Księgi parafialne z Lelowa Staromieścia.

Więcej
12 lata 3 miesiąc temu #4859 przez Sławomir Worwąg
Replied by Sławomir Worwąg on topic Odp: Księgi parafialne z Lelowa Staromieścia.
W AD Kielce raczej nie ma Staromieścia:
www.cwiklinski.pl/ptg/kielce/

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
12 lata 3 miesiąc temu #4867 przez Wacław Winczakiewicz
Replied by Wacław Winczakiewicz on topic Odp: Księgi parafialne z Lelowa Staromieścia.
Może nie odkrywam dla uczestników tej dyskusji Ameryki, ale należy pamiętać, że przez wieki był nietypowy związek Staromieścia i Lelowa: dwa kościoły, ale w zasadzie jedna parafia. W bliższych nam czasach proboszcz był w Lelowie, a w Staromieściu podległy mu wikariusz. Nie wiadomo czy zawsze tak było. Dopiero w 1898r „wyodrębniono samoistną parafię Lelów”. Polecam lekturę ks. Jan Wiśniewski "Historyczny opis kościołów, miast, zabytków i pamiątek w powiecie włoszczowskim" (1932), Jest tam bardzo dużo informacji o tych parafiach. Nie znalazłem informacji, czy prowadzono odrębne księgi metrykalne dla obu parafii, czy też jedne wspólne. Stąd zasadnym wydaje się wniosek, że należałoby sprawdzić czy w zbiorach ksiąg z Lelowa w AD w Kielcach nie ma również Staromieścia.
Pozdrawiam
Wacław Winczakiewicz

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
12 lata 3 miesiąc temu #5033 przez Kornelia Major
Replied by Kornelia Major on topic Odp: Księgi parafialne z Lelowa Staromieścia.
Witaj Jacku.

Staromieścia brak. Jest trochę Lelowa tzn. to co zindeksowałam 2 lata temu i jest w genetece.
Dnia 12.01.2012 w A.D. Kielce sfotografowałam następne księgi z Lelowa tj. urodzenia 1813 - 1864 i śluby 1826- 1858
I to jest wszystko czym dysponują Archiwa w Kielcach.
Zdjęcia po obróbce będa przekazane do indeksowania.

Pozdrawiam, Kornelia Major

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
10 lata 6 miesiąc temu #11070 przez Maciej Szecówka
Replied by Maciej Szecówka on topic Odp: Księgi parafialne z Lelowa Staromieścia.
Pani Kornelio,
trafiłem dopiero teraz na starą dyskusję nt. parafii Staromieście i chciałbym się dowiedzieć czy od tego czasu coś nowego w poszukiwaniach metryk z tej parafii się zmieniło na lepsze. Poszukuję mianowicie aktu urodzenia Tekli zd. Hebda (ur. ok. 1851 w Zbyczycach, o. Wincenty, m. Franciszka) oraz aktu jej II ślubu (I był z Janem Nowakowskim) z Janem Szecówką (wdowcem) z lat sprzed 1881 (w marcu 1881 urodziło się pierwsze dziecko z tego małżeństwa).
Jako I ciekawostkę podam, że Jan Szecówka w II poł. XIX w. był właścicielem wsi Biskupice k. Olsztyna (tego k. Częstochowy) oraz wójtem Gminy Olsztyn.
II ciekawostka dot. bardzo daleko posuniętej zmianie brzmienia nazwiska Hebda, na 2. znane mi inne formy - Kiebdój i Kiebduj, będące najprawdopodobniej wynikiem złego odczytania metryk zapisanych cyrilicą (podobieństwo zapisu wielkich liter H i K zrobiło z Hebdy -Kiebdę, z Hiebduj zrobiło się Kiebdu(ó)j – fonetycznie b. podobnych do siebie i powstało zupełnie nowe nazwisko).
Nazwisko Kiebdój figuruje na płycie nagrobnej Tekli (w aktach urodzenia dzieci występuje nazwisko Hedba, Hiebduj) i Jana na cmentarzu w Choroniu k. Poraja.
Pozdrawiam serdecznie i oczekuję na jakieś wieści w ww. sprawie.
Maciej Szecówka

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
10 lata 6 miesiąc temu #11075 przez Jacek Tomczyk
Replied by Jacek Tomczyk on topic Odp: Księgi parafialne z Lelowa Staromieścia.
Witaj!

Podobno Staromieście jest zdigitalizowane, ale brak indeksów.
Miałem robić te indeksy, ale ciągle czekam na materiał wyjściowy.

pozdrawiam

Jacek Tomczyk
The following user(s) said Thank You: Piotr Słabosz

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
9 lata 8 miesiąc temu #14837 przez Piotr Słabosz
Replied by Piotr Słabosz on topic Księgi parafialne z Lelowa Staromieścia.
Witam!!
Właśnie skończyłem indeksować i przesłałem Administratorowi śluby parafii w Staromieściu za okres 1869-1913. Lata 1869-1872 spisaliśmy niezależnie z Panem Jackiem Tomczykiem dzięki czemu można zweryfikować polskie nazwiska zapisane po rosyjsku.
Niestety księgi parafii w Staromieściu są bardzo niekompletne. Jak wspomniano w tym wątku l. 1869-72 są w AP w Kielcach (wcześniej były w filii jędrzejowskiej), roczniki po 1873 dostępne są w archiwum częstochowskim. Dodam, że w parafii są księgi chrztów 1826-1831, 1832-1839, 1840-1851, 1862-1868, 1869-87, 1888-1895, 1895-1904. Księga 1852-1861 nie zachowała się, podobnie jak żadna księga ślubów, która obejmowałaby lata przed 1869 r.

Wspomniana przez Pana Wacława Winczakiewicza książka ks. Jan Wiśniewskiego "Historyczny opis kościołów, miast, zabytków i pamiątek w powiecie włoszczowskim" jest dostępna w formacie djvu pod adresem:

dlibra.umcs.lublin.pl/dlibra/doccontent?id=2641&dirids=1

Polecam, pozdrawiam
Piotr
The following user(s) said Thank You: Jacek Tomczyk

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie