Jozafat Dębski ur. 1815 w Wieluniu - poszukuję

Więcej
13 lata 11 miesiąc temu #1961 przez Joanna Januszewska
Jozafat Dębski ur. 1815 w Wieluniu - poszukuję was created by Joanna Januszewska
Witam,
o Jozafacie Dębskim wiem już całkiem sporo. Urodził się w 1815 roku w Wieluniu jako syn Karola i Marianny Muszyńskiej. W 1838 roku ożenił się po raz pierwszy z Julią Szlezignier. Na pewno mieli 2 dzieci, a może i więcej. Prawdopodobnie Julia zmarła ok. 1850 roku, bo z drugą żoną Eleonorą (Leonią) z Łyniewskich ożenił się zapewne przed 1857 i miał z nią przynajmniej 3 dzieci urodzonych w Pankach(parafia Truskolasy) w latach 1858-62.
Niestety nie wiem, kiedy i gdzie zmarła Julia; kiedy i gdzie odbył się jego 2-gi ślub z Eleonorą oraz czy nie miał więcej dzieci. Nie wiem też do kiedy pracował w zakładach górniczych w Pankach. W 1870 pracował w Brodach, a w 1872 już jako emeryt w Wąchocku.
Będę wdzięczna za jakiekolwiek informacje.
Joanna

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
13 lata 11 miesiąc temu #1975 przez Elżbieta Nejman
Karol & Marianna z Muszyńskich,
1.Józef zawiadowca zakładów rządowych górniczych wielkich
pieców
2.Felicjan, *1829.5/6 Wieluń, leg.1855,
3.Franciszka & Maksymilian Kobylański
(Kowalski 1852 k.283, Sęcz.)

Mam takie wiadomości z aktów notarialnych rejenta Kowalskiego w Wieluniu, jak też z Sęczys "Szlachta wylegitymowana.."
Józef załatwiał w Wieluniu tylko jakieś sprawy rodzinne.
Szlezynger to nazwisko rodziny lekarzy w Wieluniu, ale Juli tam nie ma

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
13 lata 11 miesiąc temu - 13 lata 11 miesiąc temu #1977 przez Joanna Januszewska
Replied by Joanna Januszewska on topic Odpowiedź:Jozafat Dębski ur. 1815 w Wieluniu - poszukuję
Witam,
Jozefat Dębski - urodził się na pewno w Wieluniu przed 25.11.1815, gdyż tego dnia został ochrzczony. Mam kopię tego aktu z allegat do jego ślubu. Zależy mi, aby dotrzeć do właściwej daty urodzin, pewnie narodziny nastąpiły kilka dni wcześniej. Poza tym byłaby chyba tam informacja o zawodzie jego ojca Karola.
O jego pierwszej żonie Julii Szlezinger też wiem sporo - mam jej akt urodzenia - urodziła się w Kielcach (właściwie po Kielcami w Niewachlowie) w 1819 i była córką Eugeniusza i Katarzyny Pawłowskiej.

Nic nie wiem o Felicjanie - poza tym, co było w książce p. Sęczys, a o Franciszce - zupełnie nic.
Aktów rejenta Kowalskiego niestety nie miałam okazji przeglądać.
Może wymienimy się naszą wiedzą.
Joanna
Ostatnia13 lata 11 miesiąc temu edycja: Joanna Januszewska od.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
13 lata 11 miesiąc temu #1980 przez Florian Huras
A oto co można znaleść w genpolu:
DĘBSKI - nazwisko utworzone przyrostkiem –ski od jednej z nazw miejscowych: Dęba (odnotowanej na terenie byłych powiatów: skierniewickiego, noworadomskiego, radomskiego, opoczyńskiego, koneckiego, nowoaleksandryjskiego, tarnobrzeskiego), Dębe (odnotowanej na terenie byłych powiatów: kaliskiego, pułtuskiego, przasnyskiego, sokołowskiego, krasnostawskiego, nowomińskiego, warszawskiego, radzymińskiego, czarnkowskiego), Dębsk (odnotowanej na terenie byłych powiatów: sochaczewskiego, płockiego, sierpeckiego, mławskiego, jędrzejewskiego), Dębsko (odnotowanej na terenie byłych powiatów: kaliskiego, piotrkowskiego, kościańskiego), Dęby (odnotowanej na terenie byłych powiatów: błońskiego, kolskiego, tureckiego, konińskiego, częstochowskiego, łaskiego, przasnyskiego, kolneńskiego) - zob. „Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich” t. II, 10-13, 29-30. Potencjalną podstawę stanowi też rzeczownik dąb: 1. drzewo z rodziny miseczkowych, 2. drewno dębu, dębina, 3. kora dębu, 4. przenośnie stanąć dęba = postawić się sztorcem, dać dęba = dać drapaka, uciec, 5. czółno wyrobione z jednego pnia (zob. tzw. Słownik warszawski, t. I. s. 430).

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
12 lata 1 tydzień temu #5657 przez Cezary Wójcik
Replied by Cezary Wójcik on topic Odp: Jozafat Dębski ur. 1815 w Wieluniu - poszukuję
Mój najstarszy przodek od strony matki to Jakub Dębski ur. 1850, nie jestem pewien czy w Wieluniu, ale jest silny związek w pamięci rodzinnej z tym miejscem. Żona Aniela z Sochackich, powiązanie z karczmą w Tumidaju. Szukam połaczenia z innymi drzewami rodzinnymi,
pozdrawiam,

Czarek Wojcik

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
12 lata 1 tydzień temu #5659 przez Tomasz Krzywanski
Replied by Tomasz Krzywanski on topic Odp: Jozafat Dębski ur. 1815 w Wieluniu - poszukuję
z Zagłebia:

" Rok 1751 dzierżawę wójtostwa czeladzkiego obejmuje Dębski Antoni (Dąmbski ),mieszczanin. Rok 1765 mieszczanie siewierscy handlujący żelazem: Dębski Antoni (Dąmbski ,Jan Dębski). "

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie