Prośba o pomoc w odczytaniu: akt urodzenia Kłobuck

Więcej
13 lata 10 miesiąc temu #2201 przez Andrzej Kuśnierczyk
Replied by Andrzej Kuśnierczyk on topic Prośba o pomoc w odczytaniu: akt urodzenia Kłobuck
Pod dokumentem podpisał się proboszcz ks. Ignacy Jarnuszkiewicz, następca ks. kanonika Adama Sadowskiego (zm. w 1838 r.);
ks. Jarnuszkiewicz był wcześniej wikariuszem kolegiaty kaliskiej.
W 1861 r. wziął udział w pielgrzymce do Częstochowy, za co objęty został tajnym dozorem policyjnym. Proboszczem był 48 lat.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
13 lata 10 miesiąc temu - 13 lata 10 miesiąc temu #2202 przez Monika Kobyłkiewicz
Replied by Monika Kobyłkiewicz on topic Prośba o pomoc w odczytaniu: akt urodzenia Kłobuck
Jeszcze raz bardzo dziękuję za pomoc. Jak widać "co dwie głowy to niejedna" :)
W takim razie moja obecna wersja brzmi tak:

Działo się w Mieście Kłobucku dnia dwudziestego ósmego Marca Tysiąc osiemset czterdziestego piatego roku o godzinie drugiej z południa. Stawiła się Jadwiga Przybylska lat pięćdziesiąt licząca Akuszerka w Mieście Kłobucku zamieszkała w Obecności świadków Piotra Piekielskiego lat trzydzieści i Stanisława Maliny lat trzydziesci dwa liczących Obydwóch rolników w Mieście Kłobucku zamieszkałych; Okazała nam Dziecię płci Męskiej urodzone tu akt ślubu dnia dwudziestego bieżącego Miesiąca i roku urodzone o ósmej wieczór. Ojciec tego Dziecięcia Walenty Smoliński lat czterdzieści Profesyi Szewskiey wzięty do więzienia o kradzież od dwudziestu dziewięciu tygodni i (że spłodzone jest z Niego)? i dotąd tamże znajduje się i że spłodzone jest z Niego i Katarzyny Kosowskiej lat trzydziesci dwa liczącej. Dziecięciu temu na Chrzcie Świętym Odbytym w Dniu Dzisiejszym nagane jest Imię Alexander. Rodzicami chrzestnymi byli wyżej wymieniony Piotr Piekielski i Antonina Rychłowska. Akt ten utwozony i świadkom przeczytany, a przez Nas tylko podpisany gdyż stawiająca i świadkowie pisać nieumieli.
Ksiądz Ignacy Jarnuszkiewicz

Tego w nawiasie nie jestem pewna bo dalej jest znowu ten sam tekst? W każdym razie już wszystko czego można było się dowiedzieć istotnego z tego dokumentu chyba już wiem :)
Ostatnia13 lata 10 miesiąc temu edycja: Monika Kobyłkiewicz od.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
13 lata 10 miesiąc temu #2203 przez Monika Kobyłkiewicz
Replied by Monika Kobyłkiewicz on topic Prośba o pomoc w odczytaniu: akt urodzenia Kłobuck
Ksiądz Ignacy Jarnuszkiewicz nie tylko chrzcił Aleksandra ale również dwadziescia lat później (1865r) sporządził mu akt ślubu. Samego ślubu udzielił ksiądz Michał Ziarniewicz - wikariusz.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
13 lata 10 miesiąc temu #2204 przez Krzysztof Orpel
Replied by Krzysztof Orpel on topic Prośba o pomoc w odczytaniu: akt urodzenia Kłobuck
Witam ! Przepraszam, że i ja coś dołożę. Wymieniony ks. Michał Ziarniewicz był też w latach 1881- 1991 proboszczem parafii Drużbice pow. Bełchatów / w tamtych czasach Piotrków Tyb./gdzie wybudował piękny kościół, potem przeniesiony został do Truskolasów, gdzie objął probostwo. Do dzisiaj jest bardzo pozytywnie wspominany w kronice parafialnej w Drużbicach. Wraz z księdzem Michałem Ziarniewiczem wyjechał też wraz z rodziną do Truskolasów jako kościelny mój dziadek Andrzej Orpel, który był kościelnym w Drużbicach i byli z ks Michałem bardzo zaprzyjaźnieni.Pozdrawiam serdecznie. Krzysztof Orpel

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
13 lata 10 miesiąc temu #2205 przez Krzysztof Orpel
Replied by Krzysztof Orpel on topic Prośba o pomoc w odczytaniu: akt urodzenia Kłobuck
Przepraszam za za podanie błędnej okresu probostwa ks. Michała Ziarniewicza w Drużbicach, który prawidłowo powinien być 1881 - 1901r. Krzysztof Orpel

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie