Ziemiaństwo z okolic Częstochowy 1793 – 1945

Więcej
3 lata 8 miesiąc temu #40372 przez Marzena Gajdziak
Replied by Marzena Gajdziak on topic Ziemiaństwo z okolic Częstochowy 1793 – 1945
Zalassowscy otrzymali tytuł i herb oraz ziemie od króla z dynastii Jagiellonów bodajże Zygmunt 1 Stary lub od jego syna . 
Byli to bogaci kupcy co wywodzili się ze wsi Zalas co leży pod Krakowem . 
Między 1920 a 1950 była chowana ostatnia z rodu Zalassowskich w Krypcie grobowej w szklanej trumnie o urodzie bajkowej . 
Córka Zalassowskiego wyszła za bogusławskiego i zamieszkała w okolicy Będzin . 
1 zalassowski był dobrym gospodarzem .
Wieś szlachecka Żelisławice pod Siewierzem podlegała pod Księstwo Siewierskie i Księciu co wtedy rządził . Opłaty co zbierał zarządca oddawał w jakimś  części Księciu Siewierskiemu . A po zakupie przez Biskupa Oleśnickiego Księstwa od wnuka Aleksandry Olgierdówny całe księstwo stało się tak zwanym odrębnym państwem . 
Akta są rozdzielone po kilku archiwach . 
Kaplice Zalassowskich wybudował albo 1 zallasowski albo jego syn bo 1 zalassowski leży w kościele w Siewierzu pod ołtarzem . 
A jeżeli chodzi o inne herby to może być potomek po kądzieli Zalassowkich . 
Po utracie majątku wyjechali . 
Dworek się zachował ale dzisiaj nie ma go bo na jego miejscu stoi inny dom , zachowały się drzewa i resztka muru okalającego posesje .  Wygląd dworku zachował się w pamięci rdzennych mieszkańców .
Zalassowscy byli właścicielami innych wiosek oprócz zelisławic i założyli nowe dając istniejące dzisiaj nazwy . 
W Księstwie Siewierskim mieszkało 13 rodów szlacheckich takich jak :GryficiKorniczeLisyNowinowieOstrojczycyPilawiaPrawdzicePrzeginiowieRogaleStemberkiUjejscyWieniwici
Większość szlachty wyjechała lub się wżenili w inne rody albo zmarli lub stali się zubożałą szlachtą .

Marzena A. M.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
3 lata 8 miesiąc temu #40373 przez Marzena Gajdziak
Replied by Marzena Gajdziak on topic Ziemiaństwo z okolic Częstochowy 1793 – 1945
witam serdecznie , o jaki ród szlachecki chodzi co mieszkał w Osiek ?

Marzena A. M.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
3 lata 8 miesiąc temu #40374 przez Marzena Gajdziak
Replied by Marzena Gajdziak on topic Ziemiaństwo z okolic Częstochowy 1793 – 1945
żeby poznać wygląd dworku trzeba by porozmawiać ze rdzennymi mieszkańcami tej wsi gdzie był dworek co pamiętają wygląd . Ale trzeba się spieszyć . Ja mam opis dworku Zalassowskich co nigdzie nie ma wyglądu . 

Marzena A. M.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
3 lata 8 miesiąc temu #40375 przez Marzena Gajdziak
Replied by Marzena Gajdziak on topic Ziemiaństwo z okolic Częstochowy 1793 – 1945
Witajcie Serdecznie , 
Zwracam się do was z pytaniem , 
Czy ktoś wie w którym miejscu i jakiego rodu szlacheckiego był dworek szlachecki we wsi  Rzeniszów . 
Słyszałam że był gdzieś koło Rzeniszów tak na obrzeżach a nie wiem gdzie dokładnie a nie mam kogo zapytać , 
Pozdrawiam i dziękuje za Odp

Marzena A. M.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
3 lata 8 miesiąc temu #40376 przez Marzena Gajdziak
Replied by Marzena Gajdziak on topic Ziemiaństwo z okolic Częstochowy 1793 – 1945
W sprawie cmentarza w Koziegłowach 
Księga Cmentarna czyli kto leży i gdzie na cmentarzu jest prowadzona od niedawna  , ale maja listę kto na kim leży z datami z nagrobka , tak samo mają listę z datami grobów co likwidowali jak się była opłata uiszczona za grób , 

Marzena A. M.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
3 lata 8 miesiąc temu #40398 przez Mariusz Kaczmarek
Replied by Mariusz Kaczmarek on topic Ziemiaństwo z okolic Częstochowy 1793 – 1945
Witam,

Marzena masz może dostęp do tej księgi?

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie