez Tomek Janas
Replied by Tomek Janas on topic Pochodzenie nazwiska Torbus
Pani Marzeno,

Rodzicami Grzegorza byli Szczepan Torbus i Łucja Gruszecka/Gruszka - tak wynika z aktu zgonu Grzegorza z 1837 roku. Grzegorz owdowiał w 1831 roku i rok później ożenił się powtórnie z Marianną z Zimnych Walową - wdową. Ignacy Walo (późniejszy mąż Magdaleny) był jej synem z pierwszego małżeństwa.

Pozdrawiam
Tomasz

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
3 lata 1 miesiąc temu #41928 przez Tomek Janas
Replied by Tomek Janas on topic Pochodzenie nazwiska Torbus
Wspomniany przeze mnie Szczepan Torbus miał jeszcze co najmniej dwóch braci - Bartłomieja i Wojciecha. Pierwszy z nich, Bartłomiej, był żonaty z Kunegundą z d. Kidawa i w niektórych dokumentach był określany jako majster kunsztu kowalskiego.

W 1809 roku w parafii Koziegłówki w związek małżeński wstąpił Szczepan Torbus - wdowiec osiadły w Markowicach na gospodarstwie, a świadkiem tego wydarzenia był "Bartłomiej Torbus, brat rodzony wstępującego w stan małżeński". Jeśli to ten sam Szczepan - mąż Łucji, to zgodnie z tym co zapisano w akcie z 1809 roku, urodził się w 1750 roku w parafii Koziegłówki.

Pozdrawiam
Tomasz

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
2 lata 2 miesiąc temu #43471 przez Justyna Koziak
Replied by Justyna Koziak on topic Pochodzenie nazwiska Torbus
Dzień dobry,
Z wielkim zainteresowaniem przeczytałam Państwa ustalenia i żałuję, że dopiero teraz.
Jestem potomkinią rodziny Torbus, moja babcia ojcowska, to Józefa Koziak z domu Torbus. Wg moich poszukiwań, które prowadzę od przeszło roku, z Markowic pochodził jej pradziadek, a mój prapradziadek Jan Torbus, występujący w Genetece (małżeństwa) jako Jan Tarbus (syn Sebastiana Torbusa i Franciszki Ociepki, ślub 1795 z sumariusza), ur. w 1800 (akt w Familysearch), który prawdopodobnie wyemigrował z rodzinnych stron do Zagłębia i tam splótł się z rodzinami zasiedziałymi w Strzemieszycach Wielkich (Brzykcy, Jura, Witas). Być może część Torbusów z Zagłębia to potomkowie właśnie Jana i jego syna Piotra, (Piotr miał co najmniej 9 dzieci, w tym mojego pradziadka Antoniego, ojca Józefy). Ale może nie tylko Jan wyemigrował, może inni także, nie badałam tego dokładnie. W każdym razie od około połowy XIX w. Geneteka notuje urodzenia Torbusów właśnie w Zagłębiu (parafie Gołonóg (Strzemieszyce Wielkie), Sosnowiec Zagórze (Porąbka) czy Bedzin-Grodziec i inne.
W skrócie mój wywód: Józefa Torbus (babcia, 1913-1974) - Antoni Torbus (jej ojciec, ur. 1873) - Piotr Torbus (jego ojciec, zm. 1907) - Jan Torbus/Tarbus (ostatni z tej linii ur. w Markowicach w 1800, ślub z Reginą Brzykcy ze Strzemieszyc w 1826) - Sebastian Torbus (syn Błażeja Torbusa i Zuzanny Niedźwiedź) - i w końcu Szymon Torbus vel Chrząszczyk i Dorota Maziówna.
Z pozdrowieniami, Justyna Koziak

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie