9.11.2022 r. (środa), o godzinie 17-tej zapraszamy na wykład pani

dr n. med. Hanny Szaflik z d. Winogrodzkiej

Pani doktor tak pisze o swoim wystąpieniu:

Dzieje Częstochowy są nierozerwalnie związane z zespołem klasztornym zakonu paulinów na Jasnej Górze, do którego od wieków  licznie pielgrzymowali wierni. Ale Częstochowa to także ludzie tutaj mieszkający. Tak, jak moja rodzina ze strony mamy, która od stuleci pochodzi z Częstochowy. Moi protoplaści, to Kobylańscy i Długokęccy żyjący w Częstochowie w połowie XVIII wieku, potem Kapalscy i Przypkowscy, następnie  Obrączkowie i kolejno Winogrodzcy, którzy  co prawda pochodzą z Podhajec koło Lwowa, ale w Częstochowie mieszkają już  prawie  80 lat.

Moja rodzina nie ma korzeni arystokratycznych,  poza jedną linią Przypkowskich, moi przodkowie to najczęściej obywatele miast i miasteczek, rzemieślnicy, ogrodnicy, również młynarze i rolnicy, a także drobna szlachta zagrodowa.  Tak więc nie było  specjalnych opracowań  ich  genealogii w herbarzach i specjalnych księgach. Trzeba było mrówczą pracą odnajdować po kolei akty notarialne ich dotyczące i mozolnie składać całość.

Z zawodu jestem doktorem  medycyny, natomiast genealogią zajmuję się od ponad 10 lat. Impulsem do poszukiwań moich dalszych przodków było odnalezienie ponad stuletnich dokumentów rodzinnych w likwidowanym mieszkaniu po zmarłych rodzicach  Marii i Henryku Winogrodzkich.  Z czasem ta praca stała się moim nie tyle hobby, co uzależnieniem.

Zapraszam na wykład, jestem przekonana,  że w Częstochowie znajdują się genealogiczni pasjonaci, od których dużo się  nauczę i z którymi będę toczyć ożywione rozmowy.

Spotykamy się jak zawsze w Pałacu Ślubów

Częstochowa, ul.  Focha 19/21, Sala Błękitna


Logowanie