Miejscowości powiatu częstochowskiego i ich przynależność do parafii - stan na 1867 rok

Więcej
9 lata 7 miesiąc temu #15168 przez Florian Huras
Pani Mario dziękuję za wskazanie pominiętych Osin. Ma Pani rację już poprawiłem. Słownik Geograficzny Królestwa Polskiego mówi o Osinach ale nie podaje do jakiej parafii należały. Opublikowany 10 lat później Skorowidz królestwa Polskiego 1877 Tom II wskazuje, że Osiny to gubernia piotrkowska, powiat częstochowski, gmina Bargły, parafia Poczesna. Z całą pewnością w 1867 nie należały do parafii Kamienica Polska bo ta powstała dwa lata później w 1869.Poczesna należała do powiatu częstochowskiego.
The following user(s) said Thank You: Maria Nowicka-Ruman

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
9 lata 7 miesiąc temu #15169 przez Sebastian Górecki
Ciekawe od kiedy w Poczesnej- Osiny należały wcześniej do Parafii Zrębice, Przynajmniej w czasie 1673 - 1805

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
9 lata 7 miesiąc temu - 9 lata 7 miesiąc temu #15179 przez Florian Huras
"Ciekawe od kiedy w Poczesnej- Osiny należały wcześniej do Parafii Zrębice, Przynajmniej w czasie 1673 - 1805"

Panie Sebastianie
Z materiałów jakie przeglądałem (oryginalne dokumenty - Schematyzmy kościoła lub tp. ewidencje ) bez wątpienia w 1786 roku Osiny należały do powiatu lelowskiego ,parafia Zrębice, dekanat lelowski.
Dalej, w 1795 roku Osiny należały do parafii Zrębice ale już powiatu i dekanatu siewierskiego, diecezji krakowskiej.
Pisałem o tym w opracowaniu opublikowanym na stronie naszego Towarzystwa www.genealodzy.czestochowa.pl/pl/zasoby/...acji-kocielniej-1795 .
W zamieszczonym tam wykazie Osiny są w Zrębicach.
W 2010 roku, również na naszej stronie, kolega Jacek Tomczyk zamieścił fotokopie bardzo cennych dla mnie dokumentów (Akta dziekana częstochowskiego). Na podstawie zawartych tam informacji sporządziłem wykaz ówczesnych (1827r) parafii i miejscowości do nich należących vide
www.genealodzy.czestochowa.pl/pl/zasoby/...zstochowski-w-1827-r
Z tych dokumentów wynikało, że w 1827 roku Osiny należały do obwodu wieluńskiego, parafia Poczesna, dekanat częstochowski, diecezja kujawsko-kaliska.
Taka sytuacja istniała do podziału administracyjnego w 1867 roku. Nie spotkałem jednoznacznych dokumentów kościelnych, ale na podstawie innych wnoszę, że wówczas Osiny należały do parafii Poczesna przypisanej gmine Bargły, powiat częstochowski. Dopiero inny spis z 1900 roku (nie potrafię tego źródła dzisiaj wskazać) informuje, że Osiny w dalszym ciągu należą do parafii Poczesna - ale są w gminie Kamienica Polska, powiat częstochowski.
HF
Ostatnia9 lata 7 miesiąc temu edycja: Florian Huras od.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
9 lata 7 miesiąc temu #15335 przez Hanna Stochnialek
A Bobrowa? Obecnie to parafia Starokrzepice, a wczesniej? Nie moge sie doszukac

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
9 lata 7 miesiąc temu - 9 lata 7 miesiąc temu #15336 przez Florian Huras
Gubernia kaliska, powiat wieluński, gmina Rudniki, parafia Żytno (ówczesny Żytniew, Żytniów). Z tego co się orientuję Bobrowa do Starokrzepic została przypisana między 1900 a 1939. Nie wnikałem głębiej.
HF
Ostatnia9 lata 7 miesiąc temu edycja: Florian Huras od.
The following user(s) said Thank You: Hanna Stochnialek

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie