Historyczne mapy

Więcej
4 lata 10 miesiąc temu #36670 przez Zbigniew Małolepszy
Replied by Zbigniew Małolepszy on topic Historyczne mapy
Mapa wsi Zrębice z 1852 roku www.georeferencer.com/maps/324813921785/view#  
Jest to prawdopodobnie plan podziału ziemi przygotowany przed uwłaszczeniem. Ale czy zaborcy byli tak wcześnie na to przygotowani? A może "rok produkcji" zapisany na dole mapy jest błędny?

Być może ktoś zna sprawę kreślenia takich planów. Jeśli tak to bardzo proszę o wyjaśnienie.

Na mapie jest za to Karczma prowadzona od wieków przez Sochów (m.in. przez mojego podwójnego 7xpradziadka Wojciecha  www.geni.com/people/Wojciech-Socha/6000000040036043093 na przełomie XVII i XVIII wieku. Dzisiaj w miejscu karczmy stoi sklep, czyli nie zmieiła się lokalizacja punktu zaopatrzenia. Rafał Molencki z pomocą Marii Nowickiej odtworzył genealogiczną historię Karczmy od połowy XVI wieku i to zasługuje na oddzielny wątek na forum bo Sochowie mają tu dość liczne grono potomków.

Pozdrawiam,
Zbyszek  
The following user(s) said Thank You: Maria Nowicka-Ruman, Ewa Żak, Rafał Molencki

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
4 lata 10 miesiąc temu #36675 przez J K R
Replied by J K R on topic Historyczne mapy
Mapa jest zrobiona po podziale (uwłaszczeniu) tych miejscowości a oparta na mapie z 1852 r., tak jest w opisie mapy.
Szkoda, że nie ma legendy mapy bo kolory też by coś wniosły jakieś informacje.

Pozdrawiam JKR.
The following user(s) said Thank You: Zbigniew Małolepszy

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
4 lata 9 miesiąc temu - 4 lata 9 miesiąc temu #36695 przez Rafał Molencki
Replied by Rafał Molencki on topic Historyczne mapy
W tym tygodniu udało mi się w warszawskim AGAD legalnie i za darmo zgrać na płytkę DVD kilkadziesiąt dobrej rozdzielczości map i rejestrów pomiarowych Ekonomii Olsztyn i Ekonomii Poczesna z lat 1840-1852 ze Zbioru Kartograficznego (nr kat. 402). Niektóre z map są podobne (ale  nie takie same) do tych, które w zimie uzyskałem w Radomiu. Część map zawiera późniejsze dopiski ołówkiem i czerwoną kredką, najprawdopodobniej związane z uwłaszczeniem włościan tych ekonomii w carskim ukazie z 1864 roku. Na kilku mapach są wsie z wymienionymi z imienia i nazwiska mieszkańcami oraz numerami ich domów, więc łatwo można zobaczyć, gdzie dokładnie mieszkali nasi przodkowie, np. w Zrębicach, Pabianicach, Suliszowicach, Krasawie, Biskupicach. Wśród nazwisk widzę takie, które występują na naszym forum.
Części map archiwum jeszcze nie zeskanowało, w związku z czym mogłem zrobić tylko zdjęcie z natury aparatem, co w niektórych przypadkach było bardzo trudne ze względu na ogromny rozmiar map (np. jedna z płacht była ok. 1,4m x 1,4m), nienajlepsze oświetlenie, niemożliwość zawiśnięcia pod sufitem :-), itd. Robiłem więc zdjęcia kawałkami. Ale gdyby ktoś był zainteresowany którąś z tych map, zawsze może poprosić AGAD o dobry skan - mam spisane numery katalogowe.
Wszystkie bardzo dobre skany i średniej jakości własne zdjęcia właśnie wrzuciłem na Google Drive. Posłałem już linki do nich do "stałych prenumeratorów" moich usług, ale jeśli jeszcze ktoś z Państwa byłby zainteresowany, chętnie udostępnię. Proszę tylko napisać wiadomość na priv.

PS Zbiór kartograficzny AGAD jest ogromny i można znaleźć tam także inne części Polski, w tym naszego regionu. Ze względu na ograniczony czas zgrałem tylko najbardziej interesujące mnie ekonomie olsztyńską i poczeszyńską.
PPS Uprzedzając ewentualne pytanie, skany map na ogół nie są jeszcze dostępne na stronach internetowych AGAD. Można je przeglądać tylko na 4 komputerach, a kopiować tylko na dwóch w ramach wewnętrznej sieci archiwum. W Intranecie AGAD jest bardzo dużo różnorodnych dokumentów, jest też bardzo bogaty zbiór Poloników z archiwum bernadyńskiego we Lwowie, ale w tym przypadku można robić jedynie zdjęcia z ekranu komputera.
Ostatnia4 lata 9 miesiąc temu edycja: Rafał Molencki od.
The following user(s) said Thank You: Maria Nowicka-Ruman, Krystian Zamorowski, Zbigniew Małolepszy

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
3 lata 11 miesiąc temu - 3 lata 11 miesiąc temu #39669 przez Zbigniew Małolepszy
Replied by Zbigniew Małolepszy on topic Historyczne mapy
Prehistoryczna mapa Ziemi Częstochowskiej ukazująca sytuację topograficzą od około 200 mln lat wstecz do 1860 roku :-) 
www.georeferencer.com/maps/e5c532c3-4f6c...06-faa72542f072/view

Warto tu zaprezentować tą mapę geologiczną (nie, nie genealogiczną :-) ) z 1870 roku bo prezentuje wyjątkowo czytelnie wszystkie nasze miasta, wsie i pustkowia na pruskim podkładzie topograficznym z lat od 1850 do 1860 roku. Na niebiesko i fioletowo zaznaczono tu miejsca gdzie nasi przodkowie łamali od wieków wapienny kamień jako budulec najpierw na zamki i świątynie, a w końcu i na tak charakterystyczne dla naszych okolic domy.

Pani Mario, Pani Pustkowie tu niestey ma przekręconą nazwę Boyczyzna od źle odczytanej z wcześniejszych map Rayczyzny. Ale chociaż siedzi na mapie tam gdzie powinno.

Pozdrawiam,
Zbyszek 
Ostatnia3 lata 11 miesiąc temu edycja: Zbigniew Małolepszy od.
The following user(s) said Thank You: Teresa Łukasik, Małgorzata Flis /Cieśla/, Rafał Molencki

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
3 lata 11 miesiąc temu #39671 przez Teresa Łukasik
Replied by Teresa Łukasik on topic Historyczne mapy
Dzień dobry,
wspaniała mapa, ach wiele miejsc dzisiaj nie istniejących o których coś nieco wiemy przeglądając metryki, indeksując je i wczytując się przy okazji w treść. Mam mały niedosyt i pytanie: taka mapa z okolic Zawiercia - Kromołowa ? 
Pozdrawiam
Teresa Łukasik 

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
3 lata 11 miesiąc temu #39673 przez Zbigniew Małolepszy
Replied by Zbigniew Małolepszy on topic Historyczne mapy
Tą mapę na południe od Ziemi Częstochowskiej na której można zobaczyc Kromołów można obejrzeć pod adresem  
dbc.wroc.pl/dlibra/publication/41949/edition/75062/content
Trzeba klikąć w oczko pod plikiem tiff (nie pdf)

Załącznik Krom.JPG nie został znaleziony

Załączniki:
The following user(s) said Thank You: Teresa Łukasik

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie