{MOSImage} W środę, 12 września 2007 r. w częstochowskim Pałacu Ślubów odbyło się pierwsze powakacyjne, a czwarte z kolei - zebranie Towarzystwa Genealogicznego Ziemi Częstochowskiej.

Szczególnie cieszy fakt, że przybyło nas ponad trzydzieści osób zainteresowanych badaniem historii swoich rodzin. Jest to niewątpliwie sygnał, że powołanie stowarzyszenia do życia było celowe i niezwykle potrzebne.

Spotkanie poświęcone było genealogii rodzin Sejfried (Seifried) i Sabok, które przybyły do Częstochowy i w jej okolice w XIX wieku oraz rodzinie Gertner (Gärtner), która osiadła w podczęstochowskim Czarnym Lesie (ówczesnym Hilsbachu). Historię tych rodzin przedstawili nam p. Michał Sejfried oraz p. Czesław Parchatko, który przyjechał na spotkanie z Wrocławia. 

Wystąpienia naszych kolegów miały jedną, szczególnie istotną cechę - przybliżały nam elementy warsztatów badawczych obu genealogów. Co ważne, "w starciu" ołówek i gruby brulion zapisywany historiami rodzinnymi kontra klawiatura komputera i baza danych trudno było wyłonić zwycięzcę.

Obaj genealodzy opowiedzieli nam o niezwykle barwnych historiach, uzupełniając swoje referaty bogatym materiałem zdjęciowym i arkuszami drzew genealogicznych. Przedstawiając dzieje rodzin osadniczych, zwrócili naszą uwagę na jeszcze jeden ważny aspekt - wielokulturowości Częstochowy i jej okolic w zeszłych wiekach.

Podczas spotkania omówiliśmy również kwestie techniczne. Wspólnie przyjęliśmy, że w miesiącu październiku spotkamy się tradycyjnie, w drugą środę (10.10.2007) o godzinie 17. Spotkanie będzie miało ścisły związek ze zbliżającym się świętem Wszystkich Świętych i poświęcone zostanie zabytkowym grobom w Częstochowie i akcji ich renowacji (ratowania). Temat przedstawi p. Anna Woźnicka z Biblioteki Publicznej im. dr. Władysława Biegańskiego w Częstochowie. 

Prezes Towarzystwa - Jacek Tomczyk zasygnalizował również włączenie się członków Towarzystwa w coroczną akcję kwesty na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków na częstochowskich cmentarzach.

Zachęcamy do współtworzenia naszej strony internetowej!

Piotr Gerasch


Logowanie