Spis Hoyma, 1787

Więcej
14 lata 4 miesiąc temu #1420 przez Anna Stręgiel
Spis Hoyma, 1787 was created by Anna Stręgiel
Witam.

Szukam tzw. Spisu Hoyma.
O istnieniu tego źródła dowiedziałam się ze strony:
www. Nasze Miasto.pl Opole:

"1787- "Spis Hoyma" - pierwszy spis powszechny ludności Śląska przeprowadzony w oparciu o specjalny kwestionariusz".

Hrabia Carl George Heinrich von Hoym był ministrem d.s. Śląska w rządzie pruskim.

Nie znam j. niemieckiego, więc trudno mi poruszać po stronach niemieckojęzycznych.

Z góry dziękuję za wszelkie informacje, wskazówki.

Pozdrawiam.

Anna Stręgiel.

Pozdrawiam.
Anna

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
14 lata 4 miesiąc temu #1422 przez Beata Borowietz-Weiß
Replied by Beata Borowietz-Weiß on topic Odpowiedź:Spis Hoyma, 1787
Hallo
jezeli potrzeboje pani pomocy w j.niemieckim,to nie ma problemu.
B.Borowiec

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
14 lata 4 miesiąc temu #1425 przez Anna Stręgiel
Replied by Anna Stręgiel on topic Odpowiedź:Spis Hoyma, 1787
Witam Pani Beato.
Ten Spis mieszkańców Śląska pewnie znajduje się w niemieckim archiwum. Tylko w którym? Myślę, że na stronach internetowych archiwów niemieckich można taką informację znaleźć.
Na stronie www.halat.pl/silesia jest informacja o tym Spisie.
Oto ona:
Cytuj:
1787
Z inicjatywy ministra Hoyma przeprowadzono na Śląsku spis powszechny, po raz pierwszy według nowoczesnych zasad. Użyty wówczas, szczegółowo rozbudowany kwestionariusz, do dziś dostarcza badaczom przeszłości Śląska wielu istotnych informacji z zakresu zjawisk demograficznych i gospodarczych. Dzięki "spisowi Hoyma" możemy np. ocenić rozmiary tzw. kolonizacji fryderycjańskiej, realizowanej przez cały czas panowania Fryderyka II (1740 -1786) w celu uzupełnienia ubytku ludności spowodowanego wojnami śląskimi i osłabienia siły polskiego żywiołu. W toku jej trwania sprowadzono na Śląsk ok. 5 tysięcy rodzin, przede wszystkim Niemców i Czechów (głównie braci czeskich, wyznawców jednego z odłamów kościoła ewangelicko-reformowanego). Nowe kolonie lokowano w lasach na terenie "polskich" powiatów Opolszczyzny, w hrabstwie kłodzkim, w okolicach Sycowa oraz Strzelina i Ziębic. Kiedy zabrakło chętnych Niemców i Czechów posługiwano się również osadnikami polskimi (przy czym królewski edykt z 1773 r. wyraźnie nakazywał osiedlanie ich na terenach już zamieszkałych przez ludność niemiecką).W sumie, w wyniku akcji kolonizacyjnej, powstało na Śląsku ok. 400 nowych osad, głównie małych, liczących po kilka lub kilkanaście domostw."
Byłabym bardzo wdzięczna za próbę odszukania na stronach niemieckich archiwów tego cennego nie tylko dla mnie, źródła.
Pozdrawiam serdecznie.
Anna Stręgiel.

Pozdrawiam.
Anna

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie