Historia kapliczki i folwarku

Więcej
2 lata 8 miesiąc temu #42443 przez Katarzyna Kotyla
Historia kapliczki i folwarku was created by Katarzyna Kotyla
Witam.
Mam pytanie, gdzie mogę znaleźć jakiekolwiek zapiski o kapliczce i folwarku ze swojej wsi, tzn. kto ją zbudował i kiedy, z przekazów wiadomo tylko, że ufundowała ją dziedziczka i tylko tyle, a folwark był dzierżawiony, istniał ponoć do 1920 roku. Pisałam do kilku archiwów, lecz bez większych rezultatów. Kapliczka i folwark były we wsi Niwiska Górne, które dawniej należały do gminy Działoszyn, powiatu wieluńskiego w Departamencie Kaliskim. Bardzo proszę o radę. Pozdrawiam. 

Załącznik KAPLICZKA.jpg nie został znaleziony

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
2 lata 8 miesiąc temu #42450 przez Krzysztof Łągiewka
Replied by Krzysztof Łągiewka on topic Historia kapliczki i folwarku
W archiwum państwowym w Łodzi, oddział w Sieradzu w zespole akt: Księgi i akta hipoteczne sądów w Wieluniu znajdują się dwie jednostki:
sygn. 69 Dowody do Księgi Wieczystej Niwiska 1852 - 1928
sygn. 443 Trębaczew i Niwiska 1908 - 2015
Proszę zajrzeć do tych dwóch sygnatur. To jest księga wieczysta i załączniki do księgi wieczystej dóbr Trębaczew i Niwiska. Tam powinno być wszystko opisane, tzn. kto był właścicielem folwarku i jak długo on istniał.
Nieco gorzej będzie z ustaleniem informacji o budowie kaplicy. Jeśli była to parafia Działoszyn to może w dokumentach tej parafii coś będzie na ten temat. Na familysearch są dokumenty z parafii Działoszyn z lat 1824 - 1835 i 1839 - 1860. Wszystko zależy od roku w którym została zbudowana kaplica. Im dawniej tym trudniej będzie cokolwiek znaleźć. Jeśli jest znana dokładna data to można szukać w prasie np. Przegląd Katolicki, tygodnik, który ukazywał się od roku 1863. Może w którymś z numerów coś będzie na ten temat. Czasopismo to znajduje się internecie:
www.wbc.poznan.pl/dlibra/publication/285...anguage=pl#structure
Pozostaje również wizyta w parafii Działoszyn, mogą tam też mieć jakieś akta dotyczące tej kaplicy.
Jeśli kaplica jest w rejestrze zabytków to warto odwiedzić Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Łodzi, Delegatura w Sieradzu. Urząd ten może posiadać jakieś informacje dotyczące kaplicy.
The following user(s) said Thank You: Katarzyna Kotyla

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
2 lata 3 miesiąc temu #43047 przez Katarzyna Kotyla
Replied by Katarzyna Kotyla on topic Historia kapliczki i folwarku
Witam.
Byłam w archiwum w Sieradzu, przeglądałam te jednostki, ale niestety nic nie znalazłam. W jednej były umowy zakupu itp. a druga prawie pusta, po prostu nie uzupełniona i tylko postanowienie, by uznać księgę wieczystą za zniszczoną.
W uzasadnieniu jest napisane: " Księga wieczysta pod nazwą Trębaczew - Niwiska jest niekompletna - brak zupełny księgi umów i zbioru dokumentów. Dlatego orzeczono jak wyżej."
Byłam też w parafii Działoszyn i znowu nic.
Byłam w AACz w Częstochowie i nic, chociaż zrobiłam sobie kopię zdjęcia naszej kapliczki, dla mnie radość wielka...
Na familysearch przejrzałam te dokumenty i nic.
Przeglądałam Zeszyty Radomszczańskie i Wieluńskie i nic.
Pisałam do Archiwum w Gnieźnie i Włocławku i nic.
Stwierdziłam, że nasza wieś była chyba za mało interesująca, by o niej pisać.
Jest mi bardzo przykro, że nic nie mogę znaleźć, ale się nie poddaje...
Dziękuję na namiary i pozdrawiam serdecznie.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie