Ziemiaństwo z okolic Częstochowy 1793 – 1945

Więcej
3 lata 2 miesiąc temu #41624 przez Marzena Gajdziak
Replied by Marzena Gajdziak on topic Ziemiaństwo z okolic Częstochowy 1793 – 1945
do rodu Bogusławskich wrzeniła się panna z rodu Zalassowskich herbu Półkozic 

Marzena A. M.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
3 lata 2 miesiąc temu #41625 przez Marzena Gajdziak
Replied by Marzena Gajdziak on topic Ziemiaństwo z okolic Częstochowy 1793 – 1945
Ktoś mi powie jak brzmiał herb szlachcica z Księstwa Siewierskiego co jego potomkowie przyjęli on tytułu szlacheckiego nazwisko Gajdziak , chodzi o szlachtę nie dziedziczną , gdzie tytuły nadawali książęta siewierscy czyli biskupi krakowscy ?

Marzena A. M.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
3 lata 2 miesiąc temu #41626 przez Marzena Gajdziak
Replied by Marzena Gajdziak on topic Ziemiaństwo z okolic Częstochowy 1793 – 1945
Czy ktoś wie jakie rody szlacheckie mieszkały w dawnym księstwie siewierskim a bardziej interesują mnie tereny dawnej parafii Koziegłowy Koziegłówki .
Z tego co wiem to w Rzeniszów i Krusin był dworek szlachecki , w Rzeniszowie wiem mniej więcej gdzie był dworek ale jaki ród szlachecki tam panował to nie wiem .
Odnalazłam takie rody , powiedzcie mi gdzie mieli swoje dworki w której miejscowości a bardziej wsi podlegającej kiedyś pod parafie Koziegłowy / Koziegłówki
1. Stanisław i Barbara Kawetcy / Kawiecki
2. herb Bontani , panowie Ożarowic
3. herb Ostoja , panowie Brudzowic
4. herb Lisów , panowie Koziegłów
5. Pińczyce , dworek ponoć to ten gdzie plebania ale jaki ród tam mieszkał to nie wiem
6. Żelisławice , dworku nie ma , ród Zalassowskich herbu Półkozic , wiem wszystko , mogę pomóc

oraz coś takiego mam

Mikołaj Mierzowski herbu Gryf był właścicielem takich dóbr jak Chruszczobród , , Dziewki , Mierzęcice , Pińczyce i Trzebiesławice . Ktoś wie w jakich to latach było ?

Mam takie rody szlacheckie które mieszkały w księstwie siewierskim
Czy ktoś wie gdzie mieli dworki szlacheckie , w jakich latach panowali i jakie ziemie mieli pod swoją własnością oraz wymienić jakiś przedstawicieli oraz herby
1. Gryfici
2. Kornicze
3. Lisy
4. Nowinowie
5. Ostrojczycy
6. Pilawa
7. Prawdzice
8. Rogale
9. Stemberki
10. Ujejscy
11. Wieniwici

Jeżeli o jakimś zapomniałam rodzie szlacheckim to należy dopisać .
Dziękuje za Uwagę oraz pomoc .
Pozdrawiam

Marzena A. M.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
3 lata 2 miesiąc temu #41627 przez Marzena Gajdziak
Replied by Marzena Gajdziak on topic Ziemiaństwo z okolic Częstochowy 1793 – 1945
Zalassowscy Herbu Półkozic 
To ród szlachecki z nadania Króla z dynastii Jagiellonów .
Wywodzili się ze wsi Zalas pod Krakowem i byli bogatymi kubcami . 

Zalas –  wieś  w  Polsce , położona w  województwie małopolskim , w  powiecie krakowskim , w  gminie Krzeszowice . Zalas graniczy z  Grojcem Tenczynkiem Frywałdem Sanką Rudnem  i z przysiółkiem  Rybnej  –  Wrzosami . Wieś położona jest na  Garbie Tenczyńskim .

Po odrzymaniu tytułu od Króla odtrzymali też ziemię gdzie 1 Zalassowski wybudował okazałty dworek we wsi Żelisłąwice które znajdowały się w Księstwie Siewierskim . 

Wygląd Dworku Zalassowskich
Dworek był zbudowany przez pierwszego Zallasowskiego , który przybył do wsi po nadaniu szlachectwa i tytułu przez Króla Polski z dynastii Jagiellonów . Ród Zalassowskich wywodził się z wsi Zalas która znajduje się pod Krakowem , byli to bogaci kupcy co za zasługi dla kraju lub króla otrzymali tytuł i herb . Budowniczy dworku był bardzo zaranny , mądry i pomysłowy . Hodował zwierzynę i uprawiał rolę . Do pracy na roli zatrudniał mieszkańców wsi. Jak każdy szlachcic także oni mieli swoich pracowników na dworku dokładnie nie wymienię ale np .: Rzeźnik , Wędliniarz , Lokaj , Pokojówka itp .
Dworek nie dotrwał do dzisiejszych czasów ale wiadomo gdzie się znajdował . Dworek był duży otoczony murem z kamienia . Na posesji znajdował się dworek , baszta i magazyn . Na dworku znajdowały się drzewa które posadził pierwszy Zalassowski . Na tych drzewach rosły Kasztany . W dawnych czasach mieszkańców Żelisławic nazywali Kasztany bo dużo drzew rosło na których były kasztany .
Na środku posesji znajdował się dworek po lewej stronie była baszta a po prawej magazyn z balkonem . Po lewej stronie znajdowała się rzeka obecnie zwana Czarna Przemsza .
Dworek jedno piętrowy , długi . Pokryty papą posiadał trzy kominy . Dworek był pokryty drewnem koloru żółtego lub pomarańczowego . Koło okien były okiennice a pod oknem parapet z drewna . Na środku dworku było wejście z kolumnami i jednym schodkiem oraz werandą na której znajdował się herb rodu . Przed dworkiem znajdowały się dwa kasztany .
W baszcie głowa rodu wchodziła na samą górę aby obserwować jak kto pracuje na jego ziemi . Baszta to wymurowany stożek tzw. wieża na którą można wejść schodami na samą górę . Na górze baszty było zadaszanie i wyjście na górę .
Magazyn to mały budynek z balkonem w którym były przechowywane produkty żywnościowe lub inne potrzebne rzeczy potrzebne do życia .
Do dzisiejszych czasów nie dotrwał dworek , zachował się skrawek muru i trochę drzew oraz kaplica grobowa rodu Zallasowskich .

Żelisławice –  wieś  w  Polsce , położona w  województwie śląskim , w  powiecie będzińskim , w  gminie Siewierz =10.8333px. 

Z tego co wiem to 1 zalassowski był dobrym gospodarzem oraz dobrym człowiekiem ale wymagającyym . Pilnował swoich pracowników czy dobrze pracują na jego polu . Pod jego dworkiem był tunel co prowadził do zamku i innych dworków  szlacheckich w okolicy . Legenda mówi że te tunele były czesto używane przez szlachtę z okolicznych dworków czy zamków w celu szybkiego udania się w wyznaczone miejsce . Ostatni Zalassowski stracił wszystko przez swój naług , póżniej jak nie miał nic chodził po prośbie po ludziach . Jak ostatnie Zalassowski stracił wszystko jego rodzina wyjechała nie wiadomo gdzie . w latach między 1930 a 1950 do rodzinnego grobowca Zalassowskich przywieziono ciało pięknej niespełna prawdopodobno 18 letniej dziewczyny którą pochowano w szklanej trumnie . 

Marzena A. M.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
3 lata 2 miesiąc temu #41632 przez Krzysztof Łągiewka
Replied by Krzysztof Łągiewka on topic Ziemiaństwo z okolic Częstochowy 1793 – 1945
Proszę przeczytać artykuł "Szlachta na Siewierzu Biskupim w latach 1442 - 1790". Opublikowany w 1913 r.
crispa.uw.edu.pl/object/files/293949/display/Default
Niestety nie zachowały się księgi ziemskie i grodzkie siewierskie, które bardzo by nam pomogły w ustaleniu nazwisk rodzin szlacheckich i stanu ich posiadania majątkowego. Księgi te przechowywane były w AGAD i niestety uległy tam zniszczeniu w 1944 r. Były to:
Księgi ziemskie siewierskie z lat 1404 - 1802, liczące 13 ksiąg i 3 fascykuły
Księgi grodzkie siewierskie z lat 1545 - 1790, liczące 148 ksiąg i 32 fascykuły
Księstwo Siewierskie w okresie I RP należało do biskupów krakowskich, ale pomimo tego praktycznie nic na ten temat nie ma w Archiwum Kurii Metropolitalnej w Krakowie. Trochę jest tylko zapisów dotyczących Koziegłów.
Według mnie w tym układzie najlepszym rozwiązaniem będzie tylko kompletny przegląd ksiąg metrykalnych z parafii wchodzących dawniej w skład Księstwa Siewierskiego. Można by wtedy na podstawie ksiąg urodzonych, zaślubionych i zmarłych stwierdzić jakie rodziny szlacheckie mieszkały na terenie księstwa, jakie majątki ziemskie posiadały, jakie zachodziły pomiędzy nimi koligacje. O ile wiem to nikt nigdy czegoś takiego nie zrobił.
The following user(s) said Thank You: Michał Mugaj

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
3 lata 2 miesiąc temu #41650 przez Marzena Gajdziak
Replied by Marzena Gajdziak on topic Ziemiaństwo z okolic Częstochowy 1793 – 1945

Mariusz Kaczmarek napisał: Witam,

Marzena masz może dostęp do tej księgi?
niech pan do mnie na mejla napisze czego potrzebuje 
 


Marzena A. M.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie