Chachulski/Hachulski

Więcej
10 lata 3 miesiąc temu #12378 przez Damian Jureczko
Replied by Damian Jureczko on topic Chachulski/Hachulski
Miałem zakończyć wątek, ale stwierdziłem , że warto podzielić się tym co udało mi się ustalić odnośnie Hahulskich z Koziegłówek

Tak jak pisałem wcześniej pierwotna forma to Hahuła i jest dość wczesna w Koziegłówkach -XVII wiek, ale moje ostatnie poszukiwania odnosiły się właściwie do potomków jednego z Hahułów- Jana zatem o tej Rodzinie słów kilka.

W metrykach od poł. XVIII wieku pojawiają się dwie pary Jan i Salomea oraz Jan i Helena. Urodzenia Jana nie udało mi się odnaleźć-być może należy wziąć pod uwagę jakąś inną formę nazwiska?Kto śledzi posty związane z Koziegłówkami wie co mam na myśli.

Ostatnim ślubem w 1752 roku jest małżeństwo zawarte pomiędzy Janem
Chachuła ze Smardzowa i Salomeą Czekaionką z Koziegłówek( świadkami sa m.in Filip Czekaj i Jakub i Hiacyntho/a Gałuszkowie z młyna Burkacie.

W 1753r. przychodzi na świat pierwsze dziecko tej pary-Andrzej
w 1755r. Agnieszka -miejsce urodzenia obojga: młyn Smardzów
potem jest przerwa, ale pojawia się druga para Jan -Helena(ślubu takowych nie odnotowano w Koziegłówkach.
08.08.1758r. w młynie Smardzów urodził się Wawrzyniec, syn Jana Hahuły i Heleny (czyli ksiądz Wawrzyniec Hahulski)
12.02.1761 w młynie Smardzów ur. się Ignacy, syn Jana i Heleny Hahułów( Z tą datą wiąże się urodzenie Filipa Hahulskiego, brata księdza Wawrzyńca, który miał potem wraz z nim przenieść się do Będzina)-dodajmy jeszcze, że w 1805 roku Filip Hahulski jest wspomniany jako młynarz.
30.04.1865r.w młynie Smardzów przychodzi na świat Katarzyna córka Jana i ponownie Salomei
10.03.1768r.-młyn Smardzow ur. się Grzegorz, syn Jana i Salomei Hahułów. (Grzegorz był potem organistą-jest świadkiem do pierwszego syna Wojciecha Chachulskiego w 1796r)

Tutaj się zatrzymam : w 1792r. Grzegorz Chachulski, brat księdza Wawrzyńca poślubił Katarzynę Michalską.

12.03.1773r. Młyn Smardzów ur. się Adalbert Georg syn Jana i Salomei Chachułów(późniejszy organista- w 1795 poślubił Petronellę z Kostarczyków)

14 mar 1796r. umiera w wieku ok. 66 lat Salomea Hahulska

W 1797r wdowiec Jan Hahulski z młyna Smardzów poślubia wdowę Jadwigę Kostarczyk.

10 wrzesień 1810 r. w Będzinie umiera Jan Hahulski lat 96(pewnie przesadzony), zamężny, ojciec Księdza plebana Wawrzyńca Hahulskiego.
Musiałbym jeszcze sprawdzić w Będzinie zgon małżonki Jana(czy to Jadwiga Kostarczykówna),ale myślę, że był tylko jeden Jan, a Salomea i Helena to te same osoby.

Pani Ewo byłbym wdzięczny o porównanie tego z danymi, które Pani posiada-dla informacji Filip Chachulski i Katarzyna z d. Kostarczyk(myślę, że siostra Petroneli i Antoniny- Katarzyna ur.1770)mieli syna Józefa ur. w 1794r.

Ostatnie pytanie do Wszystkich: Jaką formę nazwiska przyjąć? Hahulski, Chachulski? a może jeszcze inaczej.

Jeśli chodzi o młyny to informacje tu zawarte mogą być dodatkiem do poniższego wątku o młynach:
www.genealodzy.czestochowa.pl/pl/forum/4...ozieg%C5%82%C3%B3wki

Damian Jureczko

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
10 lata 3 miesiąc temu #12386 przez Andrzej Kuśnierczyk
Replied by Andrzej Kuśnierczyk on topic Chachulski/Hachulski
Wykładnia prof. Kazimierza Rymuta:

Chachuła - nazwisko notowane od 1465 r., od 'chachuła' (pysk. morda): Chachulski; Hahulski

Kostarz (od słowa kość) - 'gracz w kości"; dawniejsza forma: Kostera, Kostyra ( od 1399 r.) [ stąd panieńskie: Kosterzanka]

Kosta - od XV wieku


Źródło: K. Rymut, Nazwiska Polaków (s. 95, 158 -9),
The following user(s) said Thank You: Damian Jureczko

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
10 lata 3 miesiąc temu #12395 przez Ewa Żak
Replied by Ewa Żak on topic Chachulski/Hachulski
Jeżeli chodzi o Filipa Hachulskiego to z aktu ślubu zII-gą żoną Reginą Wolańską wynika,że jest s.Jana i Heleny w Koziegłówkach zmarłych ma l.75,lecz z innych wpisów wychodzi,że może być urodzony w 1761 lub1762r.Sądzę,że będzie Filip i Ignacy to ta sama osoba.Natomiast czy Józef Hachulskijest s.Filipa i Katarzyny nie mam całkowitej pewności.Trzeba poszukać ślubu Józefa z Agnieszką Caban-może być w B-nie.Co do Józefa jest on osobą posiadającą pewne wykształcenie ponieważ w akcie ur jego syna Władysława Hachulskiego z 1836r zapisano,że jest Administratorem Ekonomii Bobrownickiej mal.36i mieszka w B-nie.
Józef umiera w1845r mieszka wówczas w Kolonii Dąbrowa pod nr18 ma l.44 i zapisano,że urodził się w Lgocie Koziegłowskiej.Był urzędnikiem górniczym.Co ciekawe pod tym samym adresem mieszka i umiera w 1842r Regina Hachulska.Czyli jest coś na rzeczy z pokrewieństwem Józefa i Filipa.
Jest jeszcze jedna sprawa.Znalazłam akt zgonu Wincentego Hachulskiego z 1822r nr aktu37.Czyim synem był Wincenty?

E.Żak
familysearch.org/pal:/MM9.3.1/TH-1-12885...M979-SJD:n1285017723

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
10 lata 3 miesiąc temu #12400 przez Damian Jureczko
Replied by Damian Jureczko on topic Chachulski/Hachulski
Poszukując Wojciecha trochę notowałem.

Filip Chachulski(młynarz) i Katarzyna Kostarczyk (ślub:1786)
dzieci:
Józef 1788
Franciszek 1787
Mikołaj 1789
Jacek 1791
Petronela 1793
Józef 1794
Antoni , Jan i Zofia po 1800-tnym

Z aktu wynika, że Wincent był synem brata Filipa-może Grzegorza? a może Andrzeja lub mojego Wojciecha?

Jeśli chodzi o wykształcenie to można zaryzykować stwierdzenie, że większość z nich miała dość dobre. Przynajmniej dwóch w tamtym czasie było chwilowymi nauczycielami. Chciałbym teraz zbadać temat młyna Smardzowskiego-W końcu to tam przychodzili na świat. Zastanawia mnie także związek tych Chachulskich z Koziegłowami. Był tam np. Jan Chachulski -drukarz(jakiś Jan zmarł w Koziegłowach ok. 1750-52r)niestety z tym będzie ciężko z powodu braku ksiąg
Damian

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
10 lata 3 miesiąc temu #12634 przez Andrzej Kuśnierczyk
Replied by Andrzej Kuśnierczyk on topic Chachulski/Hachulski
Danian pisał :Ostatnie pytanie do Wszystkich: Jaką formę nazwiska przyjąć? Hahulski, Chachulski? a może jeszcze inaczej.

W akcie notarialnym z 22 stycznia 1876 kupna -sprzedaży (Szymon Huras z Rudnika Wielkiego sprzedawał 25 morgów 121 prętów ziemi synowi) w tekście :"wójt Hahulski", ale jego odręczny podpis na potwierdzeniu posiadania przez Szymona Hurasa ziemi: Chachulski.

Zatem oboczność to kwestia zapisu. (Podobnie Huras i Churas).

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
10 lata 2 miesiąc temu #12947 przez Ewa Żak
Replied by Ewa Żak on topic Chachulski/Hachulski
W parafii Przybynów w metrykach ur1808-1809organistą i zarazem Urzędnikiem St.Cywilnego jest Wojciech Hachulski.W indeksach urodzeń i zgonów 1801-1821 w akcie 31 i32 występuje Petrina(Petronela?)Hachulska i Albert Hachulski jest to 1807r.


familysearch.org/pal:/MM9.3.1/TH-1942-21...=M979-35N:1992116902

E.Żak

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie