Muzeum Częstochowskie informuje, że 15 lutego o godz. 17 w Ratuszu odbędzie się promocja 11 tomu rocznika. Periodyk już od kilku lat wpisuje się w historię placówki. Jest bardzo ważną publikacją, stanowiącą zapis wydarzeń minionego czasu, zbiór artykułów niosących ciekawe treści, wykaz eksponatów, gromadzonych przez tak prestiżową dla miasta i regionu instytucję kultury, jaką jest muzeum. Jest też istotnym przyczynkiem do badań w różnych dziedzinach. Tom, wydany w 2011 r., został zrecenzowany przez prof. nadzw. dr. hab. Mariana Głowackiego. Rocznik - w promocyjnej cenie - będzie do nabycia na miejscu w Ratuszu.
W trakcie spotkania planowany jest również pokaz filmu, którego akcja rozgrywa się w muzealnej scenerii, pt. "Gdzie jest trzeci król" (1966) w reżyserii Ryszarda Bera i z gwiazdorską obsadą. Wśród odtwórców głównych ról zobaczymy Andrzeja Łapickiego, Kalinę Jędrusik, Franciszka Pieczkę, Wojciecha Pokorę. 
Ze swojej strony z przyjemnością informujemy, że w 11 tomie Rocznika publikują materiały członkowie założyciele TGZC:  dr Juliusz Sętowski - artykuł pt. "Miejsca pochówku  osób wyznania prawosławnego w Częstochowie w okresie od 1. polowy XIX wieku do 1914 roku", a dr Andrzej Kuśnierczyk opracowanie "Kolonie cudzoziemskich tkaczy w rejonie Częstochowy w 1. połowie XIX wieku: Hilsbach (Czarny Las), Kamienica Polska, Huta Stara A".

Z zawartością rocznika można zapoznać się tutaj: http://www.muzeumczestochowa.pl/wydawnictwa/roczniki/attachment/muzeumrocznik2011/


Logowanie