Odp:koloniści niemieccy Puszczew, Węglowice

Więcej
9 lata 1 miesiąc temu #17512 przez J K R
Replied by J K R on topic koloniści niemieccy Puszczew, Węglowice
Witam.

Pani Grażyno w oparciu o akta Łódzkiej Dyrekcji Szkolnej 1806 – 1914 zasób archiwalny obejmuje okres Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego aż do roku 1914 r. nie ma wymienionego takiego nazwiska (chyba, że coś przeoczyłem). Z akt (sygnatura 1370 , sygnatura 1353) dowiadujemy się, że do Towarzystwa Szkolnego należały okoliczne wsie: Kolonia Kuhlhausen, Kolonia Heilmanswalde, Bór Zapilski z wsiami (Jezioro, Łebki, Herby, Bieżeń, Cisie , Czarna Wieś, Parkitne), Klepaczka. O Szkole Elementarnej w Kolonii Kohlhausen powstałej w tzw. dobrach rządowych, państwowych „W roku 1808 zaprowadzona została ta Szkoła będąc etatem uposażona na złotych 906 i zboża korcy 36. Dom szkolny w Koloni Węglowice pomiędzy błotami położony jest w niedogodnym miejscu został usytuowany, bo na samym brzegu Towarzystwa Szkolnego. Dom szkolny w Węglowicach z muru pruskiego wybudowany" a o nauczycielach piszą dopiero w 1817 r. Stąd wiemy , że w tej szkole pracował nauczyciel Marcin Machnicki, o którym napisano „ w języku polskim dosyć jest zdatny i pilny, lecz do nauki dzieci z kolonii, które z samych Niemców składają się, brakuje mu języka niemieckiego”.
Można z tego założyć, że przez okres 8-9 lat był tam nauczycielem no bo jak Pani pisze urodziło się tam mu
3 dzieci:
1.Truskolasy_1810_akt_nr138_Krygierowicz Leopold Józef s.Józef i Rejna Piekucińska;
2.Truskolasy_1813_akt_nr132_Krygierowicz Marianna c.Józef i Regin Piekucińska
3.Truskolasy_1815_akt_nr138_Krygierowicz Marianna Regina c.Józef i Regina Piekucińska

Okres 1815 r. to już powstanie Królestwa Polskego utworzonego na podstawie decyzji kongresu wiedeńskiego, które było jednak połączone unią ralną z Imperium Rosyjskim tym samym mogła być jakaś reforma/awans dla starszych nauczycieli i migracja ich na inne wyższe stanowiska do innych miejscowości.

To, że Regina urodziła się w Prusach nie wiele mówi bo przecież jej rodzice też mogli gdzieś migrować np. za pracą a dopiero po około 20 latach związała się z Krygierowiczem i mogło to mieć miejsce w zupełnie innej miejscowości niż jej miejscowość narodzin.

JKR.

Pozdrawiam JKR.
The following user(s) said Thank You: Grażyna Rebell-Cieniewska

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
9 lata 1 miesiąc temu #17514 przez Jacek Tomczyk
Replied by Jacek Tomczyk on topic koloniści niemieccy Puszczew, Węglowice
Pani Grażyno!
Być może Krygierowicz wywodzi się od Krygiera ???
4 lata temu pojawił się ciekawy wpis o takiej formie nazwiska.
To tylko jeden z tropów, ale przeczytać warto.

""Witam serdecznie,

Jestem właśnie świeżo po rozmowie z P. Mirosławem Grygielem, Przewodniczącym Towarzystwa Genealogicznego w Wągrowcu. Moja rodzina Grygielów zamieszkująca Miedźno od początku 19 wieku, wywodzi się z Wągrowca. Dociekając dziś w rozmowie z P. Mirosławem, skąd pochodzi nazwisko, dowiedziałem się, iż u niego w rodzinie przekazywana była następująca opowieść: w 15 wieku Jastrząbowie [nazwisko] przyjęli od niemieckiego magnata Krygiera okazałą posiadłość pod Wągrowcem wraz z ogromnym obszarem ziemnym ...warunkiem otrzymania posiadłości była zmiana nazwiska z Jastrząb na Krygier, dziś spolszczone Grygiel.

Czy ktoś z Państwa spotkał się w historii swojej rodziny z podobnym przypadkiem? Czy tego rodzaju "zmiany nazwisk" były powszechne?

Pozdrawiam
Grzegorz""
The following user(s) said Thank You: Grażyna Rebell-Cieniewska

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
9 lata 1 miesiąc temu #17515 przez J K R
Replied by J K R on topic koloniści niemieccy Puszczew, Węglowice
Proszę również tu zaglądnąć;

- www.przodkowie.com/warszawa/index.php?na...ygierowicz&view=item

- www.bg.ajd.czest.pl/wydawnictwo/pedagogika_20.pdf
jest to dokument znajdujący się w bibliotece głównej Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie (nie mam dostępu, może ktoś z forum ma)dotyczący Krygierowicza.

JKR

Pozdrawiam JKR.
The following user(s) said Thank You: Grażyna Rebell-Cieniewska

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
9 lata 1 miesiąc temu #17524 przez Grażyna Rebell-Cieniewska
Replied by Grażyna Rebell-Cieniewska on topic koloniści niemieccy Puszczew, Węglowice
Dziękuję obu Panom za podpowiedzi.
Brałam pod uwagę, że być może Krygierowicz to syn Krygiera i tak już zostało ale to nie zmienia faktu, że brak odpowiedzi skąd oni na tych terenach.
Czytałam historię szkoły w Węglowicach i wiązałam pewne nadzieje z dokumentami Dyrekcji Szkolnej w Łodzi, więc mnie Pan zmartwił Panie Janie.
Może jednak ktoś znający tereny z których przybywali koloniści podpowie co to może być za miasto JOHANSBERG.Chociaż biorę i to pod uwagę, że być może będzie to dzisiejsza Warmia i Mazury.
Mam przyjaciela, który ma dwuczłonowe nazwisko powstałe w ten sposób, że ojciec zgodził się na ślub córki z ubogim kawalerem pod warunkiem, że do swojego nazwiska dołączy on nazwisko narzeczonej. Jedyny syn zmarł w dzieciństwie i nazwisko poszło by w niepamięć. Czasami takie historie mogą być wskazówką.
Grażyna

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
9 lata 1 miesiąc temu #17528 przez Andrzej Kuśnierczyk
Replied by Andrzej Kuśnierczyk on topic koloniści niemieccy Puszczew, Węglowice
Przodkowie moi - z jednej z gałęzi - przyszli z pobliskiego Mainz, to dlaczego nie sprawdzić Johannisbergu? Piękne strony. Dobre wina.

www.google.pl/search?q=Johannisberg&tbm=...esse.php%3B573%3B236
The following user(s) said Thank You: Grażyna Rebell-Cieniewska

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
9 lata 1 miesiąc temu #17532 przez henryk gierlik
Replied by henryk gierlik on topic koloniści niemieccy Puszczew, Węglowice
Hetner byli na Prusach Wschodnich

Goeritten 1792r

Prawdopodobnie brzybyli po 1710 r na Prusy z 1 zasiedlaniem tamtych terenow
The following user(s) said Thank You: Regina Stępnik

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie