Zapraszamy serdecznie na wystawę "Częstochowianie - mieszkańcy miasta na fotografii w latach 1845-1918", przygotowaną przez Ośrodek Dokumentacji Dziejów Częstochowy. Wielki wkład w zbieranie prezentowanych materiałów mieli członkowie naszego towarzystwa. Dziękujemy wszystkim.

Otwarcie wystawy nastąpi 19 grudnia (piątek) 2008 r. o godz. 17.00 w Muzeum Częstochowskim, budynek Ratusza.

Poniżej treść zaproszenia:

CZĘSTOCHOWIANIE. Mieszkańcy miasta na fotografii w latach 1845 - 1918

Niniejsza wystawa to podróż w przeszłość, wyprawa do epoki, w której tkwią korzenie naszej tożsamości. Dzięki niej będziemy mogli dowiedzieć się, jacy ludzie żyli w naszym mieście, jak wyglądali, jakie były ich losy. Prezentacja ta jest szkicem do portretu dawnej społeczności.

Ramy czasowe wystawy wyznaczają: najstarsza fotografia z 1845 roku oraz fotografie z roku 1918, oznaczającego odzyskanie przez Polskę niepodległości.

Na wystawie starano się zaprezentować przedstawicieli wszystkich społeczności narodowych i wyznaniowych naszego miasta, ukazać ich różnorodną aktywność zawodową i społeczną. Opowieści o ludziach z fotografii w większości nie kończą się na roku 1918, wiele uwiecznionych osób żyło w kolejnych okresach historycznych: w Polsce niepodległej, w czasie II wojny światowej i po 1945 roku.

Wystawa „Częstochowianie” powstała w oparciu o zbiory rodzinne – przechowywane w domowym zaciszu. Widzimy tu zarówno podobizny osób znanych, bez których trudno wyobrazić sobie dzieje miasta, jak i osób „zwyczajnych”, nieznanych szerokiemu ogółowi. Ludzie uwiecznieni są na fotografiach portretowych, grupowych i reportażowych.

Dawna fotografia jest niepowtarzalnym źródłem historycznym dokumentującym stopniowe zmiany w wyglądzie miasta i poszczególnych mieszkańców. To cenny materiał nie tylko dla historyków, ale także znawców sztuki, etnografów, badaczy kultury. Możemy zaobserwować, jak zmieniała się sama fotografia – od zdjęć starannie upozowanych w atelier zakładu fotograficznego do ujęć wykonanych w plenerze i fotografii o charakterze reportażowym (z ostatnich lat wielkiej wojny).

Dawna fotografia wzbudza zainteresowanie, bo należy do gatunku historii „mówiącej”. Z kolei dla kolekcjonerów jest nie lada gratką, by prześledzić przemiany stylu w sztuce fotografowania, różnice w sposobie traktowania modeli w atelier, sposoby kadrowania obrazu itp.

Ośrodek Dokumentacji Dziejów Częstochowy składa w tym miejscu serdeczne podziękowania tym wszystkim, którzy udostępnili swoje rodzinne fotografie, a także dyrekcji i pracownikom Archiwum Państwowego w Częstochowie, Archiwum Archidiecezji Częstochowskiej, Miejskiej Biblioteki Publicznej, Biblioteki Akademii im. Jana Długosza, Muzeum Częstochowskiego oraz Izby Tradycji i Pamięci „Społem” PSS „Jedność” w Częstochowie, Muzeum Pamiątek Szkolnych IV LO im. H. Sienkiewicza. Osobne podziękowania  należą się Towarzystwu Genealogicznemu Ziemi Częstochowskiej za rozpropagowanie idei wystawy i pomoc w gromadzeniu zdjęć.

Ośrodek Dokumentacji Dziejów Częstochowy nadal gromadzi dawne fotografie częstochowian w swym cyfrowym archiwum. Zapraszając do obejrzenia wystawy prosimy jednocześnie o podzielenie się swymi uwagami i pamiątkami. Być może w Państwa domowych zbiorach, w albumach czy w szufladach znajdują się bezcenne dla historii miasta fotografie. Chętnie zamieścimy je w przygotowywanym do druku albumie zatytułowanym „Częstochowianie”.

Andrzej Kuśnierczyk, Juliusz Sętowski


Logowanie