Rodzina Kotwicz Wyrzykowski

Więcej
1 rok 1 miesiąc temu #44559 przez Krzysztof Łągiewka
Replied by Krzysztof Łągiewka on topic Rodzina Kotwicz Wyrzykowski
Ponieważ Stefan Wyrzykowski był w wojsku, sprawdziłem bazę danych Centralnego Archiwum Wojskowego. Otóż w tymże archiwum znajduje się jego teczka: Wyrzykowski Stefan, kolejarz, "Boruta". Urodzony 5 VIII 1887 r. w Koninie, syn Aleksandra i Marii z Wasikiewiczów, adres: majątek Garnek, poczta Aurelów. 19 kwietnia 1937 r. otrzymał Krzyż Niepodległości. Należałoby wypożyczyć tę teczkę i przejrzeć jej zawartość. Może będą tam jakieś interesujące informacje. Wspomniał Pan, że Władysław Wyrzykowski po sprzedaniu swojej części Witkowic znalazł się w Koninie. Być może inni Wyrzykowscy też się tam udali? Stefan Wyrzykowski z Garnka miał być synem Aleksandra, być może jest to Aleksander Wyrzykowski - brat Władysława? 
The following user(s) said Thank You: Michał Mugaj, Donat Jozef Herszel

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
1 rok 1 miesiąc temu - 1 miesiąc 3 tygodni temu #44566 przez Donat Jozef Herszel
Replied by Donat Jozef Herszel on topic Rodzina Kotwicz Wyrzykowski
Z całą pewnością mogę stwierdzić, że Stefan Wyrzykowski jest synem Aleksandra Konstantego Mikołaja Wyrzykowskiego i Marianny Wasikiewicz. Aleksander to syn Leopolda Wyrzykowskiego i Felicyanny Ossowskiej. Wszystkie dokumenty wysłałem Panu e-mail czekam jedynie na zawartość teczki z archiwum z Warszawy, którą już obiecano mi przesłać droga elektroniczną. Informacji dot. majątku Wyrżykowskich w Witkowicach na chwilę obecną nie jestem w stanie ani potwierdzić ani zaprzeczyć.
pozdrawiam serdecznie Donat
Ostatnia1 miesiąc 3 tygodni temu edycja: Donat Jozef Herszel od.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
11 miesiąc 3 tygodni temu #44700 przez Donat Jozef Herszel
Replied by Donat Jozef Herszel on topic Rodzina Kotwicz Wyrzykowski
Dorzucam jeszcze akt ślubu Leopolda i Felicyanny Ossowskiej małżonków Wyrzykowskich 
Akt nr 3 Witkowice
(ślub Leopolda Wyrzykowskiego i Felicjanny Ossowskiej 1830r)
Działo się w wsi Kłomnicach dnia dwudziestego trzeciego miesiąca stycznia tysiąc osiemset trzydziestego roku o godzinie piątej z południa z mocy pozwolenia zastępcy proboszcz parafii Borowna z dnia dwudziestego stycznia roku bieżącego Wiadomo czynimy, iż w przytomności świadków urodzonego Tomasza Topolskiego Dziedzica Dóbr Witkowice lat czterdzieści siedem mającego w wsi własnej Witkowicach zamieszkałego i urodzonego Wiktora Gogolewskiego lat czterdzieści siedem mającego w Wsi Dziedzicznej Zdrowej zamieszkałego obydwaj w Parafii Borowno, na dniu dzisiejszym zawarte zostało Religijne Małżeństwo po między urodzonym Wielmożnym Napoleonem Leopoldem kawalerem Kotwicz Wyrzykowskim lat mającym dwadzieścia trzy zamieszkałym w Wsi Pojałowice w Parafii Nasiechowice w obwodzie miechowskim w województwie krakowskim urodzonego w mieście Wolnym Krakowie synem Tomasza Kotwicz Wyrzykowskiego i Salomei z Kowalskich małżonków zamieszkałych w Wsi Pobiednik Wielki w Parafii Pobiednik Mały, z własnego majątku utrzymującym a Panną Heleną Petronelą i Felicyanną Osowską lat mającą dwadzieścia pięć w Wsi Witkowicach przy wuju zamieszkała w wsi Łagiczy w Parafii Luboiniec urodzoną, córką urodzoną z Jana Nepomucena i Joanny z Topolskich małżonków Ossowskich w Wsi Luboiniec parafii Borowno zamieszkałych i z własnego majątku się utrzymujących. Małżeństwo to poprzedziły trzy zapowiedzi w dniach trzecim dziesiątym siedemnastym miesiącu styczniu roku bieżącego tak w parafii Borowno jak w parafii Nasiechowice jako też zezwolenie ustne przytomnych rodziców. Aktowi Małżeństwa ze strony ..... Rodziców Pana Młodego zezwolenie przed Burmistrzem Miasta Obwodowego Miechowa na dniu dwudziestym siódmym grudnia roku zeszłego urzędownie zrobione i tu do akt załączone. Tamowanie małżeństwa nie zaszło małżonkowie nowi oświadczają, iż nie zawarli żadnej umowy przedślubney. Akt ten stawającym przeczytany i przez świadków jako i nowożeńców i Nas podpisany.
Felicja Ossowska
Leopold Wyrzykowski
Jan Nepo Ossowski ojciec
Tomasz Topolski swiadek
Wiktor Gogolewski jako świadek
Józef Brzeziński pleb dziekan czestochowski

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
9 miesiąc 2 tygodni temu - 1 miesiąc 3 tygodni temu #45055 przez Donat Jozef Herszel
Replied by Donat Jozef Herszel on topic Rodzina Kotwicz Wyrzykowski
Szukanie po archiwach pochłania mi sporo czasu ale efekty są bardzo ciekawe. W uzupełnieniu przesyłam jeszcze trochę danych dotyczących mojego bezpośredniego przodka Władysława Wyrzykowskiego spadkobiercy Witkowic późniejszego wójta Brudzewa Kaliskiego obecnego Blizanowa a jest to akt urodzenia:

Akt 106 Witkowice (1838r urodziny Władysława Wyrzykowskiego) 
Działo się w Wsi Borownie dnia dwudziestego trzeciego października tysiąc osiemset trzydziestego ósmego roku. Stawił się Wielmożny Leopold Wyrzykowski Dziedzic Wsi Witkowice lat trzydzieści sześć mający w obecności Wielmożnych Wilhelma Topolskiego Dziedzica Wsi Radostków lat czterdzieści dwa tudzież Józefa Wyrzykowskiego lat trzydzieści pięć mających, pierwszego w Radostkowie drugiego w Olkuszu na Urzędzie Sekretarza Obwodu zamieszkałych i wskazał Nam Dziecię płci męskiej zrodzone w Witkowicach w domu w którym mieszka z małżonką pod numerem pierwszym dnia dwudziestego szóstego wrzesnia roku bieżącego z Jego małżonki Felicyanny z Ossowskich lat trzydzieści trzy mającej. Dziecięciu temu na chrzcie świętym w dniu dzisiejszym odbytym nadane zostały imiona Władysław, Jan, Kanty, Michał a Rodzicami Jego chrzestnymi byli wspomnieni Wielmożni Wilhelm Topolski i Benigna z Stankar Wyrzykowska tudzież Józef Wyrzykowski i Marianna z Krynis Topolska. Akt ten stawiającym i świadkom Wszystkim Religii katolickiej będącym przeczytany i przez Nas podpisany został.
Leopold Wyrzykowski
Wilhelm Topolski
Józef Wyrzykowski
Ks. Józef Lisiecki proboszcz borowieński

Wymieniony zmarł w 1903 roku w Blizanowie jako wójt Brudzewa Kaliskiego i właściciel Blizanowa. 
Ostatnia1 miesiąc 3 tygodni temu edycja: Donat Jozef Herszel od.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
5 miesiąc 1 godzinę temu - 1 miesiąc 3 tygodni temu #45454 przez Donat Jozef Herszel
Replied by Donat Jozef Herszel on topic Rodzina Kotwicz Wyrzykowski
Witam. Dawno się nie odzywałem ale cały czas szukałem materiałów o Wyrzykowskich. No i rozwiązałem zagadkę konfiskaty majątku o której mówił Stefan Wyrzykowski w książce Agaty Małolepszej. Zdobyłem akta personalne Włodzimierza Wyrzykowskiego sekretarza powiatu Warszawskiego i później Łęczyckiego. To syn Józefa brata Leopolda Wyrzykowskiego dziedzica Witkowic i Luboienki. Wymieniony oraz jego ojciec Józef rachmistrzem obwodu olkuskiego brali udział w powstaniu styczniowym. Józef akt zgonu 1864 Łęczyca a jego syn Włodzimierz zgon 1866r. Wymieniony aresztowany przez władze wojskowe w 1864 jako wiezień polityczny zesłany w głąb guberni cesarskich chyba do Irkucka. Z początkiem powstania w 1863 wziął ślub z Antonina Trautsolt córka naczelnika powiatu Warszawskiego potem łęczyckiego. Mieli dwoje dzieci które jednak zmarły, dziewczynka po kilku dniach po urodzeniu a syn urodził się już po śmierci Włodzimierza. Teść Karol Trautsolt pracował razem z zięciem Włodzimierzem pochowany w Łęczycy. Po zesłaniu zięcia Władysława i jego śmierci Antonina wdowa po Włodzimierzu poślubiła niejakiego Jacobi rachmistrza z Łęczycy. Mieli dwoje dzieci, jedno z nich to ks. Jacobi zamęczony w obozie koncentracyjnym w 1942 jest o nim sporo w Googlach. Cieszę się, że zdobyłem tak ważne dokumenty no i Stefan Wyrzykowski jednak mówił prawdę o udziale Wyrzykowskich w powstaniu styczniowym.
Pozdrawiam serdecznie Donat
Ostatnia1 miesiąc 3 tygodni temu edycja: Donat Jozef Herszel od.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
1 miesiąc 1 tydzień temu #46076 przez Urszula Joanna Porycka
Replied by Urszula Joanna Porycka on topic Rodzina Kotwicz Wyrzykowski
Witam, pochodzę z Rodu Długosz- Wyrzykowski herbu Ślepowron. Ziemia Mielecka to kolebka naszego Rodu. W XV wieku nabyliśmy swe nazwisko od miejscowości Wyrzyk.Jeżeli są jakieś zgodności z tym co podaję, służę drzewem genealogicznym od roku 1572 od urodzenia Jarosza Wyrzykowskiego. Pozdrawiam.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie