Ukazała się kolejna historyczno-genealogiczna nowość na rynku wydawniczym: Księgi metrykalne parafii św. Lamberta w Radomsku. Cz. I: Księga zawartych małżeństw z lat 1735-96.

Wydawca: PolskieTowarzystwo Historyczne Oddział w Radomsku, Muzeum Regionalne im. Stanisława Sankowskiego w Radomsku. Radomsko 2012.

Recenzent: ks. prof. zw. dr hab. Jan Związek

Autor – mgr Tomasz Andrzej Nowak, historyk, pracownik merytoryczny Muzeum Regionalnego w Radomsku i prezes radomszczańskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego, autor licznych publikacji historycznych o mieście i okolicach, wymyślił i zrealizował projekt dla genealogów o radomszczańskich korzeniach nie do przeceniania, o którym m.in. tak pisze:

"Publikacja źródeł metrykalnych wydaje mi się ważna, gdyż informacje w nich zawarte posiadają różnorakie walory, wykorzystywane w badaniach historycznych, w demografii historycznej, dziejach religijności, obyczajowości i wreszcie samej genealogii. Do celów typowo badawczych mógłbym się ograniczyć tylko do zaprezentowania pozyskanych wniosków. Opublikowanie zawartości całej księgi poszerzy, w moim przekonaniu, grono czytelników o osoby zainteresowane genealogią. Nie dla wszystkich bowiem istnienie tych źródeł jest oczywiste. Niniejszą publikacją mam nadzieję rozpocząć całą serię wydawniczą, która przybliży zawartość radomszczańskich ksiąg metrykalnych szerszemu gronu zainteresowanych."

Na zaledwie 11 str. Wstępu Autor zdołał przedstawić czytelnikowi wiele: rys historyczny początków zapisów metrykalnych w parafialnych księgach, z uwzględnieniem radomszczańskiego regionu, wnikliwy, analityczny opis prezentowanej księgi małżeństw, a przede wszystkim komentarz do poszczególnych danych z zawartości księgi i jej opracowanie statystyczne.

Wstęp do publikacji proponuje też nam – poszukiwaczom własnej tożsamości, własnych korzeni, inaczej spojrzeć na tysiące wertowanych aktów, zauważyć przecież, że poza upragnionymi datami i nazwiskami zawierają one tak dużo innego i ważnego materiału...

Co na kolejnych stu kilkudziesięciu stronach? Można by przekornie rzec, że już nic właściwie ciekawego się nie dzieje – tabele, tabele, długie kolumny nazwisk, miejscowości, cyfr... Ale ktoś, kto wie jak trudno zdobyć dostęp do XVIII genealogicznych materiałów źródłowych, jak "łatwo" odcyfrować łacińskie zawijasy, doceni ten tabelaryczny prezent dla genealogów od T.A. Nowaka. Ale to już zobaczcie Państwo sami...

Panie Tomaszu – chapeau bas!

Książka w cenie 10 zł (plus koszty wysyłki) jest do nabycia u Autora: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. i w radomszczańskim Muzeum Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Włodzimierz Stefani


Logowanie