Mlyny i mlynarze - okolice Czestochowy

Więcej
4 lata 11 miesiąc temu #36369 przez Tadek Kowalski
Replied by Tadek Kowalski on topic Mlyny i mlynarze - okolice Czestochowy
Witam !
Ciekawy dokument na temat młyna Balin przy wsi Dzibice.
Piękne polskie pismo z 1789 roku.
szukajwarchiwach.pl/29/1/0/4.4/455/skan/...4RHSP9cXhXWZp1b3SABA
Pozdrawiam !
Tadek
The following user(s) said Thank You: Maria Nowicka-Ruman

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
4 lata 7 miesiąc temu #37221 przez Krzysztof Kucharski
Replied by Krzysztof Kucharski on topic Mlyny i mlynarze - okolice Czestochowy
Witam
Poszukuję wszelkich informacji na temat młyna w Wólce Prusickiej.W latach 1800 - 1836 w różnych aktach jako .... " na młynie w Wólce osiadły ".... widnieje Mateusz Zięba / Ziemba /. Na mapie z 1850r  / Pan Rafał Molencki / młyn opisany jest jako " młyn Zięba" , a na mapie z 1872r / Pan Arkadiusz Pluta / ten sam młyn widnieje jako "młyn Ziemba" . Mateusz zmarł ok.1836r.
Zanim trafił do Wólki Prusickiej,wcześniej znajduję go w: Jankowicach,Almierzu i Ważnych Młynach.
Mateusz był cztery razy żonaty,i jak na razie udało mi się ustalić 22-oje dzieci. Jedna z jego córek - Marianna - jest jedną z moich 4 x Pra / ur.w Jankowicach z pierwszego małżeństwa / zaś - Apolonia - jest jedną z moich 3 x Pra / ur.Wólce z drugiego małżeństwa /. Będę wdzięczny za wszystkie wskazówki.
     Pozdrawiam

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
4 lata 7 miesiąc temu #37280 przez Henryk Lukas
Replied by Henryk Lukas on topic Mlyny i mlynarze - okolice Czestochowy
Szukam informacji o młynie w Dankowie w drugiej połowie XIXw.  Będę wdzięczny za jakiekolwiek informacje.  :)

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
4 lata 6 miesiąc temu #37372 przez Jan Karkutkiewicz
Replied by Jan Karkutkiewicz on topic Mlyny i mlynarze - okolice Czestochowy
Młyn wodny wieś Sygontka (Cygontka) gm.Przyrów.
W 1790r.młynarzem był Kajetan Bielawski,mieszkał w młynie wraz
z żoną Barbarą synem Antonim i córką Katarzyną.Z młyna na Wiercicy
o jednym kole wodnym młynarz płacił rocznie mąki korczyków 30
po 13 groszy i karmił jednego wieprza dla dworu.
The following user(s) said Thank You: Krzysztof Łągiewka

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
4 lata 6 miesiąc temu #37429 przez Krzysztof Łągiewka
Replied by Krzysztof Łągiewka on topic Mlyny i mlynarze - okolice Czestochowy
O młynie w Wólce Prusickiej pisałem już w tym wątku przed niemal czterema laty. 
Młyn ten jest zaznaczony na mapie Gillego z 1802 - 1803 roku pod nazwą Wulka M. Dokładnie w tym samym miejscu oznacza go mapa z 1850 r. i wtedy nosi nazwę Mł. Zięba. Na mapie rosyjskiej z 1872 r. również młyn Zięba, ale pisany po rosyjsku Ziemba, gdyż w j. rosyjskim nie ma litery ę. 
Ustaliłem, że młyn ten pod koniec XIX wieku zaczyna nosić nazwę Borowiec. Dlaczego nazwę zmieniono tego nie wiem. Być może budynek młyna uległ zniszczeniu bądź wyburzeniu i zbudowano go od nowa i wtedy nastąpiła zmiana nazwy. Na razie to jednak tylko hipoteza. Młyn Wulka, Zięba i Borowiec istniały w tym samym miejscu. Młyn stał w tym miejscu jeszcze w latach 50tych XX wieku. Nie wiem jednakże kiedy ostatecznie przestał istnieć i w jakich okolicznościach. Obecnie w tym miejscu znajdują się zabudowania prywatne więc nie ma dostępu do tego miejsca. Adres to Wólka Prusicka 90. Miejsce to jest położone prawie kilometr na południe od zabudowań wsi Wólka Prusicka. 
Młyn należał do dóbr Wólka Prusicka. 
Aktem nr 1031 z dnia 30.04.1927 r. sporządzonym przed notariuszem Płanetą w Radomsku Stefan Lubomirski sprzedał osadę młynarską "Borowiec" o powierzchni 19.6440 ha należącą do dóbr Wólka Prusicka wraz z budynkiem młyńskim oraz jego urządzeniem Bolesławowi Sulwińskiemu za 12.000 zł przy czym dla Stefana Lubomirskiego ustanowiono prawo przejazdu.
W 1954 r. nieczynny od 1952 r. młyn był własnością Franciszki Sulwińskiej i spadkobierców Bolesława Sulwińskiego.
Warto wspomnieć, że w gminie Nowa Brzeźnica istniał również drugi młyn o nazwie Borowiec. Położony był w miejscowości Ważne Młyny przy ujściu rzeki Pisi do Warty. Obecnie również nie istnieje.
The following user(s) said Thank You: Krzysztof Kucharski

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
4 lata 6 miesiąc temu #37441 przez Krzysztof Kucharski
Replied by Krzysztof Kucharski on topic Mlyny i mlynarze - okolice Czestochowy
Dziękuję za informację.
W okresie 36-ściu lat w których Mateusz Zięba zamieszkiwał w Wólce Prusickiej,w różnych aktach znajdowałem informację:
..... młynarz na młynie osiadły,w okręgu wsi Wólka leżącym pod numerem 40 / ...41 ..... 48.... / .....
W każdym akcie podany był inny numer młyna.Wydaje mi się,że następnie na młynie została córka Mateusza, Brygida wraz z mężem Antonim Mecnerem.
W analogicznym okresie na młynie Borowiec,w Pustkowiu Borowiec leżącym,młynarzem był Jakub Tałaj z żoną Salomeą Borowiecką.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie