W dniu 9 lipca br. po intensywnych przygotowaniach odbył sie Pierwszy Zjazd potomków Błażeja Patorskiego (*1840 +1926). Z 9 potomków reprezentowane było 6 linii: Romana, Władysława, Eufemii, Marianny, Apolinarego i Leopolda. Przed kościołem parafialnym w Dankowie zgromadziło sie łącznie 134 osoby, najstarsza 86 lat a najmłodszy 1 miesiąc. Byli to przedstawiciele pięciu pokoleń.
Po uroczystej mszy, uczestnicy udali sie na cmentarz parafialny gdzie pochowani są przodkowie. Złożono okolicznościowe wiązanki i zapalono znicze. Po tej uroczystości zgromadziliśmy sie przed młynem w Troninach który to zbudował w 1901 r. Błażej Patorski, gdzie zrobiono pamiątkowe zbiorowe fotografie. Dalsza część spotkania odbywała sie w pięknie odrestaurowanej świetlicy wiejskiej w Troninach, ze starannie zagospodarowanym terenem przyległym położonym w lesie nad brzegiem Liswarty. Świetlica staraniem Doroty Księżyk pięknie udekorowana była okazałym portretem małżonków: Błażeja i Julianny Patorskich, oprawionym w oryginalną ramę z brzozowego drewna, planszami poszczególnych linii, których kolorystyka korespondowała z kolorami identyfikatorów jakie otrzymaliśmy przy powitaniu. Spotkanie rozpoczęło sie pokazem filmu dokumentującego historię trzech pokoleń i prelekcją o naszej odszukanej  historii która sięga od 1717 r., łącznie 10 pokoleń.
Ponieważ w dniu zjazdu była piękna pogoda, to po spożyciu obiadu dalsze spotkania i rozmowy odbywały się na wolnym powietrzu. Przez cały czas mieliśmy do dyspozycji szwedzki stół, różne napoje, a kolację stanowiły urozmaicone potrawy z grilla. Największym sukcesem naszego zjazdu był udział dużej grupy młodzieży, którzy po raz pierwszy naocznie przekonali się jak duża jest nasza Rodzina. Na spotkanie przybyli również potomkowie ze swoimi rodzinami mieszkający poza krajem: w USA, Niemczech i Szwajcarii.
Niestety jak wszystko co miłe szybko się kończy. Uczestnicy szczęśliwi i zadowoleni ze znakomicie zorganizowanego spotkania serdecznie choć z żalem się rozstawali z nadzieją na następne spotkanie.

w imieniu organizatorów Andrzej Patorski


Logowanie