Odp:koloniści niemieccy Puszczew, Węglowice

Więcej
16 lata 5 miesiąc temu #257 przez Jadwiga Łach (zd.Nicia)
Replied by Jadwiga Łach (zd.Nicia) on topic Odp:koloniści niemieccy Puszczew, Węglowice
W mojej rodzinie od zawsze krązyła 'legenda' że pierwszy z przodków noszący nazwisko Nicia skaś przywędrował.
Niedawno trafiłam na stronę o Węglowicach i tam jest taki wpis:
\"...w Kale Dorfie, czyli w dzisiejszych Węglowicach. Pozostali osadnicy to Wettke, czyli Nicia, Witt, Weber, Zejler i Kocher. \"
w skrypcie zaś jest zamiast Wettke --> Netcke.
Która wersja jest poprawniejsza? i czy to oznacza, że osadnicy zmieniali nazwiska na bardziej polskie?
Proszę o jakieś wyjaśnienie.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
16 lata 5 miesiąc temu #258 przez Jacek Tomczyk
Replied by Jacek Tomczyk on topic Odp:koloniści niemieccy Puszczew, Węglowice
Witaj!
Kilka minut temu odpowiadałem Ci na Genpolu,nie wiedziałem, że jesteś tu zarejestrowana. Myślę, że poprawna jest forma Netcke. W środę jest zebranie Towarzystwa spróbuję zdobyć więcej danych. Sporo jest w księgach metrykalnych parafii Truskolasy komplet od 1808 roku, a więc 10-12 lat od przybycia pierwszych osadników.
Spróbuj porozmawiać z Niciami z Długiego Kąta. Numer tel podam na pryw.

pozdrawiam
Jacek

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
16 lata 5 miesiąc temu #261 przez Jacek Tomczyk
Replied by Jacek Tomczyk on topic Odp:koloniści niemieccy Puszczew, Węglowice
Dostałem dziś nowe materiały o Niciach:

Może odpowiedzią będzie akt ślubu w parafii Truskolasy z 1845 roku. Wtedy Wincenty Nitz syn Kaspra i Elżbiety pochodzących z Frejwalden w Austrii pobrał się z Joanną Pall.
Potomkowie Wincentego noszą nazwisko Nicia.

Takie są zapisy w księgach parafialnych, zawsze trzeba brać pod uwagę, że ksiądz mógł coś przekręcić.

pozdrawiam

Jacek Tomczyk

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
16 lata 5 miesiąc temu #262 przez Jadwiga Łach (zd.Nicia)
Replied by Jadwiga Łach (zd.Nicia) on topic Odp:koloniści niemieccy Puszczew, Węglowice
:O) miło mi, że temat tak ruszył :O)

Rzeczony dokument dużo wnosi, przynajmniej mniej więcej wiadomo kiedy nastapiła zmiana nazwiska.

Dziękuję

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

  • Piotr Gerasch
  • Gość
  • Gość
16 lata 1 miesiąc temu #383 przez Piotr Gerasch
Replied by Piotr Gerasch on topic Ciekawy link
Przyznam się, że wielokrotnie poszukiwałem swojej rodziny w zestawieniach znajdujących się w niżej podanym linku. Dopiero dzisiaj zwróciłem uwagę, że są tam wymienieni pierwotni osadnicy Węglowic, Puszczewa i innych kolonii (np. Czarny Las), wraz z miejscem przybycia. Potwierdza się tu np. to, o czym mówiła p. Hoinkis, że Anton Kocher pochodził z Oberroedern w Alzacji. Obok nazwisk i miejsca pochodzenia są również ilości osób...
Link godny uwagi

Odnośnie Puszczewa o ile dobrze odczytuję znajduje się uwaga, że koloniści z Heilmannswalde wcześniej zamieszkiwali częściowo w kolonii Bergfelde pod Częstochową (Kolonia pod Gorzelnią)...

www.odessa3.org/collections/census/link/geser.txt

Piotr Gerasch

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
11 lata 2 miesiąc temu #7986 przez Josef Weber
Replied by Josef Weber on topic Ciekawy link
Z zestawu niemieckich dokumentów wynika że nastepująca rodzina Anton Kocher przyjechała do Kuhlhausen -Węglowice w 1802 roku.
(Wszystkie wpisy w niemieckich dokumentach nazywają niemiecką nazwę jako KUHLHAUSEN. Ja myslę ze tutaj zaszła mała pomyłka i prawdziwa nazwa byłaby KOHLHAUSEN(. W razie potrzeby mogę poniższy wpis przetłumaczyć.

Anton KOCHER wurde ungefähr 1755 geboren. Er starb nach Dezember 1802. Er heiratete Marianna HERZOG vor 1782. Anton wohnte im Dezember 1802 in Kuhlhausen - Węglowice, Krzepice, Kalisz, Polska. Er wohnte vor Dezember 1802 in Oberrödern, Selz, France. Er wohnte vor April 1803 in Oberrödern, Bas-Rhin, France.

Marianna HERZOG wurde ungefähr 1767 geboren. Sie starb nach April 1803. Sie heiratete Anton KOCHER vor 1782. Marianna wohnte vor April 1803 in Oberrödern, Bas-Rhin, France.

Sie hatten die folgenden Kinder:

M i Johann Lorenz KOCHER wurde ungefähr 1782 geboren. Er starb nach April 1803. Johann wohnte vor April 1803 in Oberrödern, Bas-Rhin, France.
F ii Ursula KOCHER wurde ungefähr 1788 geboren. Sie starb nach April 1803. Ursula wohnte vor April 1803 in Oberrödern, Bas-Rhin, France.
M iii Nicolaus KOCHER wurde ungefähr 1790 geboren. Er starb nach April 1803. Nicolaus wohnte vor April 1803 in Oberrödern, Bas-Rhin, France.
M iv Andreas KOCHER wurde ungefähr 1792 geboren. Er starb nach April 1803. Andreas wohnte vor April 1803 in Oberrödern, Bas-Rhin, France.
F v Barbara KOCHER wurde ungefähr 1793 geboren. Sie starb nach April 1803. Barbara wohnte vor April 1803 in Oberrödern, Bas-Rhin, France.
F vi Magdalena KOCHER wurde ungefähr April 1801 geboren. Sie starb nach April 1803. Magdalena wohnte vor April 1803 in Oberrödern, Bas-Rhin, France.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie