Propinacje

Więcej
3 lata 2 miesiąc temu #41825 przez Krzysztof Łągiewka
Replied by Krzysztof Łągiewka on topic Propinacje
Witam!
Tadeuszu, napisałem: "kościół często dzierżawił wsie szlachcie". Nigdzie nie napisałem, że kościół dzierżawił wsie szlacheckie, bo to istotnie się rzadko zdarzało. Z mojego postu wynika, że wsie należące do kościoła najczęściej były przez tenże kościół wypuszczane w dzierżawę szlachcie. Następnie szlachta już jako dzierżawcy zatrudniali pracowników.
Co do reszty co napisałeś wszystko się zgadza. Oczywiście akty dzierżawy propinacji były w XIX w. sporządzane u notariuszy. Ale w aktach podawano tylko warunki dzierżawy i tego kto tę dzierżawę brał. Natomiast nie widziałem, aby w takich aktach dodatkowo wypisywano pracowników zatrudnionych w tychże propinacjach.
The following user(s) said Thank You: Michał Mugaj

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
3 lata 2 miesiąc temu #41827 przez Tadek Kowalski
Replied by Tadek Kowalski on topic Propinacje
Witam!
Faktycznie Krzysztofie - błędnie odczytałem sens zdania poprzez to jedno słowo.
W aktach notarialnych znajdziemy to co piszesz, nic więcej. Również zawartość "Rządu Gubernialnego ..." mnie rozczarowała w tym temacie. Dla swojej wsi (dóbr) znalazłem tylko nieistotne informacje o zaległościach skarbowych dziedzica oraz o wzniesieniu nowej karczmy (w miejsce spalonej) - o której miałem już wcześniej dokładniejsze informacje.
Pozdrawiam!
Tadek
 

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie