Pochodzenie nazwiska Torbus

Więcej
10 lata 11 miesiąc temu #9078 przez Witold Mizerski
Replied by Witold Mizerski on topic Pochodzenie nazwiska Torbus
Właśnie skończyłem indeksację ślubów z parafii Koziegłówki 1684-1730, zestawiłem w jeden plik z indeksem chrztów i się zastanawiałbym, czy Szymon Torbus z końca XVII wieku to nie był czasem Chrząszczyk/Krząszczyk, ślub z Dorotą 1686; nie zdziwił bym się tez, gdyby niektóre z jego dzieci nie używały nazwiska Nowak, a może i Brytan. Co oczywiście nie wyklucza pięknej legendy.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
10 lata 11 miesiąc temu - 10 lata 11 miesiąc temu #9081 przez Damian Jureczko
Replied by Damian Jureczko on topic Pochodzenie nazwiska Torbus
Już kiedyś ktoś wysunął taką hipotezę. Zaczynam analizować chrzty i śluby zwracając uwagę na chrzestnych i świadków. Myślę jednak, że to nie ten Szymon. Zgadzam się co do nazwiska Nowak, ale ślub w 1686r. sugeruje, że Dorota nosiłaby nazwisko Torbus właśnie od w/w roku. Tymczasem Dorota Torbusionka występuje jako chrzestna już w 1683r. Oczywiście może być inna Dorotą Torbus, ale wydaje mi się że same imiona to zbyt mało by dopasować osoby o tak odmiennych nazwiskach jak Torbus i Chrząszczyk. Cieszę się, że tak wielu ludzi próbuje rozgryźć zagadkę Torbusów:)
Pozdrawiam Damian Jureczko
Ostatnia10 lata 11 miesiąc temu edycja: Damian Jureczko od.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
10 lata 11 miesiąc temu - 10 lata 11 miesiąc temu #9088 przez Damian Jureczko
Replied by Damian Jureczko on topic Pochodzenie nazwiska Torbus
Najstarsze wzmianki o Torbusach w Koziegłówkach:


Kontynuując wątek Torbusów z Koziegłówek postanowiłem zrobić małe podsumowanie.
Wg tego co napisał wcześniej Tomek Janas w książce Władysława Frocha "Dzieje Rzeniszowa i Markowic" najstarszym wzmiankowanym Torbusem był odnotowany w 1684r. Andrzej.

Nie udało mi się odnaleźć w księgach dostępnych na FamilySearch Andrzeja Torbusa w 1684r. Jednak jego istnienie potwierdzam, gdyż jest on świadkiem wraz z Albertem Kołodzieyczykiem na ślubie Alberta Wronki i Doroty Kuwanki z Markowic, który odbył się 9 maja 1689r. Andrzej Torbuś jest także świadkiem na ślubie w październiku 1692r. Michała Kowalczyka i Magdaleny Niedźwiedziówny( drugim świadkiem była Marianna Konieczny).

Jako, że mamy dostęp do znacznie wcześniejszych ksiąg z tej parafii, myślę, że Andrzej używał innego nazwiska. Nie sprawdzałem np. tak często pojawiajacego się przy temacie Torbusów -Nowak, Nowaczyk. ( A moze idąc śladami legendy należy zastanowic się także nad nazwiskiem Niemiec, które także rzuciło mi się w oczy).


Pierwszym odnotowanym w księgach urodzeniem dziecka z nazwiskiem Torbus są narodziny 27 listopada 1688r. W Markowicach -Andrzeja, syna Szymona Torbusa i Doroty ( chrzestnymi są : Mathias Dzieszka i Hedwig Gaydzina z Markowic). Potem rodza się kolejne dzieci tej pary np. w 1691r. Błażej( tam chrzestnymi byli Valentin Hypa i Marianna Marziąnka). Szymon zmarł w 1698r.
12 stycznia 1699r. Dorota Torbuszowna wyszła za Mateusza Brytanik. Świadkami byli Jakub Niedżwiedź i Mikołaj Kitka).

Wracając do Małżeństwa Szymona z Dorotą to nigdzie w Koziegłówkach ( księgi dopiero od 1684) nie znalazłem takiego ślubu. Faktycznie(patrz poprzednie posty) najbardziej odpowida ślub Szymona Chrząszczyk/Krząszczyk z Dorotą Maziowną z Markowic z 14 stycznia 1686r.( świadkowie Marcin Konieczny-z Rzeniszowa i Albert Sapota z Markowic. Pod koniec tego roku rodzi się tej parze córka Jadwiga). Wydaje mi się jednak, że to nie Torbusie... 27 grudnia 1683r. Przy narodzinach Mariny -córki Jakuba Gruby i Mariny chrzestną była Dorota Torbußowna z Markowic. Wcześniej ( listopad 1683) Dorota Torbusowna z Markowic wymieniona jest jako chrzestna Cathariny córki Georga Gay i Hedwigi. Pytanie czy zatem ślub Szymona i Doroty nie odbył się przed 1783 rokiem?
Zwróciłem uwagę na końcówkę "owna"- czy przypadkiem przy mężatce nie powinno być "owa", ale Dorota , która bierze ślub w 1699 z Brytanikiem także ma "owna" (wdowa po Szymonie-chyba ).

No i oczywiści wracając jeszcze do Andrzeja Torbusa z 1684 r. -kim był? Kuzynem,Bratem, a może ojcem Szymona?

To na chwilę obecną tyle, mam nadzieję na dalszą wymianę informacji w sprawie Torbusów.
Damian Jureczko
Ostatnia10 lata 11 miesiąc temu edycja: Damian Jureczko od.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
10 lata 11 miesiąc temu #9089 przez Witold Mizerski
Replied by Witold Mizerski on topic Pochodzenie nazwiska Torbus
Nie wiedziałem, że 1683 Dorota była Torbusionka. Ale to może potwierdzać hipotezę: bliżej nieokreślony Szymon Chrząszczyk/Krząszczyk żeni się w styczniu 1686 z 29-letnią Dorotą Maziowną, zwaną też (nie wiadomo na razie, dlaczego, Torbusionką). Pierwsze dziecko rodzi się Szymonowi i Dorocie z Markowic (Chrząszczykom) przepisowe 9 miesięcy później. Kolejne dziecko Dorocie i Szymonowi z Markowic rodzi się po 13 miesiącach, tyle że już zapisane pod nazwiskiem Torbusik, przejętym po żonie (nic szczególnego). I kolejne rodzą im się do marca 1698, jako Torbusom. Potem znika z zapisków Szymon i Dorota. Zapewne Szymon umarł 12 lat po ślubie, a Dorota ma 41 lat. Rok później Dorota Torbuszowna wychodzi za Mateusza Brytana. Rodzi im się dziecko (Wojciech), przepisowo w 1700 roku. I kolejne w 1702 roku, ale tym razem znowu pod nazwiskiem żony, jako Torbus. Czy jakiś Mateusz Torbus brał ślub z Dorotą? Nie, brał ślub Brytan, ale przejął nazwisko po żonie. Więcej dzieci Mateusz i Dorota nie mają. Wszystko pasuje, bo Dorota właśnie ma 45 lat. Wojciech Brytan z Markowic ur. 1700 żeni się 1724 z Salomeą, i ma z nią dzieci 1725 i 1726. I jakoś więcej dzieci Wojciech Brytan nie ma, za to mają je Wojciechowie Torbusowie (którzy rzekomo nigdy ślubu nie brali) - raz niby z Klarą, raz z Elżbietą, ale na końcu znowu mamy dziecko Wojciecha z Salomeą. Zapewne chodzi o tę samą parę. Czyli Salomea cztery razy była zapisana jako Salomea, a dwa razy przypadkowo, raz jako Klara, raz Elżbieta. Brytan stał się Torbusem, tak jak Chrząszczyk stał się Torbusem. Po Dorocie. Nazwisko rozumiano zapewne jako Torba, tak je zapisano 1731, gdy chrzcił Katarzynę Błażej Torba vel Torbus vel Torbusik. W razie potrzeby służę zestawionym plikiem z połączonych indeksacji. Czy jakieś inne wyjaśnienie pasuje lepiej?

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
10 lata 11 miesiąc temu #9090 przez Damian Jureczko
Replied by Damian Jureczko on topic Pochodzenie nazwiska Torbus
Zgadzam się z tym, że nazwisko mogło być przejęte od żony. Uważam jednak , że Dorota na ślubie w 1686r. byłaby wpisana jako Torbusionka tak jak została wpisana pod tym nazwiskiem w 1699r. Wiem, że to nic szczególnego przejąć nazwisko w tamtych czasach po żonie . W swoich poszukiwaniach spotkałem się z taka sytuacją wielokrotnie, z tym że wtedy mąż pisany był ze znanym wszystkim vel lub alias, które z czasem się zatracało i zostawało jedno z nazwisk.
Daty pasują, imiona także- ale wg mnie to za mało. Do tego dochodzi fakt, że w przypadku Torbusów byłoby to już trzecie nazwisko-Torbus-Nowaczyk-Chrząszczyk. Równie dobrze po urodzeniu się pierwszego dziecka Jadwigi , Chrząszczykowie mogli się przenieś do innej miejscowości. Nie upieram się przy tym -chciałbym rozwiązać tę zagadkę- bez względu na to czy Szymon byłby Torbusem , czy Chrząszczykiem.
Szukajmy dalej.
Damian Jureczko

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
10 lata 11 miesiąc temu #9097 przez Mateusz Torbus
Replied by Mateusz Torbus on topic Pochodzenie nazwiska Torbus
Czołem,

Byłbym wdzięczny za udostępnienie rzeczonego pliku do analizy w wolnej chwili.

Bardzo ciekawie się ten wątek rozwija.

pozdrawiam
Mateusz Torbus

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie