Zebranie założycielskie odbędzie się we środę (28.III) o godz. 17 w odwachu przy ratuszu*. Weźmie w nim udział Jacek Młochowski, prezes Polskiego Towarzystwa Genealogicznego.

Towarzystwo Genealogiczne Ziemi Częstochowskiej będzie działać pod patronatem Ośrodka Dokumentacji Dziejów Częstochowy Muzeum Częstochowskiego. - Zajmuję się poszukiwaniami genealogicznymi od kilkunastu lat - mówi Jacek Tomczyk, inicjator utworzenia towarzystwa. - To droga do poznania dziejów własnej rodziny - czasem z zaskakującymi wynikami. Ja na przykład, tworząc drzewo genealogiczne, odkryłem, że jestem spowinowacony z ludźmi, z którymi przez lata pracowaliśmy na Politechnice obok siebie. Ale genealogia to przy okazji możliwość poznania historii regionu i Polski.

Ród Tomczyków wywodzi się z miejscowości Kuleje w parafii Truskolasy. Zapis o tym mówiący pochodzi z 3 kwietnia 1756 r. Męscy przodkowie genealoga zajmowali się obróbką metalu (Jacek Tomczyk pracuje na Wydziale Metalurgii). W połowie XIX w. pojawiają się w Hucie Panki. Około 1860 r. sprowadzają się do Częstochowy.

- W Częstochowie jest spore grono ludzi parających się genealogią - mówi Tomczyk. - Mam nadzieję, że włączą się w tworzenie towarzystwa w Częstochowie, a później w jego prace. Poszukiwanie własnych korzeni, coraz popularniejsze na świecie, jest nie tylko nauką, ale też pasjonującą przygodą.

Niestety - dowiadujemy się - w Polsce nieczęsto udaje się wyjść w tych poszukiwaniach poza XIX wiek, kiedy zaczyna tu obowiązywać Kodeks Napoleona, regulujący sprawę prowadzenia rejestrów urodzeń. Jest jednak kilka wyjątków, jak np. Kłobuck, gdzie księgi parafialne sięgają 1630 roku.

Udział w dzisiejszym spotkaniu zapowiedzieli Jacek Młochowski, prezes Polskiego Towarzystwa Genealogicznego, ks. Władysław Wlaźlak, kierujący Archiwum Metropolitalnym, oraz Elżbieta Surma-Jończyk, dyrektorka naszego Archiwum Państwowego.


Artykuł pochodzi z Gazety Wyborczej, wydanie z 27.03.2007
http://miasta.gazeta.pl/czestochowa/1,48725,4019309.html

* tutaj wystąpiła pewna nieścisłość: spotkania mają miejsce w Pałacu Ślubów


Logowanie