Młyn Szyja

Więcej
12 lata 11 miesiąc temu #3548 przez Teresa Z.
Replied by Teresa Z. on topic Odp: Młyn Szyja
Pierwsze źródło: Szumera Szczepan, "Jubileusz parafii Poczesna 400 lat istnienia", Poczesna 2006, str.14.
Cyt."Powiększyła się parafia przez przyłączenie wsi z sąsiednich parafii.
1785.11.11 z Koziegłów - Starcza, Własna, Teodorowizna".
Teresa

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
12 lata 11 miesiąc temu - 12 lata 11 miesiąc temu #3553 przez Teresa Z.
Replied by Teresa Z. on topic Odp: Młyn Szyja
Zapis "Teodorowizna czyli Klepaczka" pochodzi z księgi metrykalnej z Poczesnej z 1799 roku.
W zbiorze w Archiwum Państwowym w Krakowie(ul.Sienna 16)- Spisy ludności województwa krakowskiego, parafie powiatu lelowskiego sporządzone przez Komisję Porządkową Cywilno - Wojskową w latach 1790,1791, w parafii Poczesna jest wymienione m.in.Pustkowie Teodorowizna i w nim wykaz ludności. Klepaczka w ogóle nie jest wyszczególniona. Jest też spis z Własnej.
Mam jeszcze sporo zapisów natury rodzinnej(ale je sobie daruję).
Wynika z tego, że nazwę tę stosowano zamiennie wobec całej Klepaczki, niemniej nie przyjęła się i w Słowniku Geograficznym Królestwa Polskiego... opracowanym wiek później nie ma o niej wzmianki.Pisał też o Klepaczce Wiesław Roman Szymczyk, ale nie mogę zdobyć jego artykułu(w Życiu lub Gazecie Częstochowskiej sprzed ok.10 lat).
Pozdrawiam, Teresa
Ostatnia12 lata 11 miesiąc temu edycja: Teresa Z. od.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
12 lata 11 miesiąc temu #3560 przez Teresa Z.
Replied by Teresa Z. on topic Odp: Młyn Szyja
Florianie chodzi o ten sam młyn, który wymieniasz powyżej i pokazujesz na mapie między Własną a Klepaczką (teraz Kolonia Klepaczka i nie wiadomo, czy w tych samych granicach, prawdopodobnie nie).
Wg moich notatek (przy okazji zajrzę ponownie do ksiąg)rzecz wyjaśnia akt ślubu z 1815 roku z Koziegłów zawartego między Michałem Szyja młynarzem w Klepaczce, synem Jana Szyi młynarza z Klepaczki i Reginy z Pruszyńskich (prawdopodobnie córka młynarza z Rudnika...) a Julianną Stodułkiewicz. W innych aktach pisze się o nich młynarze z Własny.
W/w Regina po śmierci męża została w 1829 roku drugą żoną Sebastiana Rogacza (po śmierci Marianny jw.).
Te dwie Klepaczki powstały prawdopodobnie w wyniku przesiedlenia części mieszkańców w związku z komasacją pól dla folwarku...
Teresa

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
10 lata 3 tygodni temu #13386 przez Teresa Z.
Replied by Teresa Z. on topic Odp: Młyn Szyja
Pruszyńscy z Własny, jak wielokrotnie zapisano (łacina) w Księdze metrykalnej parafii Poczesna z XVIII wieku/II połowa byli pochodzenia szlacheckiego -
Teresa

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
2 lata 4 miesiąc temu #42804 przez Joanna Szyja
Replied by Joanna Szyja on topic Młyn Szyja
Dzień dobry Pani Tereso, mam nadzieję, że jeszcze Pani prowadzi poszukiwania i zagląda tu Pani :) posiada Pani bardzo dużo szczegółow dot. rodziny Szyja i bardzo mnie ciekawi, gdzie Pani znalazła te opracowania. Udało mi się stworzyć drzewo genealogiczne na podstawie skanów akt, ale nie wiem jak zdobyć tak szczegółowe informacje, jakie Pani udało się pozyskać. Moi przodkowie pochodzą z Własnej i z aktów wynika, że mój najstarszy przodek, ktorego udało mi się odnaleźć to Alexy Szyja ur. Ok 1768 (nie udało mi się znaleźć aktu) zm 1825 we Własnej był gospodarzem (nie wiem czego) i miał na pewno conajmniej 2 żony prawdopodobnie obie Marjanny. Miał też brata Józefa, który w 1825 roku miał 75 lat. Zięciem Alexego był Mateusz Wywioł. Syn Alexego to Jan, też gospodarz we Własnej, ur 1819, wziął ślub z Eleonorą mieli syna Sebastiana ur 1843, który zmarł jako rolnik oczynszowany. Mateusz Szyja ur. 1817 to prawdopodobnie brat lub kuzyn mojego przodka Jana. Chciałabym dowiedzieć się więcej o ich życiu, dlatego prosiłabym o informację, gdzie szukać :) z góry dziękuję.

Pozdrawiam 
Joanna Szyja

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
2 lata 4 miesiąc temu #42806 przez Danuta Blachnicka-Łebek
Replied by Danuta Blachnicka-Łebek on topic Młyn Szyja
WITAM
Szyja to również moi przodkowie. Aleksy Szyja ur.13 lipca 1771 w Klepaczce chrzest tego samego dnia w Poczesnej.
zmarł 15 sty 1825 -  akt 3/1825/Poczesna.
Aleksy miał brata Stanisława ur 7 maj 1765 r., który w dniu 13 lut 1791r. poślubił Apolonię Badora .Stanisław był moim przodkiem. ojcem Aleksego był Błażej ur 2 lut 1740r.matką była Cecylia. Ojcem Błażeja był Kazimierz a matka miała na imię Zofia. proszę podać adres email to prześlę zrzuty z ekranu mojego programu. Pozdrawiam Danuta Blachnicka-Łebek

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie