Projekt Huta

  • Piotr Gerasch
  • Autor
  • Gość
  • Gość
9 lata 2 miesiąc temu - 9 lata 2 miesiąc temu #17599 przez Piotr Gerasch
Replied by Piotr Gerasch on topic Projekt Huta

Krzysztof Zyman napisał: Przejrzałem kogo jeszcze z kamieniczan znalazłem w Żyrardowie: Suk Józef s. Józefa i Joanny z Marsików ur. 1834 w Kamienicy zawiera małżeństwo w 1857 (akt 28) w Żyrardowie


Na marginesie. Ten ślub w parafii wiskickiej to ślub między młodym Sukiem i młodą Sukówną. W akcie zapisano, że dyspensy udzielił jaśnie wielmożny Arcybiskup Warszawski delegat papieski. Dyspensa była "od stopnia pokrewieństwa trzeciego z drugim". Potwierdza się to w świetle danych z ksiąg parafialnych Červeneho Kostelca, którą na szybko dzisiaj przeprowadziłem. Wygląda to mniej więcej tak:

(1) Johann SUK (1740-1825)
x 1775
Dorothea WRABETZ (1758-1814)
(2) Anton SUK (1776-)
x 1798
Viktoria Katharina HRODEK (1777-)
(3) Joseph SUK (1805-)
x 1830
Johanna MARSIK (1811-)
(4) Józef Zachariasz SUK (1834-)
(2) Adalbert Georg SUK (1793-)
x
Christina STRAUF
(3) Christina SUK (1836-)

Ciekawe jest to, że Józef osiadł w Kamienicy, a jego stryj "Wojciech" skierował się do Żyrardowa

pg
Ostatnia9 lata 2 miesiąc temu edycja: Piotr Gerasch od.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

  • Piotr Gerasch
  • Autor
  • Gość
  • Gość
9 lata 2 miesiąc temu #17600 przez Piotr Gerasch
Replied by Piotr Gerasch on topic Projekt Huta

Urszula Rosolińska-Ratman napisał: Panie Piotrze,
Wernerowie byli w Kamienicy.


Pełna zgoda. Chodziło mi, że w mojej ocenie nie było małżeństwa Bielobradek x Werner

Piotr

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
9 lata 2 miesiąc temu #17603 przez Ireneusz Niemczyk
Replied by Ireneusz Niemczyk on topic Projekt Huta

Piotr Gerasch napisał:

Ireneusz Niemczyk napisał: chciałbym uzupełnić i skorygować dane związane z moją rodziną.


Serdecznie dziękuję. Poprawię dane w bazie. Państwo Niemczykowie zmarli w tym samym dniu? Ich ślub był w Koziegłówkach?
Piotr


Panie Piotrze!
Pomyłka z mojej strony i dziękuję za spostrzegawczość! Marianna Muc zmarła 1867-12-15 we wsi Lgota, par. Koziegłówki. Jerzy Niemczyk, po zgonie swojej pierwszej żony Marianny Muc, zawarł jeszcze drugi związek z Katarzyną Polak (dla niej to był trzeci związek!) w dniu 1869-01-13. Katarzyna zmarła 1891-02-26, a Jerzy zmarł niedługo po niej, gdyż 1891-03-05, obydwoje we wsi Lgota, par. Koziegłówki.
Natomiast pierwszy syn Jerzego i Marianny Muc, Józef urodził się w Kamienicy Polskiej, tak jak Pan podaje 1823-03-15, ale Jerzy i Marianna, wraz z ich synem Józefem przenieśli się do Lgoty i tam osiedli na dłużej, ich pozostałe potomstwo tam się rodziło. Moja część wywodzi się od Józefa. Nie wiem czy w "Projekcie Howa Huta" interesuje Pana ta część, gdyż dalsze nasze losy toczą się w Lgocie, dalej w Rudnikach par. Rędziny i Radostkowie (czasami chrzczonych w Borownie, a czasami w Mykanowie), a jeszcze innych pozostających w Logie, innych w Postępie.

Dziękuję za czujność i przepraszam za pomyłkę!

Pozdrawiam,

Ireneusz
The following user(s) said Thank You: Piotr Gerasch

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
9 lata 2 miesiąc temu - 9 lata 2 miesiąc temu #17611 przez Krzysztof Zyman
Replied by Krzysztof Zyman on topic Projekt Huta
Przejrze jeszcze raz metryki Zimow (robilem zrzuty z ekranu) zeby wylowic Kamieniczan. Co znajde przesle. Wiem ze np. Sukowie czesto wystepowali w roli swiadkow czy chrzestnych. Do tego stopnia czesto, ze jestem mocno zaskoczony ze nikt z Zimow nie pojawia sie w Kamienicy.

Najbardziej prawdopodobnym kandydatem jest Jan Zima, ur 3 lipca 1794 w Zliczku, pierworodny syn Jana i jego pierwszej zony Katarzyny z Vitów.

Jan ojciec, w sumie z trzema zonami mial 18 dzieci (6+1+11). Cala rodzina opuscila Zliczko krotko po 1819 r. i przeniosla sie do pobliskiego Hronowa, zeby pojawic sie prawie w calosci najpierw w Zyrardowie w 1837, a potem wiekszosc z nich w Lodzi (po 1840). Opuszczenie Zliczka jest dosc zagadkowe. Pod ich adresem (Zliczko 1) przez kolejne 20 lat nie ma zadnych zapisow metrykalnych. Moze sie myle, ale zakladam ze dom po prostu przestal istniec. Splonal, lub cos podobnego sie z nim stalo. Kolejne zliczkowskie metryki - juz 20 lat pozniej _ opisuja zupelnie inna rodzine.

Jan syn, pojawia sie po 39 latach w Lodzi, gdzie 20 maja 1834 poslubil Katarzyne Morawiec (akt 28/1834 Lodz NMP), corke zegarmistrza Waclawa Morawicza (1791 - 25 marca 1854) i Marii z d. Hera? (Thera) ur. w "Politz".ok 1812. Zawod Jana podany jest jako "czeladnik tkacki w Lodzi zamieszkaly" co wskazuje ze byl jednym z pionierow tkactwa w preindustrialnym okresie tkactwa w Lodzi (zreszta, jak tylko uruchomiono fabryke (Stara Przedzalnie) w 1835 w Zyrardowie przeniosl sie do Zyrardowa) i tam urodzila sie pierwsza dwojka z czworga ich dzieci.

Kilka spostrzezen: 1. jacys Morawicze w Kamienicy byli,

2. swiadkami na Lodzkim slubie byl August Lamke,garncarz i [nieczytelne]

3. przy chrzcie pierworodnej corki Katarzyny (Wiskitki 95/1835) asystowali Franciszek Springer, Jan Werner, Urszula Czerniewska, Jan Keister, Antonina Czerniewska

4. przy chrzcie Jana Szczepana (Wiskitki 279/1837) asystowali: Jan Kunert, Jan Dychtert, Elzbieta Ebert (lub Ekert), Antonina Czerniewska, Jozef Ludwik, Gotfryd Sieman, Karol Krygier, Weronika Augustyna, Karol Zaydel, Fryderyka Schwedler, Fryderyka Suk.

Kim byl ow Jan ze tak licznie asystowano przy chrzcie jego syna? Byli wsrod nich Kamieniczanie?
Ostatnia9 lata 2 miesiąc temu edycja: Krzysztof Zyman od. Powód: /nr aktu chrztu Jana Szczepana to 279/1837 Wiskitki

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
9 lata 2 miesiąc temu #17733 przez Krzysztof Zyman
Replied by Krzysztof Zyman on topic Projekt Huta
Jezeli kogos interesuje kontekst ekonomiczny migracji zpruskiego Pogorza Sudeckiego, Czech i Klodczyzny to polecam:

archive.org/stream/touringermanysom00russ#page/n5/mode/2up

autor wykazuje sie silnym uprzedzeniem antykatolickim ale rozdzialy : Adersbach, County of Glatz i Cracow warto przeczytac.

Czas akcji: 1820-22

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
6 lata 11 miesiąc temu #29741 przez Włodzimierz Stefani
Replied by Włodzimierz Stefani on topic Projekt Huta
w jednym z aktów pokazało mi się dzisiaj się nazwisko Szyndler, może info z aktu o osobach tego nazwiska, ktoś wykorzysta?

akt małż. 50/1898 św. Barbara
Helena Szyndler l. 23, c. Filipa i Honoraty z Kowalskich, ur. w m. Turek, mieszkająca przy rodzicach w Częstochowie, w bierze ślub z Julianem, Tyflewskim s. Wawrzyńca i Marianny d. Stefani.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie