10 września spotkaliśmy się po raz czternasty - i jednocześnie pierwszy po wakacjach. Referat pt. "Moja przygoda z Genealogią, czyli jak i gdzie szukać oraz co i jak zapisywać" wygłosił nasz Prezes Jacek Tomczyk.

Jacek zaczął od podziękowań dla kilku osób z naszego towarzystwa, które bardzo aktywnie uczestniczą w akcji porządkowania zasobów metrykalnych w Archiwum Archidiecezji Częstochowskiej. W prelekcji oprócz fachowych porad (np. co zapisywać, jak szacować błędy w datach czy zapisie nazwisk, gdzie szukać w archiwach i gdzie w internecie) znalazło się wiele ciekawych anegdot oraz wiele poważniejszych historii. Jacek Tomczyk opowiedział o swoich początkach fascynacji genealogią, pochodzeniu szlacheckim babci, szlaku wojennym dziadka, koligacjach i filiacjach, a także o księgach adresowych gmin, spisach powszechnych, alegatach, szematyzmach, internetowych bazach danych itp. Wykład był naprawdę interesujący.

Brak czasu spowodował, że nie mogliśmy usłyszeć o pozostałych rodach, m.in. Borgulatach z parafii Truskolasy oraz Migalskich i Figlerowiczach z parafii Janów. Mamy nadzieję, że uda się dokończyć innym razem.


Logowanie