służba wojskowa w XIX w

Więcej
14 lata 11 miesiąc temu #942 przez Joanna Tomżyńska
Replied by Joanna Tomżyńska on topic Odpowiedź:służba wojskowa w XIX w
Jeszcze jedna ciekawa informacja dotycząca mojego pradziadka i jego służby wojskowej, przetłumaczyłam dokładnie zwrot na akcie ślubu, brzmi dosłownie:"przeniesiony w rezerwę(do rezerwy) armii".
Udało mi się również dotrzeć do aktu notarialnego umowy przedślubnej, którą jak się okazało zawarł mój przodek.
I tutaj znalazłam bardzo interesującą rzecz, której znaczenia nie rozumiem.
Nie udało mi się całości przetłumaczyć, kilku słów nie potrafię odczytać, ale to co jest wyglada tak:
Data 20 sierpnia/01.wrzesnia 1888 nr 719
Postanowienie
wiejskiego zebrania gromadzkiego wsi Blachownia
gminy Dzbów
z 11 sierpnia 1888
Na życzenie mieszkańca wsi Blachownia, gminy Dzbów Macieja Ujmy (mój pradziadek)dnia dzisiejszego odbyło się zebranie gromadzkie wsi Blachownia. Z liczby 12 osób mających prawo głosu zjawiło się 8. Za obustronną zgodą postanowiono(ustalono),że Maciej Ujma pochodzi z rodzimych (tutejszych)chłopów i należy do wiejskiej społeczności,że...............tu (nie do odczytania) sprawiedliwy.....
zdobył (osiągnął?) wiejska zagrodę wg. szczegółów dekretu z 19.02.1864 roku.(......)
Na tym zakończono i podpisano
Następuje podpis Macieja Ujmy, potem nazwiska 5 niepiśmiennych chłopów.
Walenty Gębuś
Jan Ujma
Michał Maszyca
Ignacy.....
Stanisław Ujma
Po nich niepiśmiennych osobiście za siebie prośbę(...........)
podpis Józef Ujma

Po nim kolejny podpis z pieczątką
.......wsi Blachownia Wojciech Ujma
Na końcu wójta gminy Dzbów - Wieczorek i pieczęc.
Kolejna adnotacja nieczytelna.
Próbowałam zamieścić skan dokumentu na forum, ale jakośc była zbyt słaba a nie potrafię zrobić właściwego kontrastu.
Zaznaczam że rodzice Maciej Ujmy żyli wtedy, ojciec nie był obecny na zebraniu.
Oprócz tego jest typowy akt notarialny określający przekazanie ziemi. nie do końca przetłumaczylam.
Czy ktoś z państwa jest mi w stanie wyjaśnić rolę i znaczenie takiego zebrania przed ślubem .
P.S kropki oznaczają miejsca nieczytelne.
Joanna

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
14 lata 11 miesiąc temu #948 przez Radosław Turski
Replied by Radosław Turski on topic Odpowiedź:służba wojskowa w XIX w
Przypuszczam, że zebranie to odbyło się w celu wydania zaświadczenia o przynależności Macieja Ujmy do stanu chłopskiego wsi Blachownia.
Po dekrecie uwłaszczeniowym z 1864 roku zaświadczenie takie było niezbędne do kupna (przyjęcia darowizny) ziemi włościańskiej.
Zaświadczenia takie były dołączane do aktów notarialnych kupna ziemi włościańskiej.

Pozdrawiam
Radek

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
14 lata 11 miesiąc temu #953 przez Joanna Tomżyńska
Replied by Joanna Tomżyńska on topic Odpowiedź:służba wojskowa w XIX w
Dzięki, własnie tego elementu wiedzy historycznej mi brakowało
pozdrawiam Joanna

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie