Zgodnie z zapowiedziami, w dniu 13 czerwca 2007 r. spotkaliśmy się po raz kolejny w częstochowskim Pałacu Ślubów. Frekwencja podczas III spotkania Towarzystwa okazała się niespodziewanie wysoka. Przybyło ponad 50 osób, przez co osiągnęliśmy nasz pierwszy "mały rekord".

Na wstępie Jerzy Piwowarski – częstochowski historyk fotografii – zaprosił członków i sympatyków Towarzystwa do aktywnego włączenia się w zbieranie materiałów do planowanego na przyszły rok przedsięwzięcia – wystawy fotografii „Częstochowianie".

Tematem przewodnim spotkania była historia Kamienicy Polskiej – w opracowaniu Andrzeja Kuśnierczyka, niewątpliwego specjalisty tematu. Andrzej poruszył m.in. wątki genezy nazwy miejscowości, osadnictwa i właścicieli na przestrzeni wieków, krajobrazu, parafii, instytucji kultury (orkiestra, biblioteka) oraz szkolnictwa. Całość była bogato ilustrowana. Zostaliśmy zapoznani m.in. z autorskim opracowaniem Andrzeja dotyczącym Kamienicy, jak również innymi publikacjami na ten temat (np. czasopismo Korzenie 1990-2004, Ziemia Częstochowska itp.) oraz materiałem zdjęciowym. Wykład był doskonale przeplatany anegdotami i historiami z życia Kamieniczan, przez co nie sposób było się nudzić.

Na zakończenie Andrzej zaprosił na koncert galowy zespołu "Kamienica", który odbędzie się w dniu 1 lipca 2007 r. w częstochowskiej Filharmonii.

Część spotkania poświęcona była również zasłużonej dla Częstochowy rodzinie Jungów, przedstawicieli której mieliśmy zaszczyt gościć. Gościem specjalnym była niewątpliwie p. Teresa Sikorska, córka Apolonii Jung, wnuczka żyjącego na przełomie XIX/XX w. Ludwika Junga, mieszkająca obecnie w Vancouver w Kanadzie. Zasługi rodziny Jungów przybliżył zebranym p. Alek Ujma.

Na końcową część spotkania Towarzystwa zdążył również przybyć – prosto z podkrakowskiego lotniska w Balicach – nasz prezes Jacek Tomczyk, który gościł przez ostatni miesiąc „za oceanem". Jacek podzielił się z nami na gorąco genealogicznym spostrzeżeniem z Manhattanu, opowiadając o fantastycznym stanie zachowania starego cmentarzyka położonego w samym sercu NYC.

Na zakończenie spotkania Hanna Hofman-Polańska opowiedziała o fantastycznym majowym spotkaniu genealogów w Będzinie, zorganizowanym przez naszych "kolegów po fachu" ze Śląskiego Towarzystwa Genealogicznego.

Przez najbliższe letnie miesiące rezygnujemy z comiesięcznych spotkań.

Wstępnie ustaliliśmy, że kolejne spotkanie odbędzie się w dniu 12 września 2007 r., tradycyjnie o godz. 17. Oczywiście mimo to nasza działalność nie zostaje wstrzymana nawet na jeden dzień.

Gorąco zapraszamy do współredagowania naszej strony internetowej.


Logowanie