Jak rozrastało się drzewo Glińskich z Łojek

Więcej
2 lata 8 miesiąc temu #42403 przez Henryk Gliński
Jak rozrastało się drzewo Glińskich z Łojek was created by Henryk Gliński
Czy ktoś z Forumowiczów analizował rozrost drzewa swoich przodków w ciągu trzech, czterech pokoleń??
Przodkiem jednej z gałęzi rodu Glińskich był urodzony w Łojkach w 1715 roku Andrzej, syn Wojciecha i Małgorzaty Żydków. Andrzej, podobnie jak i jego bracia i synowie, używał nazwiska Gliński.
W 1750 roku żyła tylko jedna rodzina, Andrzej z żoną Ewą i trzema synami. Sto lat później, w 1850 roku były już 23 rodziny z dziećmi, w tym 7 rodzin wnuków Andrzeja i 16 rodzin jego prawnuków.
Andrzej i Ewa mieli wyłącznie synów, ośmiu, z których sześciu założyło rodziny. Wnuków urodziło się 52, w tym 27 chłopców (52%), z których 19 założyło rodziny. Prawnuków mieli aż 107, w tym 58 chłopców (54%). Na razie dotarłem do 26 prawnuków, którzy założyli rodziny.
Niewątpliwie największy wpływ na rozrost drzewa miało pierwsze pokolenie, czyli dzieci Andrzeja, bo 75% z nich założyło rodziny, w drugim pokoleniu 37% a w trzecim, czyli prawnuków (odszukanych) tylko 24%. 
Andrzej był jedynym znanym mi Glińskim, który miał wyłącznie synów.
Ciekawe byłoby porównanie z innymi rodzinami, może ktoś z Forumowiczów przedstawi podobną analizę dla drzewa swojego rodu?
Drzewo rodowe Glińskich z Łojek przedstawiłem w artykule "Glińscy w Częstochowskiem od XVIII do połowy XIX wieku", dostępnym w  Bibliotece .
 
The following user(s) said Thank You: Danuta Blachnicka-Łebek, Michał Mugaj

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
2 lata 7 miesiąc temu #42563 przez Henryk Gliński
Replied by Henryk Gliński on topic Jak rozrastało się drzewo Glińskich z Łojek
W Bibliotece umieściłem "Drzewo rodzinne Glińskich, potomków Andrzeja i Ewy z Kawodrzy", zakładka  Drzewa rodzinne  . W drzewie zdecydowałem się pominąć rodziny braci Andrzeja — Antoniego i Piotra, oraz Franciszka, gdyż ich linie prawdopodobnie wygasły. O rodowodzie Glińskich pisałem w opracowaniu "Glińscy w Częstochowskiem od XVIII do połowy XIX wieku", dostępnym również w Bibliotece
Drzewo objęło łącznie 76 rodzin Glińskich, założonych do 1880 roku. Poszczególne pokolenia potomków Andrzeja i Ewy oznaczyłem kolorami: zielony — synowie, czerwony — wnukowie itp., pełny opis na rysunku. Dzięki kolorom łatwiej rozróżnić pokolenia i analizować rozrost poszczególnych gałęzi drzewa.
Na przykład synowie Andrzeja Piotr i Stanisław mieli tyle samo synów (tj. wnuków Andrzeja), którzy założyli rodziny — po czterech. Mieli również podobną liczbę wnuków (tj. prawnuków Andrzeja, kolor niebieski), którzy się ożenili: Piotr jedenastu a Stanisław dziesięciu.
Prawdopodobnie najwięcej dzieci miał urodzony w 1795 roku w Gnaszynie Stanisław, wnuk Andrzeja, który z dwiema żonami, Franciszką Kozak i Marianną Palacz miał w ciągu czterdziestu lat łącznie szesnaścioro dzieci.
 

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
1 rok 2 miesiąc temu - 1 rok 2 miesiąc temu #44348 przez Henryk Gliński
Replied by Henryk Gliński on topic Jak rozrastało się drzewo Glińskich z Łojek
Zakończyłem spisywanie Glińskich urodzonych w dawnych parafiach św. Zygmunta w Częstochowie i św. Walentego w Konopiskach do 1913 roku. Zebrało się ich aż 917! Dla porównania w genetece zindeksowano 144 osoby o nazwisku Gliński/Glińska.
Z przeprowadzonych wywodów genealogicznych wynika, że 95% Glińskich urodzonych do 1913 r. jest z sobą spokrewniona, są potomkami czterech synów Wojciecha i Małgorzaty Żydków: Andrzeja, Antoniego, Piotra i Franciszka, którzy od połowy XVIII wieku zaczęli używać nazwiska Gliński.
Można zatem sądzić, że także przytłaczająca większość Glińskich mieszkających obecnie na terenie miasta Częstochowa i gminy Blachownia, których przodkowie urodzili się na tym terenie przed 1913 rokiem jest z sobą spokrewniona.
Wyniki swoich badań opublikowałem na stronie  glinscy.pl . Zachęcam wszystkich, którzy mają Glińskich wśród swoich przodków do zajrzenia na stronę i sprawdzenia, czy ich przodkowie zostali ujęci w zestawieniu.
O Glińskich będę mówił na najbliższym, lutowym spotkaniu Towarzystwa Genealogicznego.
Ostatnia1 rok 2 miesiąc temu edycja: Henryk Gliński od. Powód: Poprawa daty
The following user(s) said Thank You: Tomasz Kukuła, Alicja Baranowska, Izabela Biś

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
1 rok 4 dni temu #44790 przez Henryk Gliński
Replied by Henryk Gliński on topic Jak rozrastało się drzewo Glińskich z Łojek
Park Etnograficzny w Chorzowie i Górnośląskie Towarzystwo Genealogiczne "Silius Radicum" organizują w dniach 20-21.04.2023 w Chorzowie konferencję naukową poświęconą genealogii genetycznej i tradycyjnej. Konferencja odbywać się będzie w formie stacjonarnej i zdalnej. Informacje   siliusradicum.pl    
The following user(s) said Thank You: Alicja Baranowska, Teresa Łukasik

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
1 rok 19 godzin temu #44798 przez Alicja Baranowska
Replied by Alicja Baranowska on topic Jak rozrastało się drzewo Glińskich z Łojek
Będę z przyjemnością uczestniczyła
 

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
4 miesiąc 3 tygodni temu #45520 przez Henryk Gliński
Replied by Henryk Gliński on topic Jak rozrastało się drzewo Glińskich z Łojek
Księgi konsystorskie i dziekańskie na familysearch.org. Ostatnio intensywnie poszukiwałem prośby o dyspensę od pokrewieństwa w IV stopniu dla małżeństwa Błażeja Glińskiego z Katarzyną Glińską, zawartego parafii św. Zygmunta Częstochowie w 1854 roku. Poszukiwania rozpocząłem do przejrzenia dokumentów o nazwie "Miscellaneous correspondence and financial..." na FS, bo zauważyłem, że są wśród nich księgi Konsystorza Piotrkowskiego, do którego takie prośby były kierowane.
Przeglądając kolejne księgi zapisywałem tytuł księgi z FS, jej sygnaturę oraz odpowiadający sygnaturze opis z inwentarzy opracowanych przez ks. W. Wlaźlaka. Prośby o dyspensę nie znalazłem, pozostało zestawienie ksiąg dostępnych na FS, umieściłem je na swojej stronie glinski.eu  w zakładce Publikacje, może ktoś wykorzysta je w swoich poszukiwaniach.  
The following user(s) said Thank You: Alicja Baranowska

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie