Za nami ostatnie w tym roku spotkanie Towarzystwa Genealogicznego Ziemi Częstochowskiej. Naszymi gośćmi byli Państwo Mieczysław i Zofia Lewandowscy z Wrocławia. Mieczysław Lewandowski to jeden z najbardziej znanych w kraju genealogów – autor opracowań genealogicznych rodów Lewandowskich, Jakubowskich i Lubczyńskich, twórca świetnej strony internetowej http://mlewandowski.pl/ znanej jako GRAL® – Genealogiczne Rodzinne Archiwum Lewandowskich.

Mieczysław Lewandowski opowiedział o swoich związkach z Częstochową – jedna linia rodziny pochodzi z Kowala koło Włocławka, a druga właśnie z Częstochowy. Innymi rodami, znajdującymi się w kręgu zainteresowań p. Mieczysława są Lubczyńscy (jeden z członków rodziny był m. in. właścicielem odlewni Wulkan), Jakubowscy (z tej rodziny wywodziła się najstarsza Częstochowianka, żyjąca 107 lat) oraz Taubert i Kurtz.

Nasz gość podzielił się swoim bogatym doświadczeniem genealogicznym. Opowiedział m. in. o etymologii nazwiska Lewandowski, występowaniu nazwisk na terenie Polski oraz idei zjazdów rodzinnych jako doskonałym elemencie integrującym rodziny (w przyszłym roku planowany jest już IV zjazd Rodziny Lewandowskich). Przygotował również olbrzymi wydruk swojego drzewa genealogicznego oraz prezentację fotografii z I zjazdu, który miał miejsce w 2002 r.

{mosimage}Serdecznie dziękujemy wszystkim za liczną obecność, jak również przygotowanie świątecznych smakołyków – dzięki czemu nasze ostatnie tegoroczne spotkanie odbyło się w iście świątecznej atmosferze.

 

 

Kolejne spotkanie już 9 stycznia 2008 r. W tym dniu, o częstochowskich Żydach opowie nam badacz dziejów społeczności żydowskiej – Wiesław Paszkowski z Ośrodka Dokumentacji Dziejów Częstochowy działającego przy Muzeum Częstochowskim.

Piotr Gerasch, Szymon Gruca

Więcej zdjęć ze spotkania w Galerii.


Logowanie