prośba o tłumaczenie

Więcej
15 lata 6 miesiąc temu #666 przez Tomasz Kukuła
Replied by Tomasz Kukuła on topic prośba o tłumaczenie
Czarny Las, szkic historyczny miejscowości

Jak powstał pomysł napisania niniejszej pracy?
Początkowo wynikało to z potrzeby lepszego poznania okolic Czarnego Lasu. W roku 2001 rozpocząłem poszukiwania genealogiczne swoich przodków. Wiedziałem, że moja babcia pochodziła z Czarnego Lasu, z rodziny ewangelickich tkaczy. W Archiwum Państwowym zacząłem prowadzić kwerendy dokumentów, a w Czarnym Lesie odwiedziłem zaniedbany cmentarz ewangelicki. Ponieważ miejscowość ta była nieduża, w dokumentach parafialnych niewiele miejsca zajmowały akta mieszkańców wsi. Skłoniło mnie to do zastanowienia się nad następującą kwestią: czy nie byłoby pożyteczne oraz realne do zrealizowania zebranie w jedną całość wyniki analiz nad wszystkimi opisanymi dokumentami?
Podstawowe zadanie jakie przed sobą postawiłem to odpowiedzi na pytania: kiedy założono wieś Hilsbach /pierwsza nazwa/ oraz jak się ona rozwijała.
Już na wstępie należy zaznaczyć, iż dzieje miejscowości były niezwykle burzliwe – zarówno ze względu na uwarunkowania geograficzne jak i dzieje jej mieszkańców – Niemców i Polaków /w takiej właśnie kolejności/.
Znalezienie dokładnych odpowiedzi na postawione problemy jest w interesie wszystkich zainteresowanych jej historią czy w jakiś sposób z nią związanych . Z mojej strony było to pragnienie poznania swoich źródeł /moja babcia Otylia z d.Weber urodziła się w Czarnym Lesie w 1911 r./ oraz zauroczenie miejscowością wynikłe po pierwszej w niej obecności we wrześniu 2001 r.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
15 lata 6 miesiąc temu #667 przez Tomasz Kukuła
Replied by Tomasz Kukuła on topic prośba o tłumaczenie
Piotrze, ja kiedyś zacząłem pisać \"monografię/opracowanie historyczne\" Czarnego Lasu, jego wstęp powyżej, niestety ilość zebranych danych jest nadal za mała a odległość od AP za duża abym mógł realnie myśleć o dokończeniu tego tematu w pojedynkę.
Bardzo życzliwie do mojego pomysłu odniosła się Pani Irena Zalas z Czarnego Lasu - nauczycielka historii w tamtejszej szkole. Prowadziłem z nią korespondencję i otrzymałem kserokopię kroniki szkolnej założonej zaraz po II WŚ uwzględniającej historię szkoły i miejscowości.
Wracając na moment do Krotoszyna i Hellefeld to \"Przyjaciele Krotoszyna\" wydali opracowanie \"Szkoła w Hellefeld\" obejmujące okres od 1800do XIX wieku - niestety tylko po niemiecku.. Ale pewnie znalazłbym tam cenne informacje

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
15 lata 5 miesiąc temu #671 przez Joanna Tomżyńska
Replied by Joanna Tomżyńska on topic prośba o tłumaczenie
Jesli ma pan dostęp do tej pozycji \"Szkoła w Hellefeld\" to mogę pomóc w przetłumaczeniu.
Joanna

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
15 lata 5 miesiąc temu #672 przez Tomasz Kukuła
Replied by Tomasz Kukuła on topic prośba o tłumaczenie
witam, niestety nie mam tej książki, ale jeśli zechcesz wejść na www.krotoschin.de i zobaczyć czy można ją jakoś zamówić to będę wdzięczny.
próbowałem się kontaktować z autorami tej strony przez formularz zgłoszeniowy ale po angielsku i żadnej odpowiedzi nie dostałem<br><br>Edytowany przez: kukulat, w: 2008/10/24 23:18

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
15 lata 5 miesiąc temu #674 przez Joanna Tomżyńska
Replied by Joanna Tomżyńska on topic prośba o tłumaczenie
Wysłałam dzisiaj pytanie gdzie można kupić ewentualnie wypożyczyć tę pozycję, jeśli dostanę odpowiedz, przekażę to na forum.
Joanna

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
15 lata 5 miesiąc temu #675 przez Joanna Tomżyńska
Replied by Joanna Tomżyńska on topic prośba o tłumaczenie
Dostałam odpowiedz,że mają jeszcze jeden egzemplarz tej książki do sprzedania, podali adres banku, cena 20 euro, niestety nie podali czy jest dostępna w bibliotekach.
Jeśli będzie pan zainteresowany to prześlę panu tego meila.
Joanna

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie