Mlyny i mlynarze - okolice Czestochowy

Więcej
6 lata 2 miesiąc temu #32548 przez Anna Kadłuczek
Replied by Anna Kadłuczek on topic Mlyny i mlynarze - okolice Czestochowy
Witam, czy ktoś z Państwa posiada informacje o Młynie Rospąd? Jest o nim wzmianka w tej publikacji: pthrad.ayz.pl/wp-content/uploads/2017/08...uku-z-poprawkami.pdf
Pozdrawiam

SakiJo

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
6 lata 1 miesiąc temu #32975 przez Andrzej Kuśnierczyk
Replied by Andrzej Kuśnierczyk on topic Mlyny i mlynarze - okolice Czestochowy
Osada młyńska Tułaczowizna w Stokach k. Cieślina. Co prawda to już strony olkuskie, ale przez jakiś czas właścicielem był Mateusz Zawadzki z Częstochowy (Kamieńska i Radomska).

Ciekawe informacje na stronie:
www.cieslin.pl/rodzina-zawadzkich/

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
6 lata 1 miesiąc temu #33005 przez Andrzej Kuśnierczyk
Replied by Andrzej Kuśnierczyk on topic Mlyny i mlynarze - okolice Czestochowy
Młyn Horowicza w Częstochowie (koniec XIX wieku) znajdował się dawnej ulicy Koszarowej ( dziś: Jaskrowska).

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
6 lata 1 miesiąc temu #33070 przez Andrzej Kuśnierczyk
Replied by Andrzej Kuśnierczyk on topic Mlyny i mlynarze - okolice Czestochowy
65-letni młynarz Wojciech Tomczyk w roku 1854 otrzymuje w Częstochowie paszport do wsi Prusicka na okres 10 miesięcy (APCz, zesp.nr 1, sygn. 220).

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
5 lata 4 miesiąc temu #34816 przez Maria Margasińska
Replied by Maria Margasińska on topic Mlyny i mlynarze - okolice Czestochowy
Przeczytałam ,że właścicielami młyna w Rębielicach Królewskich była rodzina Kałużów ,,zastanawiam się czy byli spokrewnienie z moją rodziną ? Wiem ,że byli "związani z młynami "Mój praprapradziadek Maciej Kałuża miał syna Karola ,który miał syna Józefa czyli mojego pradziadka Józef Kałuża urodził się w Skotnicy parafia Praszka 14 marca  1863 roku Skotnica należała kiedyś do Częstochowskiego  .Był on właścicielem młyna w SIEWIERZU . Może dowiem się czegoś więcej o moich przodkach Podrawiam Maria 

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
5 lata 4 miesiąc temu - 5 lata 4 miesiąc temu #34817 przez Henryk Lukas
Replied by Henryk Lukas on topic Mlyny i mlynarze - okolice Czestochowy
Witam w grupie młynarskiej. Pradziadek mój August Lukas był młynarzem. Był tez stolarzem.. Z przekazów mojego ojca wynika że dziadek oprócz tego że był młynarzem zajmował się również stolarstwem w zakresie mechaniki młyńskiej. Robił i naprawiał koła młyńskie. Myślę że pradziadek również. Obydwaj pochodzą z okolic Gorzowa Śląskiego i Kluczborka. Dziadek urodził się w Gorzowie a pradziadek w Kluczborku. Pradziadek ożenił się w Gorzowie. Stamtąd wyemigrował do miejscowości Borowe w parafii Miedźno około roku 1861 i był tam młynarzem. Nie wiem czy użytkował któryś z młynów czy tez pracował tam jako młynarz.  Przebywał tam do około 1868 roku. Następnie przemieścił się do Praszczyk w parafii Truskolasy i tam występował już jako stolarz. Z akt wynika że miał do czynienia z rodzinami młynarskimi. Tam przebywał do około 1876 roku. Późniejsze zapisy metrykalne mówią o tym, że przeniósł się do Dankowa gdzie znów był młynarzem. W Dankowie zmarł i tam został pochowany. Rodzina przeniosła się do Albertowa. Dziadek mój najstarszy z żyjącego rodzeństwa również był młynarzem. Ożenił się z córką młynarza Augusta Kabusa z Młynów w parafii Rudniki i tam do końca życia młynarzył. Z relacji rodziny wynika że miał licencję na ustawianie kół młyńskich i naprawiał mechanizmy młyńskie, o czym wcześniej wspominałem. Proszę o kontakt osoby, które zetknęły się w swoich poszukiwaniach z informacjami, które przedstawiłem, bądź też wiedzą jak odnaleźć informacje o tym kto i kiedy użytkował lub też pracował w młynach w wymienianych miejscowościach.
Pozdrawiam potomków młynarskich i nie tylko.
Henryk Lukas
Chciałem dodać, że Lukasowie związali się z takimi rodzinami jak Mazoń, Ernt, Fiszer, Jagieła, Prauzer, Florkiewicz ,  Patorski i Skwarczyński z okolic Dankowa
Ostatnia5 lata 4 miesiąc temu edycja: Henryk Lukas od.
The following user(s) said Thank You: Maria Mroczek

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie