Mlyny i mlynarze - okolice Czestochowy

Więcej
1 rok 4 miesiąc temu #44277 przez Andrzej Szewczyk
Replied by Andrzej Szewczyk on topic Mlyny i mlynarze - okolice Czestochowy
Niezmiernie się cieszę że istnieje taki wątek poświęcony młynom!
Zainteresowany jestem młynem Kottara pod Boronowem.
Młynarzem w latach 40-ych XVIII wieku był tam Nicolaus Kottara. Potem jego syn Andreas i syn syna Franz.
Aż do 1824 roku młyn był w posiadaniu rodu Kottara. Od nazwiska Kottara nazwę wziął nawet przysiółek Boronowa - Kotary. Potem młyn zakupił David Ortenburger.
Mnie interesuje okres wcześniejszy. Rodzicami Nicolausa byli najprawdopodobniej Adalberti Kottara i Anna. Adalberti był młynarzem w pobliskim Grojcu. Pomiędzy rokiem 1722 a 1740 rodzi mu się siedmioro dzieci (parafia Boronów). Jednak nie znalazłem aktu ślubu. Z różnych materiałów źródłowych dowiedziałem się że około 1720r pod Lublińcem dzierżawił młyn niejaki Wojciech Kotara - ale czy to ten sam? Aktu urodzenia samego Nicolausa również nie znalazłem - co by wskazywało że Adalbert i Anna faktycznie przybyli do Grojca pod Boronowem, a Mikołaj urodził się w innym miejscu.
Z drugiej strony nazwisko Kotara występuje również w parafii Konopiska i w okolicach Kłobucka.
Czy ktoś z Państwa natrafił na wskazówki umożliwiające powiązanie wcześniejszych losów rodziny Kottara z Boronowa?
Skąd przybył młynarz Wojciech Kotara z żoną Anną? Gdzie urodził się ich syn Mikołaj?
Z góry dziękuję za najdrobniejszą nawet pomoc!

Andrzej Szewczyk

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
1 rok 3 miesiąc temu #44284 przez J K R
Replied by J K R on topic Mlyny i mlynarze - okolice Czestochowy
Adalbert to przecież tłumacząc na język polski Wojciech a więc pewno to właśnie to czego Pan szuka.

Pozdrawiam JKR.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
1 rok 3 miesiąc temu #44286 przez Andrzej Szewczyk
Replied by Andrzej Szewczyk on topic Mlyny i mlynarze - okolice Czestochowy
Można by tak założyć. Jednak przeglądając księgę zgonów z Lublińca, w marcu 1737r natrafiamy na akt zgonu niejakiego Christophora syna zmarłego Adalberta Kotara. Krzysztof miał 16 lat. Czy określenie "Defuncti" odnosi się do Adalberta - ojca Christophora? Chyba tak. A jeśli tak - to ten Adalbert nie jest tym "moim" z Boronowa. Słaba to poszlaka.
Na Familysearch z parafii Lubliniec z tego okresu (1685 - 1750) dostępne są tylko akty zgonów i  małżeństw. W małżeństwach Kotarów nie znalazłem. Księga urodzeń nie jest dostępna. Indeksy urodzeń też nie.
Stąd moje pytanie do bardziej zaawansowanych genealogów - może ktoś ma dostęp do księgi urodzeń z tego okresu lub chociażby indeksów. Czy w okresie 1690 - 1722 można znaleźć akty chrztów dzieci Wojciecha i Anny Kotara?
A może ktoś natknął się na akt zgonu Wojciecha (Adalberta) Kotary - młynarza spod Lublińca?

Andrzej Szewczyk

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
1 rok 3 miesiąc temu #44288 przez J K R
Replied by J K R on topic Mlyny i mlynarze - okolice Czestochowy
Może chodzi o tego >>  1742 małżeństwo, Nicolaus Kottara ojciec Adalbert i Regina Brol córka Thomas ślub parafia Boronów.
 
A to ich dzieci:
1743 Wojciech Kotara s. Mikołaj i Regina Broll, Boronów data urodzenia: 28.03.1743 r. Miejsce przechowywania ksiąg: 
Archiwum Diecezjalne w Gliwicach 

1744 Antoni Kotara s. Mikołaj i Regina,  Boronów data urodzenia: 22.05.1744 r. Miejsce przechowywania ksiąg: 
Archiwum Diecezjalne w Gliwicach 

1746 Andrzej Kotara s. Mikołaj i Regina Broll data urodzenia: 27.11.1746 r. Miejsce przechowywania ksiąg: 
Archiwum Diecezjalne w Gliwicach 

1749 Bartłomiej Kotara s. Mikołaj i Regina Broll Boronów data urodzenia: 14.08.1749 r. Miejsce przechowywania ksiąg: 
Archiwum Diecezjalne w Gliwicach 

1752 Marianna Kotara c. Mikołaj i Regina Broll Boronów data urodzenia: 13.03.1752 r. Miejsce przechowywania ksiąg: 
Archiwum Diecezjalne w Gliwicach 

1754 Tomasz Kotara s. Mikołaj i Regina Broll Boronów data urodzenia: 13.12.1754 r. Miejsce przechowywania ksiąg: 
Archiwum Diecezjalne w Gliwicach 

1758 Szymon Kotara s. Mikołaj i Regina Broll Boronów data urodzenia: 09.10.1758 r. Miejsce przechowywania ksiąg: 
Archiwum Diecezjalne w Gliwicach 
 

Pozdrawiam JKR.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
1 rok 3 miesiąc temu - 1 rok 3 miesiąc temu #44291 przez Andrzej Szewczyk
Replied by Andrzej Szewczyk on topic Mlyny i mlynarze - okolice Czestochowy
Tak jest! To jest właśnie ten "mój" Kotara spod Boronowa.
Mikołaj Kottara zmarł 6.05.1766. Urodził się pomiędzy 1710 - 1720. Tak mniej więcej. Ale nie wiem gdzie.
W pobliskim Grojcu młynarzem był wtedy Adalbert Kottara z żoną Anną. W księgach są ich dzieci:
- Zofia ur. 26.04.1722
- Regina 7.02.1725
- Szymon 11.10.1727
- Marianna 11.06.1730
- Gertruda 19.02.1733
- Grzegorz 7.03.1736
- Józefa 4.04.1740
Nie ma natomiast ślubu Adalberta z Anną. Dlatego przypuszczam że Zofia nie była ich pierwszym dzieckiem, a był nim Mikołaj - urodzony gdzieś indziej. Tylko gdzie?
Mikołaj - wnosząc po akcie ślubu z Reginą Brol z 22.01.1742r - był synem Adalberta Kottara z Grojca . Ale aktu urodzenie w parafii Boronów nie ma.
I skąd pochodził Wojciech Kottara - ojciec Mikołaja ?

Andrzej Szewczyk
Ostatnia1 rok 3 miesiąc temu edycja: Andrzej Szewczyk od.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
1 rok 3 miesiąc temu #44292 przez J K R
Replied by J K R on topic Mlyny i mlynarze - okolice Czestochowy
A może są w tym czasie ewangelikami i tam trzeba zerknąć.

Pozdrawiam JKR.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie