8.12.2010_0328 grudnia odbyło się kolejne spotkanie Towarzystwa Genealogicznego Ziemi Częstochowskiej. Naszym gościem był Roman Popenda, autor książki pt. "Gawęda o życiu tradycyjnej polskiej wsi".

Roman - z zawodu nauczyciel - urodził się w gminie Mykanów i głównie ten rejon jest tematem jego pracy. Podczas spotkania w bardzo ciekawy sposób opowiadał autentyczne historie z czasów I i II wojny światowej, wzbogacając wykład imponującym materiałem fotograficznym.

Oczywiście jeżeli była mowa o gminie, to również o okolicznych wsiach: Radostkowie, Kocinie Starym i Nowym, Kokawie, Broniszewie, Cykarzewie... tracących niestety powoli bogate niegdyś zwyczaje. Autor zadał sobie wiele trudu, aby w książce znalazły się obok historii, statystyki i blisko tysiąca zdjęć, także teksty przyśpiewek ludowych oraz opisy tradycyjnych imprez. Książka była i jest do nabycia.
Po prelekcji nastąpiła część mniej oficjalna, związana ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia. Były życzenia przy pięknie udekorowanym stole, choince, smakowanie pierników i innych wypieków.
A następne spotkanie już w Nowym 2011 Roku...


Logowanie