Historia w. Natolin, gminia Lipie, Klobuck

Więcej
13 lata 2 miesiąc temu #3096 przez Ronny Heidenreich
Replied by Ronny Heidenreich on topic Re: Historia w. Natolin, gminia Lipie, Klobuck
The map cannot be displayed, you haven't specified a location yet.
Dodatkowe informacje o powstaniu wsi Natolin i Lindow. W ubiegłym tygodniu miałem dostęp do ksiąg kościoła Danków Parafia. Mimo to, pierwsze wpisy dotyczące Natolin i Lindow dnia 1862 (zarówno chrztu i śmierci). Conerning, że osadnicy zostali maksymalnie 5 lat przed czymś. się stało, kolonii musi być założony ok. 1860 roku.
Może się zdarzyć, że protestanckich osadników przybyłych wcześniej, ale nie ma na to żadnych dowodów. I będzie protestancki kościół książek Wielun w przyszłym tygodniu. Wtedy będziemy mieli więcej informacji na ten temat. Przy okazji: jeśli ktoś szuka protestanckich wpisy Natolin, Lindow, Rozalin itp.: nie są one w aktach kościoła Częstochowie. Co najmniej do 1876 roku, w zeszłym roku sprawdziłem.
Ostatnia rzecz: Natolin jest mowa w pierwszych latach jako "Kolonia Natalie(n)", więc wydaje się fakt, że na wsi zostały nazwane imionami. Pytanie brzmi:, których imiona. Kto był właścicielem terenu, gdzie kolonie zostały założone? To nie był Joachim P., który kupił majątek Lipie w 1869 roku. Tak więc ostatni członkowie rodziny Ponińskiego?
Dla każdego, kto interesuje od dołączone pierwszych wzmianek o Natolin (Natalie) z książki Danków kościoła.
Pozdrowienia
Ronny

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
13 lata 2 miesiąc temu #3104 przez Tomasz Kukuła
Replied by Tomasz Kukuła on topic Odp: Historia w. Natolin, gminia Lipie, Klobuck
Panie Michale - Pańskie odkrycie w księgach ewangelickich z Wielunia jest bardzo cenne. Do tej pory trafiałem na wpisy dotyczące ewangelików z czarnego Lasu w księgach parafii katolickiej w Białej.
Mam namyśli oczywiście okres sprzed 1845 roku gdy powstał filiał parafii w CZarnym Lesie.
A z Pańskich obserwacji wynika, ze zdarzało się , że brali oni śluby również u księdza ewangelickiego w Wieluniu. To rzuca nowe światło na moje badania i niewyjaśnione wątki.

Dziękuję.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
13 lata 2 miesiąc temu #3111 przez Jerzy Ryd
Replied by Jerzy Ryd on topic Odp: Historia w. Natolin, gminia Lipie, Klobuck
Witam, jestem tu nowy - właśnie się dowiedziałem, że moja rodzina także mieszkała, dosyć krótko, w okolicach Natolina.

Czy fakt pochowania w Dankowie[za publikacją Pana R. Haidenraicha] wskazuje na wyznanie ewangelickie/katolickie rodziny? a ślub/chrzest w Dankowie wskazuje na któreś z tych wyznań?

byłbym wdzięczny za odzew znawcy, nie znam zupełnie tamtych realiów.
Pozdrawiam

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
13 lata 2 miesiąc temu #3114 przez Ronny Heidenreich
Replied by Ronny Heidenreich on topic Re: Historia w. Natolin, gminia Lipie, Klobuck
Witam, mam daty publikowane są z Katolickiego książek kościół Danków. Terminy chrystianizacji i pogrzeby są przeprowadzane w Danków - tak ksiąg kościoła powiedzieć. Dlatego można założyć, że katolicki mieszkańców Natolinie (uważam je za pół - może nawet większość mieszkańców) są pochowani w Danków. Co do wiary religijnej: Myślałem, wyciszona (o ile byłem w stanie to zrobić), jeżeli osoby wymienione w księgach kościoła naprawdę katolickie. Kiedy Kościół katolicki książki były dostępne, znalazłem tam wszystkich kolonistów. Tak naprawdę musi być wiary katolickiej. (Mówi się, że księża zajęli protestanci, gdyby nie było dla nich usługi. Ale w Natolinie wydaje się, że wspólnoty religijne miały własne kapłanów)
Obecnie na cmentarzu w Natolinie został otwarty w 1893 roku. Został wyznaczony do protestanckich, więc nie katolicy są tam pochowany. Czy protestanckich śmierci pochowano Natolin przed 1893, nie wiem. Mam nadzieję znaleźć na to dowodów w księgach kościoła Wielunia.
Wydaje mi się, że badania z protestanckiej społeczności wokół Natolin (które jest przede wszystkim uważa się za niemiecką) to tylko połowa z tych badań. Rozliczenie kolonistów ze Śląska, Wielkiego Księstwa Poznańskiego, Czech i na Górnym Śląsku, która rozpoczęła się około 1850 roku do dzisiaj pozostawia wiele pytań bez odpowiedzi.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
13 lata 2 miesiąc temu #3115 przez Hanna Hofman-Polańska
Replied by Hanna Hofman-Polańska on topic Odp: Historia w. Natolin, gminia Lipie, Klobuck
Moi Pradziadkowie byli ewangielikami i sa pochowani w Dankowie obok swoich katolickich członków rodziny.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
13 lata 2 miesiąc temu #3116 przez Jerzy Ryd
Replied by Jerzy Ryd on topic Odp: Historia w. Natolin, gminia Lipie, Klobuck
Uprzejmie dziękuję za odpowiedź:)

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie