Figlarewiczowie

Więcej
11 lata 9 miesiąc temu #6223 przez Dariusz Lipka
Replied by Dariusz Lipka on topic Odp: Figlarewiczowie
Mam Panie Andrzeju kolejny akt:
Dnia 08.06.1843 w Przyrowie urodził się Jan Wawrzyniec Pęczkowski s.Stanisława liczącego sobie lat 24 i Joanny Figlerowicz liczącej lat 20. Rodzicami chrzestnymi dziecięcia byli Wojciech Nowacki i Franciszek Sikorski
Pozdrawiam

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
11 lata 9 miesiąc temu #6257 przez Mirosława Pabiś
Replied by Mirosława Pabiś on topic Odp: Figlarewiczowie
Witam,
otrzymałam od p. Jacka Tomczyka taka informację o ślubie mojego pradziadka Jana Mendakiewicza:
ślub Jana i Katarzyny z Łypaczów
Zapisany jest pod nr 22/1885
Odbył się 6 lipca 1855 roku w Potoku Złotym

pan młody Jan - był synem Ludwika Mendakiewicza i Marianny Kobyłeckiej
miał 25 lat

Panna młoda Katarzyna Łypacz - była córką Stanisława Łypacza i Marianny FIGLEROWICZ
miała 21 lat
pozdrawiam Mirosława

PS. Musze przyznać, ze miałam 2-3 letnia przerwę w poszukiwaniach przodków, z powodu natłoku innych zajęć i mniej więcej od miesiąca,gdy znowu zaczęłam poszukiwania,znajduję i otrzymuję mnóstwo arcyciekawych informacji, prawie wyłącznie dzięki forom genealogicznym. Jestem tym zaskoczona i bardzo się cieszę :D

Mirosława Pabiś z d. Mendakiewicz

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
11 lata 9 miesiąc temu #6258 przez Mirosława Pabiś
Replied by Mirosława Pabiś on topic Odp: Figlarewiczowie

Jacek Tomczyk napisał: To jednak Teofik musiał zmienić nazwisko.
Na jego grobie w Janowie jest już Figlarewicz,
A w akcie urodzenia Figlerowicz.

No,no....
[attachment:1]Figlerowicz Janów.jpg[/attachment]


Ja myślę, że na ten temat powinien wypowiedziec się etymolog. Być może, zmiana nazwiska wynika po prostu z naturalnej skłonności do wymiany samogłosek zarówno w nazwiskach jak tez w innych wyrazach. Słuchałam kiedyś audycji na ten właśnie temat i jako przykład było podane nazwisko p. Antoniego Maciarewicza/Macierewicza. wymiana samogłoski a/e w środku - raz jest ona upodabniana,( a może upodobniana ) do następnej samogłoski, a innym razem do poprzedzającej. Nie jest to dokładnie ten przypadek, ale przyczyna może być podobna.

Mirosława Pabiś z d. Mendakiewicz

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
11 lata 9 miesiąc temu #6276 przez Andrzej Kuśnierczyk
Replied by Andrzej Kuśnierczyk on topic Odp: Figlarewiczowie
W "Informatorze miasta Częstochowy" z 1925 r. taki anons:
Zakład aparatów kościelnych
W. Figlarewicz (dawn. Posyłek)
istniejący od 1850 roku
ul.ks. Kordeckiego nr 23
artystyczna pracownia haftów, kapy,ornaty, baldachimy, chorągwie, sztandary (...)

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
11 lata 3 miesiąc temu - 11 lata 3 miesiąc temu #7408 przez Mirosława Pabiś
Replied by Mirosława Pabiś on topic Odp: Figlarewiczowie
witam, badając akta metrykalne parafii Złoty Potok dostępne na stronach familysearch począwszy od 1734r. zwracałam szczególną uwagę na dwie rodziny Mendakiewiczów i Figlerowiczów jako moich przodków. Podobno obie rodziny ( inf. p.Jacka Tomczyka ) zostały sprowadzone przez Jana Koniecpolskiego. Być może ok 1670r., wtedy to Jan Koniecpolski nakazał wykarczowanie lasów na obrzeżach wsi Potok i Ponik w celu założenia miasta Janowa. Ponieważ akta na stronach FS zaczynają się od 1734 r. to mogą dotyczyć wnuków pierwszych osadników, ale równie dobrze mogli oni przybyć do Janowa nieco później.
Kiedy zaczęłam analizować dzieje obu rodzin moją uwagę zwróciła podobna budowa nazwisk, końcówki - kiewicz, -owicz . Jeszcze większe podobieństwo występuje w najwcześniejszych dokumentach : Figlerowic, Mendakowic.
Z artykułu O nazwisku w zabytku polskim z początku XVIII wieku Krolowa polska na Iasnogorze , do
dowiedziałam się, że takie końcówki są chrakterystyczne dla mieszczańskich nazwisk pantonimicznych odojcowskich utworzone od imienia, przezwiska lub zawodu ojca, a więc przodek mógł się nazywać Figler i analogicznie Mendak . Później zjawisko hiperpoprwaności spowodowało zmianę typowo polskich koncówek -owic na rzecz końcówek ruskich -owicz.
(zmiana końcówki w nazwisku Mendakowicz na miękkie -kiewicz jest regionalizmem i nie ma większego znaczenia ). Ponadto końcówki -owic są chrakterystyczne dla nazwisk mieszczańskich, co zresztą potwierdzają akta metrykalne, a to z kolei wyjaśnia spekulacje czy oni byli szlachcicami czy nie.
Spotkałam, się z tezą, że mogli być wcześniej szlachciam, ale “tak bardzo zbiednieli , że wstydzili się przyznawać do swojego szlachectwa “ Otóż po pierwsze chyba nie byli bardzo biedni, byli określani jako famosus, czyli okreslenie stosowane w zasadzie do średniozmożnych rzemiślników ( Mendakiewiczowie byli szewcami ), a np. Andrzej Figlerowicz akt nr.33 z roku 1738 jest pisarzem gminnym, a po drugie
“Od 1505 roku, aż do 1775 roku obowiązywało twarde prawo, że szlachcic który stał się obywatelem miasta (zamieszkał, wykonywał zawody mieszczańskie, poddał się prawu miejskiemu) tracił automatycznie w sposób nieodwołalny swoje szlachectwo.” ( cytat z postu p. Waldemara Fronczaka )
A wracając do metryk... o ile z rodziną Mendakiewiczów sprawa była prosta -w 1738 r. Mikołaj Mendakowic ożenił się z Katarzyną Będziensczykówną, a po jej śmierci w r. 1759 z Zuzanną Skorzanką ( Sikorzanką?) i wg. moich badań wszyscy Mendakiewiczowie w tej i sąsiednich parafiach są ich potomkami ( szczegóły mogę podać zainteresowanym na pw.), o tyle z Figlerowiczami nie jest tak prosto.

Mirosława Pabiś z d. Mendakiewicz
Ostatnia11 lata 3 miesiąc temu edycja: Mirosława Pabiś od.
The following user(s) said Thank You: Sanna Figlarowicz

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
11 lata 3 miesiąc temu #7409 przez Mirosława Pabiś
Replied by Mirosława Pabiś on topic Odp: Figlarewiczowie
cd
na stronach fs zapoznałam sie z najstaszymi metrykami parafii Złoty Potok : urodzeń lata 1734-1768, ślubów lata 1735-1803 i zgonami 1734- 1759 i 1774-1783 i na tej podstawie ułożyłam taką oto listę Figlerowiczów. Zdaję sobie sprawę, że lista może służyć jedynie jako wskazówka do dalszych poszukiwań, ponieważ po pierwsze są to akta tylko jednej parafii, najstarsze akta zawieraja zbyt mała ilośc informacji, by można było ustalić pokrewieństwo i przede wszystkim nie byłam w stanie ( na razie :D ) przeczytać wszystkich dostępnych metryk.
Mimo to zdecydowałam się podzielić się tymi wiadomościami, które już zebrałam .

podaję akta chrztu pogrupowane wg imion rodziców

1.Rodzice Marcin Figlerowicz i Gertruda
- Szymon ur. 1735/30 ożenił się w 1755 / 4 z Gertrudą Mokraczonką
2. Rodzice Jan Figlerowicz i Agnieszka
- Marianna ur. 1736/23
- Andrzej ur. 1738/33 (pisarz gminny) ozenił się z Barbarą

Tomasz ur. 1762/50
Maciej ur. 1764/12
Wacław ur. 1766/44
Michalina ur.1767/32

- Apolonia ur. 1742/5
3. Rodzice Stanisław Figlerowicz i Gertruda Pelakowa ślub 1743/5
- Franciszek ur. 1743/33
- Marianna ur. 1745/9
- Paweł ur. 1756 /4
- Stanisław ur. 1758/3
- Marianna ur. 1760/16
- Jakub ur. 1763 / 37
- Marcjanna ur. 1764/54
- Tomasz ur. 1767/52
4. Rodzice Piotr Figlerowicz ( prawdopodobnie pracował na folwarku proboszcza ) i Franciszka Krzywoniowa ślub 1757/3
- Idzi ur. 1759/38
- Tomasz ur. 1761/59
- Karol ur. 1763/49
- Magdalena ur. 1766/32
- Sebastian ur. 1768/2
- Hiacynta zm. 1776/43
5. Rodzice Tomasz Figlerowicz i Barbara
- Agnieszka ur. 1764/19
- Julianna ur. 1765/39

W roku 1753/19 zmarła Gertruda Figlerowicz l.30, ale nie wiem, o którą Gertrude chodzi.

Mirosława Pabiś z d. Mendakiewicz
The following user(s) said Thank You: Sanna Figlarowicz

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie