Uwłaszczenie chłopów 1864r

Więcej
6 lata 1 miesiąc temu - 6 lata 1 miesiąc temu #32744 przez Maria Nowicka-Ruman
Replied by Maria Nowicka-Ruman on topic Uwłaszczenie chłopów 1864r
Dzięki uprzejmości Pana Krzysztofa mam tabele wsi Osiny, Poczesna, Bargły i Wanaty.
Ostatnia6 lata 1 miesiąc temu edycja: Maria Nowicka-Ruman od.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
6 lata 1 miesiąc temu #32746 przez Marek Mietelski
Replied by Marek Mietelski on topic Uwłaszczenie chłopów 1864r
Jak długo ukaz carski nadający ziemię chłopom działał nie wiem,ale można wywnioskować po
ilości ślubów w danych latach,znaczyłoby że w 1865r.ukaz carski działał ,kawalerom i dzieciom ziemi nie dawano.
Pradziadek mojej żony ożenił się w 1865r. Ziemię otrzymał.
Parafia Miedźno
1863r. 27 małżeństwa
1864r. 16 m.
1865r. 37 m.
1866r. 22 m.

Parafia Mykanów
1863r. 23 małżeństwa
1864r. 21 m.
1865r. 41 m.
1866r. 16 m.

Małżeństw w innych parafiach na pewno było więcej w1865r.bo każdemu żonatemu przysługiwało prawo do ziemi.Niektórzy byli przebieglejsi w tamtym czasie od innych i chyba przez to otrzymali więcej ziemi.
The following user(s) said Thank You: Maria Nowicka-Ruman

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
6 lata 1 miesiąc temu #32752 przez Jerzy Molski
Replied by Jerzy Molski on topic Uwłaszczenie chłopów 1864r
W tym samym miesiącu (13 marca) na Jasnej Górze Jan Kazimierz wydał Przywilej dla Wybrańca z Zawady Jana Misia po śmieci jego brata Krzysztofa. Obaj byli synami Jana Misia Wybrańca z Zawady, który pierwszy przywilej za udział w Wojnie Moskiewskiej otrzymał w 1603 roku od Zygmunta III. Przywilej jasnógórski był więc potwierdzeniem (konfirmacją) poprzednich przywilejów i cesją praw z niego wynikających na potomka.
Do poszukiwań w archiwach jasnogórskich jestem nastawiony sceptycznie. Przywileje sporządzali sekretarze, regenci Kancelarii Królewskiej i raczej ich kopii należy szukać w AGAD w Warszawie w Zbiorze dokumentów pergaminowych. Przywileje te były także oblatowane w księgach ziemskich. Można ich tam szukać, oczywiście jeśli takie księgi się zachowały. Były także okazywane w trakcie licznych lustracji. Rzeczonego przywileju w AGDA nie odnalazłem, ale był opisany w Lustracji z 1711 r., których szczątki zachowały się i są w Archiwum Narodowym w Krakowie. (Zespół archiwalny 29/32 - Varia - zbiór szczątków zespołów). Skany tejże są również dostępne na stronach MBC (jedna z najgorszych przeglądarek).
The following user(s) said Thank You: Maria Nowicka-Ruman, Zdzisława Rajczyk

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
6 lata 1 miesiąc temu #32837 przez Michał Otrębski
Replied by Michał Otrębski on topic Uwłaszczenie chłopów 1864r
Czy może mi Pani podeslać tabele wsi Osiny?
Pozdrawiam
Michał Otrębski

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
6 lata 1 miesiąc temu #32841 przez Krzysztof Łągiewka
Replied by Krzysztof Łągiewka on topic Uwłaszczenie chłopów 1864r
Tabele likwidacyjne oraz dokumenty związane z uwłaszczeniem w 1864 r. dla naszych terenów można odnaleźć w archiwum państwowym w Łodzi:
8.Urząd gubernialny piotrkowski do spraw włościańskich, powiat będziński posiada sygnatury od 815 do 996, powiat częstochowski od 1178 do 1345, powiat radomszczański od 1824 do 2193.
11.Komisarz do spraw włościańskich powiatu częstochowskiego
www.szukajwarchiwach.pl/39/11/0/str/1/100?ps=True#tabJednostki
13.Komisarz do spraw włościańskich powiatu noworadomskiego
www.szukajwarchiwach.pl/39/13/0/str/1/100?ps=True#tabJednostki
Niestety większość dokumentów jest po rosyjsku. Chociaż początkowo jeszcze w latach 60 tych XIX wieku są po polsku.
W archiwum państwowym w Częstochowie widziałem tabele likwidacyjne w aktach gminy Przyrów. Oczywiście dotyczyły miejscowości położonych na terenie tej gminy. Proszę zajrzeć do inwentarzy innych gmin, czy nie ma tam również tabel.
Zespół nr 60.Starostwo powiatowe częstochowskie. Tutaj znajdziemy też sprawy związane z ziemią otrzymaną z uwłaszczenia w 1864 r. np. likwidacja serwitutów. Są też dokumenty związane z nabywaniem ziemi z parcelacji.
www.szukajwarchiwach.pl/8/60/0/str/1/100?ps=True#tabJednostki
Poza tym zespół nr 76.Powiatowy Urząd Ziemski w Częstochowie w którym też zdarzają się tabele likwidacyjne, a także sprzedaż ziemi włościanom w okresie międzywojennym z majątków ziemskich oraz likwidacja serwitutów
www.szukajwarchiwach.pl/8/76/0#tabJednostki
Oba zespoły akt pochodzą z okresu międzywojennego, ale część spraw wchodzi w okres wcześniejszy.
The following user(s) said Thank You: Maria Nowicka-Ruman, Zdzisława Rajczyk

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
6 lata 1 miesiąc temu #32842 przez Maria Nowicka-Ruman
Replied by Maria Nowicka-Ruman on topic Uwłaszczenie chłopów 1864r

Michał Otrębski napisał: Czy może mi Pani podeslać tabele wsi Osiny?
Pozdrawiam
Michał Otrębski


Mogę, proszę podać swój adres mail.
Pozdrawiam.
Maria.
The following user(s) said Thank You: Mariusz Kaczmarek

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie