Wybraniectwo w Biskupicach

Więcej
9 lata 6 miesiąc temu - 9 lata 6 miesiąc temu #15386 przez Arkadiusz Pluta
Wybraniectwo w Biskupicach was created by Arkadiusz Pluta
Ze względu na powiązania z moim drzewem zainteresował mnie temat rodziny Trąbów(Trąbskich)- wybrańców osiadłych w Biskupicach. Zgodnie z opracowaniem Karola Nabiałka "Starostwo Olsztyńskie od XIV do połowy XVII wieku" Rodzina ta poczynając od 1631 r. aż do połowy XVIII w. była w posiadaniu łanu wybranieckiego. W 1631 wybrańcem był Maciej Trąba (rewizja 1631), w 1660 r. Jan Trąbka (lustracja królewska 1660 r. - nadany przywilej 22 czerwca 1658 r.,w trakcie wojny północnej ze Szwedami za czasów Jana Kazimierza). Niestety nie mam dostępu do tych dokumentów.

W internecie znalazłem lustrację z 1711 r. woj. krakowskiego, gdzie wymieniony jest Jan Trąba z małżonką Katarzyną w Biskupicach wraz z synami: Antonim i Janem. Jest też tam mowa o potwierdzeniu przywileju wybranieckiego w 1684 r. roku w Jaworowie (dzisiejsza Ukraina) przez króla Jana III Sobieskiego. Prawdopodobnie więc Jan Trąba uczestniczył w odsieczy wiedeńskiej 1683 roku.

Natomiast lustracja łanów wybranieckich 1778 r.(do której też nie mam dostępu) wymienia Jana i Idziego Trąbskich z Biskupic. Prawdopodobnie Idzi(zmarł w 1797 roku w wieku 80 lat, drugi ślub wziął w 1757 r. z Agnieszką Szewczyk) był prawdopodobnie synem Jana lub jego dzieci wymienionych lub nie wymienionych w lustracji 1711 roku. Co do wymienionego w 1778 r. Jana Trąbskiego to nie mogę go zlokalizować.

Gdyby ktoś miał jakieś inne informację o rodzinie Trąbów (Trąbskich)wybrańców z Biskupic lub dostęp do tych wyżej wymienionych dokumentów lustracyjnych lub informacji o wojnach z wybrańcami to byłbym bardzo wdzięczny.
Ostatnia9 lata 6 miesiąc temu edycja: Arkadiusz Pluta od.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
9 lata 5 miesiąc temu #15480 przez Arkadiusz Pluta
Replied by Arkadiusz Pluta on topic Wybraniectwo w Biskupicach
W internecie znalazłem także informacje rodu Misiów z Zawady (gmina Kłomnice) żyjących także przez wiele lat z wybraniectwa - link www.klomnice.pl/index.php?option=com_con...&catid=44:informacje

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
8 lata 11 miesiąc temu #18707 przez Zbigniew Małolepszy
Replied by Zbigniew Małolepszy on topic Wybraniectwo w Biskupicach
Idzi Trąbski, mój (4x)pradziad, miał z Agnieszką z Szewczyków 11 dzieci, a Agnieszka prawdopodobnie urodziła się w 1739 roku z Sebastiana i Barbary (akt nr 1 familysearch.org/pal:/MM9.3.1/TH-1942-21...,364347301,364381601 ). Wiek Idziego wskazuje, że to mógł być jego drugi ślub ale jestem ciekawy czy jest to jakoś udokumentowane.
Natomiast poszukiwany Jan Trąbski może być synem Sebastiana i Marianny z 1732 roku (akt 26 familysearch.org/pal:/MM9.3.1/TH-1951-21...,364347301,364381601 )

Czy mógłby Pan podać internetowe źródło dokumentów lustracyjnych obejmujących Biskupice?

Pozdrawiam,
Zbigniew
The following user(s) said Thank You: Zdzisława Rajczyk

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
8 lata 11 miesiąc temu #18708 przez Arkadiusz Pluta
Replied by Arkadiusz Pluta on topic Wybraniectwo w Biskupicach
Oto link do lustracji sołectw woj. krakowskiego 1711 - Biskupice strona 63 - mbc.malopolska.pl/dlibra/doccontent?id=17751

Są też dostępne lustracje na stronie - www.agad.gov.pl/inwentarze/Metr_Korx.xml

a w pliku zamieszczam przywilej Jana Trąby z 1660 r.
Załączniki:
The following user(s) said Thank You: Maria Nowicka-Ruman, Zdzisława Rajczyk

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
8 lata 11 miesiąc temu - 8 lata 11 miesiąc temu #18710 przez Arkadiusz Pluta
Replied by Arkadiusz Pluta on topic Wybraniectwo w Biskupicach
Co do Jana Trąbskiego to istnieje także możliwość, że był tym który wziął ślub w 1713 z Łucją Szewczykową z Biskupic w parafii Przybynów. Występuje tu pewna zbieżność z nazwiskiem drugiej żony Idziego(też Szewczykowej), chociaż określany jest jak z Poczesny? Ale chyba byłby za stary? - familysearch.org/pal:/MM9.3.1/TH-1951-24...,364347301,364390201

Notabene w Olsztynie byli też Trąbscy, którzy byli szewcami.

Niestety nie znalazłem nic więcej po ślubie na poparcie tej tezy, chociaż bardzo możliwe że był tym Janem Trąbą (ojcem) z lustracji 1711 r, który wkrótce zmarł?
Ostatnia8 lata 11 miesiąc temu edycja: Arkadiusz Pluta od.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
8 lata 11 miesiąc temu #18717 przez Ewa Żak
Replied by Ewa Żak on topic Wybraniectwo w Biskupicach
W Będzinie w metrykach ur.z 1658 wpisano jako chrzestną Mariannę Trębecką żonę żołnierza.Imię jej męża nie jest podane.Później w metrykach nazwisko to się nie pojawia.Widocznie byli na będzińskim zamku krótko.
Będzin ur.1636-1700 str102
Proszę jeszcze zobaczyć Potok Złoty zgony1734-1773 str.25

pozdrawiam
E.Żak
The following user(s) said Thank You: Arkadiusz Pluta

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie