Akta metrykalne z Myszkowa

Więcej
2 lata 1 miesiąc temu - 2 lata 1 miesiąc temu #43375 przez Jacek Wanicki
Replied by Jacek Wanicki on topic Pomoc w tłumaczeniu
Dzień dobry
Proszę o pomoc w przetłumaczeniu aktu małżeństwa Pawła Wanickiego i Marianny Barańskiej.
Ostatnia2 lata 1 miesiąc temu edycja: Jacek Wanicki od.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
2 lata 1 miesiąc temu #43382 przez Rafał Molencki
Replied by Rafał Molencki on topic Pomoc w tłumaczeniu
Ślub miał miejsce 20 II 1870, w 3 rubryce standardowe informacje o zapowiedziach, braku przeszkód i że ślubu udzielił ks. wikary Aleksy Tomicki. Pan młody mieszkał w domu nr 89 na Zwierzyńcu, katolik, kawaler, lat 39, robotnik, syn śp. Jana Wanickiego, robotnika i śp. Marianny Krupki, urodzony 14 II 1830 we wsi Kolastko na Spiszu (wtedy Węgry, dziś Słowacja z drugiej strony Tatr). Panna młoda mieszkała pod tym samym adresem (zaraz dowiemy się, dlaczego), katoliczka, robotnica, lat 36, oficjalnie panna (dotąd niezamężna), córka śp. Szczepana Barańskiego, rolnika i śp. Ewy Koziny urodzona na (zapewne podkrakowskich) Bielanach 4 XII 1833. Świadkowie: Maciej Bieda, robotnik ze Zwierzyńca i Marcin Lis, robotnik z Półwsi. Najciekawsza adnotacja w ostatniej rubryce - mają troje dzieci ur. w Zwierzyńcu: Franciszka ur. 28 XI 1862, Katarzynę ur. 11. XI 1865 i Wincentię (Wincentynę) ur. 29 III 1867. A zatem pierworodny Franciszek urodził się prawie 8 lat przed ślubem rodziców.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
2 lata 1 miesiąc temu - 2 lata 1 miesiąc temu #43384 przez Rafał Molencki
Replied by Rafał Molencki on topic Pomoc w tłumaczeniu
Zaintrygowało mnie to spiskie pochodzenie Pańskich przodków i faktycznie wg wyszukiwarki na FamilySearch nazwisko Vanicki występuje głównie w parafii (Stara) Lubowla (po słow. Ľubovňa), do rozbiorów należącej do Polski jako jedno z 14 miast zastawnych zastawionych jeszcze w XV w. przez Zygmunta Luksemburczyka Władysławowi Jagielle. Ksiądz w zwierzynieckiej parafii co nieco przekręcił nazwę wioski - chodzi najpewniej o Kołaczków, w katalogu FS:

Hungary, Szepes, Kolacskó - Church records
Slovakia, Stará Ľubovňa, Kolačkov - Church records

www.familysearch.org/search/catalog/6084...%20History%20Library

Niestety te księgi nie są dostępne online, można je oglądać na mikrofilmach w centrach mormońskich (Wrocław, Warszawa) albo w archiwum państwowym w Lewoczy. Szukałem pewnych dokumentów w tym archiwum parę lat temu, pani była bardzo pomocna. Jako że znana jest dokładna data urodzin Pawła Wanickiego, proszę napisać na adres:

archiv.po.sal@minv.sk

Może wyślą Panu skan tej strony księgi. Można też zatelefonować;

www.minv.sk/?statny-archiv-v-levoci

Ale do Lewoczy warto się wybrać, jest tam mnóstwo wspaniałych miejsc do zobaczenia, zwłaszcza kościół św. Jakuba z ołtarzami mistrza Pawła, porównywalnymi z ołtarzem Wita Stwosza. Z Zakopanego jedzie się ok. 1,5h.
Ostatnia2 lata 1 miesiąc temu edycja: Rafał Molencki od.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
2 lata 1 miesiąc temu #43385 przez Jacek Wanicki
Replied by Jacek Wanicki on topic Pomoc w tłumaczeniu
Dzień dobry

Bardzo dziękuję za pomoc.
Pozwoli ona mi zgłębić historię mojej rodziny.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
2 lata 1 miesiąc temu #43386 przez Jacek Wanicki
Replied by Jacek Wanicki on topic Pomoc w tłumaczeniu
Jeszcze raz dziękuję za tak dogłębną informację.
Proszę o wszystkie wskazówki, które pozwolą zdobyć kolejne wiadomości o przodkach.
Gdyby udało mi  się, coś ustalić napiszę.
W jakim języku napisać do archiwum?

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
2 lata 1 miesiąc temu - 2 lata 1 miesiąc temu #43388 przez Rafał Molencki
Replied by Rafał Molencki on topic Pomoc w tłumaczeniu
Proszę skorzystać z Google Translate i napisać dwujęzycznie po angielsku i po słowacku z prośbą o skan/fotografię aktu chrztu Pawła Wanickiego (Paulus Vanicki, Pavol Vanicki) we wsi Kolačkov, Stará Ľubovňa

Przy okazji wpisałem w wyszukiwarkę na FS matkę Pawła i okazuje się, że Marianna Krupka urodziła się 29 V 1793 w tymże Kolačkovie jako córka Mateusza Krupki i Anny Zoldak:

www.familysearch.org/ark:/61903/1:1:KHDF-KHN

Chrztów Pawła ani jego ojca Jana jeszcze nie zindeksowano, ale tu Pan znajdzie Vanickich z parafii w Lubowli, tyle że trochę wcześniej, wśród nich są pewnie dziadkowie Pawła:

www.familysearch.org/search/record/resul...ia&q.surname=Vanicki
Ostatnia2 lata 1 miesiąc temu edycja: Rafał Molencki od.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie