Księgi z Kruszyny

Więcej
3 lata 8 miesiąc temu #40405 przez Krzysztof Kucharski
Replied by Krzysztof Kucharski on topic Księgi z Kruszyny
Witam.

Uważam, że ustalenie , które nazwisko jest właściwe, jest to rzecz względna. Wszystko zależy od osoby poszukującej.
Mam takie przypadki, że z jednej pary małżeńskiej, powstają nawet trzy odrębne rody./ np.Matysiak, Matysik, Matusiak /
Ja również poszukuję informacji na temat Białasów. Franciszek Białas / żona Jadwiga Nowak / jest moim jedenastym
spośród 5 x pradziadków. Niestety, brak dalszych aktów..
     Pozdrawiam

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

  • Bogusław Jarząbek
  • Wylogowany
  • Użytkownik
  • Użytkownik
  • Odkrywca rodzinnej historii.
Więcej
3 lata 8 miesiąc temu #40406 przez Bogusław Jarząbek
Replied by Bogusław Jarząbek on topic Księgi z Kruszyny

Krzysztof Kucharski napisał: Witam.

Uważam, że ustalenie , które nazwisko jest właściwe, jest to rzecz względna. Wszystko zależy od osoby poszukującej.
Mam takie przypadki, że z jednej pary małżeńskiej, powstają nawet trzy odrębne rody./ np.Matysiak, Matysik, Matusiak /
Ja również poszukuję informacji na temat Białasów. Franciszek Białas / żona Jadwiga Nowak / jest moim jedenastym
spośród 5 x pradziadków. Niestety, brak dalszych aktów..
     Pozdrawiam


To ciekawe, bo w moich danych mam też Franciszka Białasa (oryg. Franciscus Białas). Mówimy tu o Franciszku, ojcu Dominiki (Domicelli) Jeż, z domu Białas, zmarły 27.01.1777? To jest mój 6 x pradziadek :)

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
3 lata 8 miesiąc temu - 3 lata 8 miesiąc temu #40407 przez Aneta Kaczmarek
Replied by Aneta Kaczmarek on topic Księgi z Kruszyny

Krzysztof Kucharski napisał: Witam.

Uważam, że ustalenie , które nazwisko jest właściwe, jest to rzecz względna. Wszystko zależy od osoby poszukującej.
Mam takie przypadki, że z jednej pary małżeńskiej, powstają nawet trzy odrębne rody./ np.Matysiak, Matysik, Matusiak /
Ja również poszukuję informacji na temat Białasów. Franciszek Białas / żona Jadwiga Nowak / jest moim jedenastym
spośród 5 x pradziadków. Niestety, brak dalszych aktów..
     Pozdrawiam


Moim zdaniem niekoniecznie. Często jedno z dwóch nazwisk, szczególnie inaczej brzmiące niż drugie, było przydomkiem, związanym np. z rodzajem zajęcia, albo jakąś cechą charakterystyczną. Strycharek być może pochodzi od strycharstwa (wyrób ceramiki budowlanej, cegielstwo). Z kolei Matysiak/Matysik/Matusiak mogą stanowić oboczności nazwiska Matys.
Oczywiście to tylko hipoteza. Najważniejszą sprawą jest dotarcie do źródeł.
Pozdrawiam
Aneta
Ostatnia3 lata 8 miesiąc temu edycja: Aneta Kaczmarek od.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
3 lata 8 miesiąc temu #40417 przez Krzysztof Kucharski
Replied by Krzysztof Kucharski on topic Księgi z Kruszyny
To jest ten sam Franciszek. Dzieci: 1. Franciszek ? 2. Domicella / Jeż, Szczepanik / 3. Brygida / Kucharska / 4. Jan  5. Małgorzata / Klekot - ur.07.07.1776r / W moim drzewie jest Jan - ur.30.11.1771r.
Ja za dzień zgonu Franciszka Białasa przyjąłem datę - 26.04.1779r / 50 lat / ?
   Pozdrawiam
The following user(s) said Thank You: Bogusław Jarząbek

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
2 lata 7 miesiąc temu #42584 przez Adam Dobrakowski
Replied by Adam Dobrakowski on topic Księgi z Kruszyny
Szanowni Państwo,

byłem dzisiaj w archiwum i okazało się, że odnalazły się również księgi urodzeń, małżeństw i zgonów z lat 1751-1769. Mam je sfotografowane w całości. Nie wiem, jak to wygląda pod względem prawnym, czy mogę je udostępnić publicznie. Jeśli tak, to chętnie podzielę się zasobami.

Pozdrawiam
Adam G. Dobrakowski
The following user(s) said Thank You: Aneta Kaczmarek, Michał Mugaj, Bogusław Jarząbek

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
2 lata 7 miesiąc temu #42586 przez Sławomir Worwąg
Replied by Sławomir Worwąg on topic Księgi z Kruszyny
Wysłałem Panu wiadomość na priv ale nie wiem czy dotarła.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie