Początki poszukiwań - prośba o poradę- rodzina Kita (Żarki)

Więcej
1 rok 1 miesiąc temu - 1 rok 1 miesiąc temu #44581 przez Ewa Mizerska
Proszę spokojnie sprawdzić kilka razy.
Pamiętając, że wiek był podawany z pewnym przybliżeniem (ja zwykle zaczynam od +/-2 lata, ale bywa że muszę wziąć większą poprawkę).
GenBaza / AP_Kielce-21 / Przyłęk_AP Kielce
albo
GenBaza / AD_Kielce / Przyłek
Ostatnia1 rok 1 miesiąc temu edycja: Ewa Mizerska od.
The following user(s) said Thank You: Malgorzata W

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

  • Rafał Molencki
  • Z dala
  • Użytkownik
  • Użytkownik
Więcej
1 rok 1 miesiąc temu - 1 rok 1 miesiąc temu #44583 przez Rafał Molencki
No właśnie. Pani Ewa ma rację, podawany wiek często był bardzo przyblizony. Akt chrztu 4xpra-dziadka Michała Kity jest tu:

metryki.genbaza.pl/genbaza,detail,57042,5

Myślę, że bez por blemu z najdzie się też jego żona. Natomiast na pewno po łacinie będą akty dot. ich rodziców - widzę, że ksiągi sa dostępne od 1785, trzeba każdy rocznim przejrzeć cierpliwie. Powodzenia!

PS. Np. tu akt chrztu Antpmiego w 1792, zatem mamy już 6xpra-dziadków Adama i Katarzynę:

metryki.genbaza.pl/genbaza,detail,57061,14
Ostatnia1 rok 1 miesiąc temu edycja: Rafał Molencki od.
The following user(s) said Thank You: Malgorzata W

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
1 rok 1 miesiąc temu - 1 rok 1 miesiąc temu #44586 przez Malgorzata W
Dziękuję pięknie za odpowiedzi!

W przypadku aktu urodzenia Michała Kity i Małgorzaty z domu Woźniak, wychodzi, że są dwie pary ksiąg: jedna po łacinie (takie rubryczki) oraz tradycyjne, po polsku.

Na Genbazie zdaje się to być w dwóch osobnych folderach, tak jak Pani Ewa wskazała, czego nie byłam świadoma. I rzeczywiście w tych po polsku, jest i Michał, i Małgorzata 😊Czy mogę zapytać, czym skąd taka dwoistość ksiąg?

Co oznacza AP a co AD?
GenBaza / AP_Kielce-21 / Przyłęk_AP Kielce
GenBaza / AD_Kielce / Przyłek

Panie Rafale – dziękuję za znalezienie aktu chrztu Antoniego z 1792 i pomoc w dopisaniu kolejnego pokolenia – bajka! Niestety łacina będzie dla mnie przeszkodą w odszukiwaniu osób.. jestem w szoku, że imiona też były pisane po łacinie – Catherine zamiast Katarzyna.

Pozdrawiam,
Małgorzata
Ostatnia1 rok 1 miesiąc temu edycja: Malgorzata W od.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

  • Rafał Molencki
  • Z dala
  • Użytkownik
  • Użytkownik
Więcej
1 rok 1 miesiąc temu - 1 rok 1 miesiąc temu #44587 przez Rafał Molencki
Tu ślub Antoniego i Kunegundy  8 XI 1813::
metryki.genbaza.pl/genbaza,detail,57039,20

do 1807 akty  były sporządzane wyłacznie po łacinie. Od wiosny 1808 w Księstwie Warszawskim i potem w Królestwie Polskim do 1868 po polsku, 1868-1915 po rosyjsku. Równolegle w tym czasie kościól prowadził księgi łacińskie
W sieci znajdzie Pani sporo słowników łacińskich dla genealogów, np.

andreovia.pl/publikacje/genealogia/item/...tare-akty-po-lacinie

Czytanie aktów nie jest trudne, gdyż zwykle mają bardzo poodbny układ i treść, zmieniają się jedynie dane osobowe, miejsca i daty. Różne typy ksiąg np. tutaj:

pl.wikipedia.org/wiki/Wyznaniowa_ksi%C4%99ga_metrykalna

AA - archiwum archidiecezjalne
AD - archiwum diecezjalne 
AN =Archiwum Narodowe (Kraków) 
AGAD - Archiwum Główne Akt Dawnych
AP - archiwum państwowe

 
Ostatnia1 rok 1 miesiąc temu edycja: Rafał Molencki od.
The following user(s) said Thank You: Malgorzata W

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
1 rok 1 miesiąc temu - 1 rok 1 miesiąc temu #44606 przez Malgorzata W
Panie Rafale,
Przeklejam Pana odpowiedź z wątku tłumaczeniowego tutaj. "Nasz" temat jest w zakładce "Szukam".

Przejrzałem bardzo krótką księgę najstarszych małżeństw z Przyłęka, gdzie 18 I 1784 miał miejsce ślub Pani 6xpra-dziadków Adama Kity z Przyłęka i Katarzyny Szwedówny. z Brzostka.

metryki.genbaza.pl/genbaza,detail,57037,12

Bardzo ładne i wyraźne pismo łacińskie. Adam jest zapisany pod zdrobnionym nazwiskiem Kitka, co oznacza, że był kawalerem (potwierdzone jeszcze słowem virgines dla obojga) i że prawdopodobnie żył wtedy jeszcze jego ojciec, starszy pan Kita. Wtedy jeszcze w aktach nie podawano imion rodziców małżonków, a że księgi urodzeń zachowały się dopiero od 1785, nie będzie można znaleźć aktu chrztu Adama, który pewnie urodził się ok. 1760 roku.


1. Dziękuję pięknie za pomoc w znalezieniu aktu małżeństwa! Rzeczywiście piękne to pismo! W akcie nr 2 na tej samej stronie również wspomniany jest Adam Kita, pewnie był on świadkiem na czyimś ślubie?

2. W GenBaza / AD_Kielce / Przyłek / rzeczywiście urodzenia zaczynają się w 1785r. Jednak  tutaj GenBaza / AP_Kielce-21 / Przyłęk_AP Kielce / 1763-1809_001 / zdaje się że urodzenia są od 1763 jednak w skróconym formacie- nazwisko + imię urodzonego + rodzice
.
Niemniej jednak nie ma w niej Adama Kity, pewnie tak jak Pan mówi, pewnie urodził się koło 1760 r.

Nie do końca rozumiem, skąd wynika różnica w księgach z Archiwum Diecezjalnego, a Archiwum Państwowego. Wszystkie akta urodzeń, małżeństw i zgonów były odnotowywane jedynie w kościele, nie było ksiąg cywilnych, prawda?


W takim razie wychodzi na to, że dotarłam do końca dopisywania dalszych pokoleń? Pewnie teraz skupię się na dopisywaniu rodzeństwa moich bezpośrednich przodków. Mam dużo wspólnego DNA w MyHeritage z różnymi ludźmi i sądzę, że dopisanie rodzeństwa ew. przodków kobiet które wyszły za Kitów, pomoże mi odkryć pokrewieństwa.

W wyżej wspomnianych księgach 1763-1809 znalazłam, że Adam i Katarzyna (z domu Szwedzik) mieli dzieci: Mikołaja, Brygidę, Antoniego (ur. 1792), Jadwigę, Magdalenę, Zofię, Juliannę urodzonych pomiędzy 1787 a 1804 (inna kwestia, to ile z nich przeżyło). Dziwne, bo wychodzi też z ksiąg, że mieli drugiego syna o imieniu Antoni urodzony w 1804 r. (nr 25).

Pozdrawiam,
Małgorzata W.

 
Ostatnia1 rok 1 miesiąc temu edycja: Malgorzata W od.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

  • Rafał Molencki
  • Z dala
  • Użytkownik
  • Użytkownik
Więcej
1 rok 1 miesiąc temu - 1 rok 1 miesiąc temu #44607 przez Rafał Molencki
W poszukiwaniach nigdy nie powinniśmy się zatrzymywać - zawsze mogą pojawić się jakieś nowe dane. Podrążyłem linię żeńską - żoną Antoniego Kity była Kunegunda Bąbionka, czyli Bąbka. Oto jej akt chrztu 28 VII 1789:

metryki.genbaza.pl/genbaza,detail,57061,11

Była córką Jakuba Bąbki i Katarzyny Kucharskich. Zachowały się spisy ludności woj, krakowskiego z lat 1790 i 1791 i widzę tę rodzinę na skanach nr 685 i 708 w domu nr 9 w Przyłeku pod adresem (Jakub ma lat 36, Katarzyna 25 a 5xpra-babcia Kundzia :-) 3 latka - pamiętajmy, że wiek był niedokładny, przybliżony):

www.szukajwarchiwach.gov.pl/en/jednostka...id_jednostki=3406540

Widzę też Szwedów i Kucharskich, pewnie też Pani przodków, na innych stronach ale - jeśli dobrze patrzę - na żadnej stronie ani w Przyłęku ani w Brzostku nie widać Kitów, co jest bardzo dziwne. Parafia Przyłek zaczyna się od skanu 673 i kończy na 713. Widocznie wtedy akurat mieszkali gdzieś indziej, albo z jakiegoś powodu ich nie spisano,
Ostatnia1 rok 1 miesiąc temu edycja: Rafał Molencki od.
The following user(s) said Thank You: Malgorzata W

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie