Kmiecie z Siedlca (par. Złoty Potok) - Metryka Koronna MK180 z lat 1633-1635 r.

Więcej
8 lata 1 miesiąc temu #24422 przez Arkadiusz Pluta
Znalazłem w metrykach koronnych MK180 z lat 1633-1635 gdzie potwierdzony jest przywilej przez króla Władysława IV na wójtostwo i sołtystwo w Siedlcu (dzisiejsza parafia Złoty Potok) dla Wojciecha Kownackiego i i Zuzanny Wierzbięta Romerowej. Są tam też wymienieni czterej kmiecie z Siedlca: Urban Prokopek, Szymon Wojtala, Wojciech Walkowic i Maciej Krogul - link pther.eu/MK/180/PL_1_4_1-180_0685.html
The following user(s) said Thank You: Maria Nowicka-Ruman

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
8 lata 1 miesiąc temu #24426 przez Arkadiusz Pluta
A tu jeszcze , krótkie streszczenie tego dokumentu po łacinie znalezione w internecie

Nr 516 w Warszawie, 13 sierpnia 1634
k. 348 - 350
Król zgadza się na wpisanie do księgi Metryki Koronnej kancelarii większej swojego dokumentu, wystawionego w Krakowie, na sejmie koronacyjnym 20 marca 1633, w którym potwierdził trzy dokumenty Zygmunta III, dane: w Warszawie 29 maja 1624, w Warszawie 9 sierpnia 1626 i w Warszawie 14 kwietnia 1631¹. Pierwszy z nich podpisany był przez króla i Jakuba Maksymiliana Fredrę, drugi przez króla i Jana Miłockiego, trzeci przez króla i Jana Lipskiego. W pierwszym dokumencie Zygmunt III pozwolił Baltazarowi Małyńskiemu, żołnierzowi, ustąpić z praw do sołectwa wsi Siedlec w starostwie olsztyńskim i nadał je dożywotnio Wojciechowi (Albertus) Kownackiemu, cześnikowi wiskiemu, i jego żonie Zuzannie z Wierzbic Romerównej. Do sołectwa należały m. in. grunty Metysowski i Gorczyczyński. W drugim dokumencie król rozszerzył prawa dożywotnie do tego sołectwa na żonę Kownackiego, Zuzannę z Wierzbic Romerówną. W trzecim król przydał do wójtostwa, czyli sołectwa wsi Siedlec, w starostwie olsztyńskim, czterech kmieci z tej wsi: Urbana Prokopka, Szymona Wojtulę, Wojciecha (Albertus) Walkowicza, Macieja Krogula, po śmierci Mikołaja Wolskiego, marszałka wielkiego koronnego. Kownacki służył pod Karolem Chodkiewiczem, hetmanem wielkim litewskim, a także na Wołoszczyźnie.
Relacja Jakuba Zadzika, kanclerza koronnego.
jęz. łac.
¹ Uwaga, powinno być 1630, tak jak w dok. 515
The following user(s) said Thank You: Maria Nowicka-Ruman

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
8 lata 1 miesiąc temu #24435 przez Krzysztof Łągiewka
W tej metryce koronnej nie chodzi o Siedlec w parafii Złoty Potok, lecz Siedlec w parafii i gminie Mstów. W okresie I RP wieś Siedlec w parafii Mstów należała do starostwa olsztyńskiego, natomiast wieś Siedlec w parafii Złoty Potok była własnością prywatną. Po rozbiorach wieś i folwark Siedlec oraz wzmiankowane w metryce koronnej wójtostwo Siedlec z karczmą weszły w skład Ekonomii Rządowej Poczesna. Natomiast wieś Siedlec stanowiła cały czas własność prywatną w dobrach Janów, a następnie w dobrach Złoty Potok.
The following user(s) said Thank You: Maria Nowicka-Ruman, Michał Mugaj, Anna Fukushima, Rafał Molencki

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
8 lata 1 miesiąc temu #24451 przez Arkadiusz Pluta
Ma Pan rację. Zasugerowałem się, że wśród posiadłości marszałka Wolskiego starosty olsztyńskiego i krzepickiego był wymieniony Siedlec blisko Krasawy, Przymiłowic, Biskupic, Czatachowy i Sulszowic (MK155 -1612 r).

Karol Nabiałek w swojej książce o starostwie olsztyńskim podaje, że w rewizji z 1631 starostwa olsztyńskiego występuje rewizor Wojciech Kownacki cześnik wiski najprawdopodobniej herbu Poraj. Otrzymał on wraz żoną sołectwo Siedlec w 1624 r. W 1626 otrzymali oni prawo dożywocia do tego sołectwa a potem król nadał im też tych czterech poddanych z Siedlca za uczestnictwo w wojnach pod dowództwem Jana Karola Chodkiewicza, a zwłaszcza za wyprawę wołoską przeciwko wrogom chrześcijaństwa.
Co ciekawa w w przeddzień rozpoczęcia sporządzania tej rewizji, żona Kownackiego urodziła córkę Annę, którą ochrzczono 10.06.1631 r. w kościele we Mstowie. Mieli też syna Aleksandra ochrzczonego 2 .04.1635 r. we Mstowie.

Ciekawi mnie ta rewizja starostwa olsztyńskiego z 1631 r. Czy ktoś z forumowiczów ma do niej dostęp? Jest ona przechowywana w AGAD w oddziale XLVI ASK rękopis o sygnaturze 42 w Warszawie. Podobno rewizorzy przesłuchiwali świadków w sprawie granic. Byli to nie tylko mieszkańcy starostwa olsztyńskiego ale również osad sąsiednich. Ci liczni świadkowie wymienieni są z imienia i nazwiska, wieku, kategorii społecznej i z jakiej miejscowości pochodzą.
The following user(s) said Thank You: Maria Nowicka-Ruman

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
2 lata 2 miesiąc temu #43413 przez Jerzy Molski
Mam dostęp, właśnie nad tą Lustracją pracuję.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie