w Pustkowiu Karolinie

Więcej
15 lata 2 miesiąc temu #778 przez Jerzy Rykała
w Pustkowiu Karolinie was created by Jerzy Rykała
Nie mogę znaleźć aktu urodzenia mego przodka. Jest zapis w akcie ślubu w Białej, że urodził się \"w Pustkowiu Karolinie\" zakładam, że około 1822 roku. Jest kilka miejscowości Karolina w Polsce, również w Parafii Kościelec ale nie spotkałem takiej nazwy jw. w internecie. Może ktoś mógł by mi pomóc za co z góry dziękuję.

Jerzy Rykała
www.rykala.com.pl

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
15 lata 2 miesiąc temu #781 przez Jacek Tomczyk
Replied by Jacek Tomczyk on topic Odp:w Pustkowiu Karolinie
Witaj!

W linkach na naszej stronie masz odnośnik do
Słownika Geograficznego Królestwa Polskiego z XIX wieku
jest tam opis kilkunastu miejscowości o tej i podobnych
nazwach.

pozdrawiam

Jacek

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
15 lata 2 miesiąc temu #782 przez Jerzy Rykała
Replied by Jerzy Rykała on topic Odp:w Pustkowiu Karolinie
Dziękuję za wiadomość, ale w słowniku nie ma Pustkowia Karoliny, gdyż jest to wykaz miejscowości z 1880-1914r, natomiast mój przodek urodził się około 1820r. Biorę pod uwagę miejscowość Karolina w parafii Borowno lub par. Goszczanów k/Turka. Tym bardziej, że w 1840r. był gorzelanym w Zagórzu (prawdopodobnie Kłobuck) a syn mieszkał w Białej.Zgłosiłem post, że może ktoś z forum natknął się na taką miejscowość.

Jerzy Rykała
www.rykala.com.pl

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

  • Piotr Gerasch
  • Gość
  • Gość
15 lata 2 miesiąc temu #783 przez Piotr Gerasch
Replied by Piotr Gerasch on topic Odp:w Pustkowiu Karolinie
proszę brać pod uwagę również parafię Poczesna, w której w ówczesnym czasie funkcjonował \"Folwark Karolina\"
okolica Poczesna-Wanaty

pozdrawiam
Piotr Gerasch

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
15 lata 2 miesiąc temu #784 przez Andrzej Kuśnierczyk
Replied by Andrzej Kuśnierczyk on topic Odp:w Pustkowiu Karolinie
Określenie \"pustkowie\" raczej wyklucza folwark o nazwie Karolina ukształtowany już pod koniec XVIII w. na terenie starostwa olsztyńskiego (klucz Poczesna). Szukałbym Pustkowia w najbliższym sąsiedztwie Białej , jako że małżeństwa kojarzono wówczas zazwyczaj w sąsiedztwie. O ile na terenie Białej (trzeba dokładnie przejrzeć akta od 1809 r.) nie było Pustkowia Karolina (a było np.Pustkowie Wrzeciono) to trzeba popatrzeć obok - na stara parafie w Kłomnicach. 2 km od tej miejscowości znajduje się Pustkowie Kłomnickie. Może zwyczajowo zwane danej nieco inaczej.
A czy nie jedzie tam z Częstochowy autobus (pod)miejski? Taka nazwę Karolina widziałem onegdaj na autobusie nb. marznąc na przystanku w I Alei), co mnie zdziwiło, bo sadziłem ,że istnieje tylko Karolina -ta k.Wanat.
Myślę, że rzeczywiście chodzi o Karolinę k.Kościelca -
(parafia odłączona od Mykanowa - wcześnie par.Borowno).
Pozdrawiam

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
15 lata 2 miesiąc temu #789 przez Jerzy Rykała
Replied by Jerzy Rykała on topic Odp:w Pustkowiu Karolinie
Dziś chciałem w archiwum zobaczyć akta Parafii Borowno, jednakże brak ksiąg w okresie 1809 do1850r. Parafie tą będę chciał obejrzeć w archiwum Archidiecezji ale dopiero w poniedziałek lub wtorek.

Jerzy Rykała
www.rykala.com.pl

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie