Klekoty - wieś w parafii Kruszyna - „wieś ,której już nie ma”...

Więcej
5 lata 1 miesiąc temu #35995 przez Adam Kordek

krzysztof0357 (Krzysztof Kucharski) napisał: Rodzina Cichoń przeprowadziła się do Broniszewa z Nowej Wsi. Stanisław Cichoń i Jadwiga Marszałek mieszkali na samym początku Broniszewa Nowego przynajmniej  od 1899r. Na początku lat 1970 - ych dom ten miał nr.2 , wjeżdżając do Broniszewa od strony Kruszyny - Rusinowa, a sam Broniszew Nowy miał 53 numery / do tablicy z Broniszewem Starym /
W tamtym czasie mieszkał tam syn Stanisława i Jadwigi - Bolesław - wraz z rodziną. Z ich najstarszą córką Zofią w 1920r ożenił się brat mojego dziadka Franciszek.Nie byłem tam kilkadziesiąt lat, tak że i numeracja na dzień dzisiejszy jest już nieaktualna.
W tamtych latach rodzina Cichoń mieszkała przynajmniej w czterech miejscach .
Być może Stanisław kupił działkę dla któregoś z dzieci.

Dziękuję za te informacje! :)
Rodzina jakiś czas temu poinformowała mnie o domu rodzinnym Stanisława i Jadwigi (ówczesny nr 2). Ostatecznie został on sprzedany rodzinie Rorat.
Dokopałem się również do umowy (niespisanej notarialnie) o sprzedaży przez Stanisława juniora i Czesława swoich udziałów "działki nr 15 z Folwarku Broniszew , który ma urządzoną księgę wieczysta nr hip. 30. w Sądzie w Radomsku", po zmarłym Stanisławie, na rzecz ich brata (a mojego dziadka ) - Bolesława Cichonia.
Wiem o dwóch miejscach zamieszkana członków mojej rodziny: pod nr 1(1A) i 2.
Dalej będę drążył temat :)
The following user(s) said Thank You: Michał Mugaj

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
5 lata 1 miesiąc temu - 5 lata 1 miesiąc temu #36041 przez Krzysztof Łągiewka
Stara mapa katastralna z dawnego okresu istnieje, tamże zaznaczono działkę o nr 15. 
Mapa pod tytułem: Grunty folwarku Broniszew litera A. Sygnatura: 3229. Znajduje się w wydziale geodezji i kartografii starostwa powiatowego w Częstochowie. 
Ta sama mapa znajduje się również w archiwum państwowym w Częstochowie w zespole akt: Hipoteka powiatu częstochowskiego, sygn. 7/420, k. 580.
Fotografie tej mapy w załączniku.
Załączniki:
Ostatnia5 lata 1 miesiąc temu edycja: Krzysztof Łągiewka od.
The following user(s) said Thank You: Michał Mugaj, Adam Kordek

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
5 lata 4 tygodni temu #36071 przez Adam Kordek
Dziękuję Panu bardzo! :)

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
5 lata 3 tygodni temu #36095 przez Krzysztof Kucharski
Witam Panie Adamie
Być może chodzi o innego Konstantego .
Konstanty /C/ Hamala  syn Jana Hamali  i Julianny Dobosik - ur. Klekoty - Akt nr.109/1886 -par.Mykanów  - zm.Broniszew Nowy - Akt nr.3/1932 - par. Kruszyna - prawdopodobnie jako kawaler, był bratem przyrodnim Jadwigi Marszałek córki Tomasza Marszałka i Julianny  Dobosik.
Próbuję zrobić spis pierwszych mieszkańców Broniszewa Nowego, i wygląda mi ,że ślub Stanisława Cichonia / Nowa Wieś / i Jadwigi Marszałek /Klekoty / w 1899r to pierwsze wesele.
The following user(s) said Thank You: Michał Mugaj, Adam Kordek

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
5 lata 3 tygodni temu #36110 przez Krzysztof Kucharski
Podział gminy Brzeźnica na gromady :
- na podstawie art.107 ustawy z dn.23.03.1933r o częściowej zmianie samorządu terytorialnego Wojewoda Łódzki rozporządzeniem z dn.28.09.1933r postanawia zgodnie z Dz.U do miejscowości Prusicko jako gromady przyłączyć: Wólkę Prusicką,Folwark Prusicko,Leśnictwo Janów, PRZYSIÓŁEK KLEKOTY, Przysiółek Moczydła,Przysiółek Miroszowy, Przysiółek Puchy i Rybaki. / z nieoficjalnej strony gminy Nowa Brzeźnica /
- wynika z tego,że oprócz Leśniczego,w KLEKOTACH były jeszcze inne gospodarstwa.
- na aktualnej mapie gminy Nowa Brzeźnica widnieje wciąż miejscowość PUCHY  - czyżby dalej była zamieszkana ?
The following user(s) said Thank You: Michał Mugaj

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
5 lata 3 tygodni temu #36118 przez Krzysztof Łągiewka
W miejscu gdzie niegdyś istniała miejscowość Puchy jest tylko las. Trudno tam czegokolwiek się doszukać. Byłem tam niedawno. Nie udało mi się tam odnaleźć nawet jakichkolwiek pozostałości ludzkich siedzib. Nie wiem kiedy mieszkańcy definitywnie opuścili tę wieś i z jakich przyczyn. Po Leśnictwie Janów są jeszcze pozostałości w leśnych ostępach: piwnica jakiegoś budynku, fundamenty innej budowli, dren po studni, kilka jabłoni. Pozostałości Janowa udało mi się odnaleźć dopiero za drugim podejściem. Miroszowy istnieją. Jest tam jeszcze gajówka z czasów Lubomirskich zamieszkana do dziś oraz kilka domów, także cmentarz żołnierzy poległych w I wojnie światowej. Rybaki i Moczydła istnieją i położone są nad Wartą na północ od Prusicka zaliczają się do przysiółków wsi Prusicko wchodzących w skład sołectwa Prusicko. Folwark Prusicko istniał tam gdzie dziś znajduje się Kaflarnia. Nazwa pochodzi od kaflarni Lubomirskich. Budynek samej kaflarni jeszcze istnieje, ale oczywiście już żadnych kafli tam się nie produkuje. W jej pobliżu stoi opuszczony piętrowy budynek z kamienia, gdzie mieszkali pracownicy kaflarni. Według miejscowych podań jeszcze wcześniej był to spichlerz, później przebudowany na dom mieszkalny. Za nim jest leśniczówka, a poza tym jest tu stacja tankowania gazu. Miejscowość Wólka Prusicka również istnieje i tam znajdują się ruiny dworku prawdopodobnie z XIX wieku oraz pozostałości parku. 
A oto zamieszkane miejscowości i przysiółki jakie obecnie znajdują się w gminie Nowa Brzeźnica: Wólka Prusicka, Kuźnica, Płaczki, Orczuchy, Ważne Młyny, Gojsc, Prusicko, Jedle, Kaflarnia, Kolonia Gidelska, Miroszowy, Moczydła, Rybaki, Rzędowie, Zapole, Wierzba, Stara Brzeźnica, Trzebca, Zimna Woda, Stoczki, Płaszczyzna, Łążek, Dubidze, Dubidze Kolonia, Janów, Kruplin Radomszczański, Kruplin Średni, Kruplin Barbarówka, Kruplin Parcela, Kruplin Piaski, Pieńki Dubidzkie, Dworszowice Kościelne, Dworszowice Kościelne Kolonia, Konstantynów, Madera, Pieńki Dworszowskie, Nowa Brzeźnica. Wymieniony w spisie Janów to nie jest oczywiście ten Janów o którym pisałem powyżej, lecz osada należąca do sołectwa Dubidze.
The following user(s) said Thank You: Michał Mugaj, Krzysztof Kucharski

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie